Tesla rozšíri svoju Gigafabriku na dvojnásobok

Tesla Motors už v púšti v Nevade intenzívne stavia prvý (pilotný) blok novej gigantickej továrne na batérie. Fabrika s príznačným názvom Gigafactory bude najväčšia na svete a produkciou sa vyrovná dnešnej spoločnej výrobe všetkých svetových výrobcov batérií.

tesla-gigafactory

Motiváciou pre takýto projekt nie sú len plány na zvýšenie výroby elektromobilov Tesla, ale aj výroba záložných batérií pre domácnosti a firmy, ktoré nedávno výborne marketingovo predal šéf Tesly Elon Musk. Produkcia gigatovárne Tesla v objeme 50 GWh batérií ročne pokryje ročnú výrobu 500 000 elektromobilov.

POZRITE SI: Rozhodnuté: Tesla Motors postaví gigatováreň na batérie v Nevade

Pre porovnanie, najväčšia európska fabrika na batérie, ktorú v nemeckom Karlsteine neďaleko Frankfurtu nad Mohanom buduje spoločnosť Batterien-Montage-Zentrums (BMZ), plánuje vyrábať ročne batérie s kapacitou 5 GWh, čo je desatina z plánovanej produkcie Tesly.

POZRITE SI: Nemecko buduje najväčšiu továreň na batérie v Európe

Elon Musk, generálny riaditeľ Tesly Motors a SpaceX, však dobre vie, že železo treba kuť, kým je horúce. Beztak najväčšia továreň na batérie tak bude ešte väčšia. The Wall Street Journal uviedol, že spoločnosť Tesla Motors v posledných mesiacov rozšírila svoje pozemky v Nevade takmer na trojnásobok, keď k pôvodným 1000 akrom (404,7 ha) dokúpila ďalších 1863 akrov (754 ha). Plocha pre Tesla Gigafactory v blízkosti Rena tak presiahne 11,5 km2.

tesla-baterie

POZRITE SI: Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

V súčasnosti budovaná prevádzka pilotného projektu mala podľa pôvodného zámeru tvoriť asi štvrtinu plochy celej fabriky. Na základe veľkého záujmu o stacionárne záložné batérie Powerwall však Tesla hodlá rozšíriť výrobu a tomu zodpovedá aj väčšia plocha výrobných priestorov. Nakoniec teda postaví až sedem blokov podobných pilotnej prevádzke. Mala by tak zároveň vzniknúť najväčšia zastrešená budova na svete.

POZRITE SI: Tesla Motors – najväčší fenomén 21. storočia?

Úrady v Nevade majú určite z takýchto aktivít radosť. Investícia vo výške 5 miliárd USD do samotnej fabriky a súvisiacej infraštruktúry (energiu pre výrobu dodajú fotovoltaické a veterné elektrárne postavené v okolí) nebude totiž jediná. Panasonic, ktorý s Teslou spolupracuje pri dodávkach batérií už dlhodobo a podieľa sa aj na Gigafactory, uviedol, že do regiónu privedie ďalších 15 subdodávateľských firiem.

Zdroj: The Wall Street Journal, Tesla Motors

Komentáre k článku