Tesla postaví továreň v Číne, v krajine s najväčším potenciálom

ZDROJ | Tesla

Automobilka Tesla by mala v najbližšej dobe stavať novú továreň v najľudnatejšej krajine sveta, v Číne. Hoci v súčasnosti trpí problémami s výrobou v USA, čínsky trh je pre automobilky s elektrickými modelmi extrémne lukratívny. Tesla to chce logicky využiť.

ZDROJ | Tesla

Samotná Čína sa nedávno vyjadrila, že postupne chce elektrifikovať všetky nové automobily. Vďaka tomu budú automobilky musieť byť schopné vyrábať desaťtisíce až stotisícky elektromobilov ročne.

Pozrite siČína pošle spaľovacie motory k dinosaurom

Na trhu s ročným predajom okolo 30 miliónov automobilov ročne sú to síce malé čísla, no už v roku 2018 má byť 8% vozidiel elektrifikovaných (hybrid, plug-in hybrid, elektromobil). V počte kusov je to už veľmi slušné číslo.

V roku 2025 by už malo byť predaných zhruba 7 miliónov elektrických áut. Tesla chce túto situáciu využiť a v krajine s najväčším potenciálom na predaj elektromobilov postaviť rovno fabriku, v ktorej sa budú nové modely vyrábať.

ZDROJ | Tesla

Podľa denníka Wall Street Journal sa Tesla už dohodla s predstaviteľmi tamojšej vlády s možnosťou postavenia fabriky v Šanghaji. Má ísť konkrétne o Shanghai Free-Trade Zone, v ktorej platia špeciálne podmienky pre zahraničné spoločnosti a teda Tesla nebude musieť spolupracovať na výrobe so žiadnou domácou spoločnosťou.

Takáto dohoda má byť prvou svojho druhu, ktorá sa uplatní pre zahraničného výrobcu automobilov. Tesla bude vlastniť fabriku a všetka výroba bude v jej kompetenciách. Aj kvôli tomu bude naďalej platiť až 25% dovozné clo, no vďaka ušetreniu nákladov za dovoz bude schopná dodávať nové modely za nižšie sumy ako doteraz a navyše aj rýchlejšie.

ZDROJ | Tesla

Detaily zmluvy majú byť ešte doladené, no to, že Tesla postaví fabriku v Číne by malo byť už viac-menej isté. Zaujímavé ale je, že o veľkej novinke zatiaľ neinformoval Elon Musk cez svoj obľúbený Twitter.

ZdrojWSJ

Komentáre k článku