Supercharger: Tesla spúšťa rozsiahlu ofenzívu v Číne

ZDROJ | Tesla

Tesla, najpopulárnejší výrobca elektromobilov, oznámila, že v tomto roku postaví v Číne 4 000 výkonných nabíjacích stojanov Supercharger. Automobilka dnes patrí k silným dodávateľom energie pre elektromobily, keďže po celom svete (s USA na prvom mieste) prevádzkuje aktuálne 1 870 nabíjacích staníc Supercharger.

Keďže globálna sieť disponuje 16 585 nabíjacími stojanmi Supercharger, čo dáva priemer takmer 9 (8,87) stojanov na jednu stanicu, je jasné, že slovenské Superchargery patria k tým menším. Pri zachovaní tohto priemeru by do konca roku malo vzniknúť v Číne okolo 451 nabíjacích staníc Tesla Supercharger.

Pozrite siTesla Supercharger V3 dokáže nabíjať výkonom až 250 kW, aj tak zaostáva

Čína dnes predstavuje s odstupom najväčší svetový trh elektromobility, na čo popri iných automobilkách reaguje aj Tesla. Akcelerácia budovania nabíjacích staníc v Číne je motivovaná snahou o podporu rastu predaja značky na tomto trhu.

Za posledných päť rokov Tesla spustila v Číne viac ako 2 500 stojanov Supercharger vo viac ako 150-tich mestách, takže zámer pridať ďalších 4 000 len v tomto roku, signalizuje očakávania zvýšeného predaja elektrických vozidiel (EV).

Časť mapy Číny s pokrytím staníc Supercharger. Screenshot k 4.6.2020.ZDROJ | Tesla

V Číně zatiaľ nemá Tesla takú hustú sieť Superchargerov ako v severnej Amerike, alebo v západnej Európe, to sa však zrejme čoskoro zmení. Určite k tomu prispeje aj gigafabrika Tesly neďaleko Šanghaja, ktorá koncom minulého roku spustila výrobu najpredávanejšieho elektromobilu Tesla Model 3 pre čínsky trh. Finálna produkcia má dosiahnuť až 500 000 EV ročne.

Čínska vláda intenzívne podporuje budovanie nabíjacej infraštruktúry EV, čomu sa prispôsobuje aj Tesla, ktorá dokonca prijala miestny nabíjací štandard, aby majitelia elektromobilov mohli využívať čo najviac nabíjacích miest.

ZDROJ | Tesla

Tesla nedávno začala s dodávkami nového automobilu Model 3 Long Range RWD vyrobeného v čínskej fabrike, po ktorom sa očakáva vysoký dopyt.

Okrem toho Tesla znížila cenu základného Modelu 3 na čínskom trhu, aby získala prístup k miestnym stimulom na nákup elektromobilov. Model 3 teraz začína s cenou len 291 800 juanov, čo zodpovedá 33 470 EUR. Po uplatnení stimulov stojí Model 3 v Číne iba 271 550 juanov, alebo 31 150 EUR.

Pozrite siTesla zrejme otvorí sieť Supercharger aj pre iné elektromobily

Nezávislý automobilový analytik Wu Shuocheng pre Global Times uviedol, že kroky Tesly ukazujú, aký význam firma prikladá čínskemu trhu, pretože spoločnosť evidentne buduje nabíjacie stanice nielen pre svojich existujúcich zákazníkov, ale aj pre potenciálnych budúcich klientov.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku