Tesla Powerhub – energia spútaná softvérom

ZDROJ | Tesla

Aktivity Tesly v oblasti energetiky zďaleka nekončia len pri solárnych paneloch, solárnych strechách a záložných batériách, hoci práve batériové úložiská Powerwall pre malých odberateľov a Powerpack a Megapack pre tých veľkých sú momentálne top produktmi tohto portfólia. Popri batériách a paneloch Tesla Solar a Solar Roof však Tesla vyvinula aj vlastné softvérové a riadiace platformy Autobidder a Powerhub.

ZDROJ | Tesla

Autobidder je softvérové riešenie Tesly (no, dobre, zrejme tam bude aj nevyhnutný hardvér) na autonómne speňažovanie batériových zdrojov. Funguje na predávaní prebytkov elektriny zo solárnych zdrojov do rozvodnej siete. Riadeniu energetických tokov sa venuje aj Powerhub.

Pozrite siLacnejšie a účinnejšie: solárne strechy Tesla 3. generácie

Samotná Tesla charakterizuje svoj produkt takto:

„Powerhub je pokročilá monitorovacia a riadiaca platforma pre správu distribuovaných energetických zdrojov, obnoviteľné elektrárne a rozvodné mikrosiete. Systém je nasadený a používaný vo flotile komerčných inštalácií Tesla s celkovou kapacitou viac ako jednej gigawatthodiny. Zákazníci od správcov zariadení po operátorov elektrární používajú Powerhub na maximalizáciu prevádzkovej efektívnosti, optimalizácie doby prevádzky a hodnoty majetku. Powerhub pokrýva všetky bežné prvky systémov SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) a ponúka štandardné prispôsobenia tak, aby vyhovovali prevádzkovým potrebám malých, veľkých a virtuálnych elektrární.“

ZDROJ | Tesla

Tesla Powerhub sa prvýkrát spomína pri uvedení veľkých záložných batériových kontajnerov Megapack. Vďaka tomuto riešeniu môžu zákazníci Tesly spravovať rôzne energetické zariadenia, ako solárne panely a elektrárne, záložné batérie a vyberať iné energetické zdroje na jednom rozhraní.

Zákazníci môžu tiež používať Powerhub na riadenie svojich aktív, nastavovanie slabej prevádzky v mikrosieti, konfiguráciu nastavení frekvencie a výkonu, či zabezpečenie reakcie na agregovaný dopyt.

ZDROJ | Tesla

Softvérová ​​platforma Powerhub umožňuje zákazníkom monitorovať výkonnosť svojich systémov v reálnom čase, alebo kontrolovať históriu výkonu v dlhodobom, aj krátkodobom prehľade. Produkty na výrobu elektriny zo slnka, na skladovanie energie, jej prepravu a nabíjanie batérií teraz dostávajú špičkovú výpočtovú platformu. Powerhub sa používa tiež na prepojenie rôznych senzorov a radičov, napríklad invertorov, radičov zbernice a výkonových stupňov.

Pozrite siTesla v boji proti zmene klímy nasadí ťažký kaliber – Megapack

Tesla Powerhub sa môže integrovať s platformou Autobidder a umožniť používateľom zúročiť svoje energetické prebytky na energetickom trhu. Význam tohto portfólia pritom rastie.

Elon Musk minulý rok uviedol, že energetická divízia jeho automobilky – Tesla Energy – sa stáva distribuovaným globálnym nástrojom a mohla by dokonca prerásť oblasť automobilového biznisu Tesly.

ZdrojTesla

Komentáre k článku