Tesla posilňuje segment energetiky cez Autobidder

ZDROJ | Electrek

Minulý rok Elon Musk uviedol, že Tesla Energy, divízia energetiky v známej automobilke, sa mení na distribuovaný globálny nástroj a mohla by prerásť podnikanie v automobilovom priemysle.

Jedným z cieľov Tesly je stať sa v budúcnosti silnou distribučnou energetickou spoločnosťou, k čomu jej má pomôcť aj nový produkt – Autobidder. Ide o platformu Tesly založenú na strojovom učení, určenú na automatické obchodovanie s elektrinou.

Pozrite siVýstavba najväčšej svetovej Li-ion batérie úspešne dokončená

Tesla bude inštalovať čoraz viac solárnych panelov a veľkých aj malých energetických akumulačných systémov  na úrovni obytných domov, aj veľkých úložísk, preto chce riadiť tieto distribuované systémy, aby pôsobili ako obrovské energetické zariadenia.

ZDROJ | Tesla

Tesla popisuje túto platformu na svojich webových stránkach takto:

Autobidder poskytuje nezávislým výrobcom energie, verejným službám a kapitálovým partnerom možnosť autonómneho speňažovania elektriny z batériových zdrojov. Autobidder je obchodná a ovládacia platforma, umožňujúca v reálnom čase správu majetku založenú na hodnotách a optimalizácii portfólia.

Zjednodušene povedané – Autobidder umožňuje energiu počas obdobia s prebytkom ponuky uložiť do batérií a výhodne predať do siete v čase špičky, aj mimo nej, ak je to v danom okamihu výhodné.

Tesla v súčasnosti používa Autobidder v južnej Austrálii na riadenie najväčšej záložnej batérie Hornsdale Power Reserve (HPR), ktorá sa tiež nazýva „Tesla Big Battery“. Autobidder tu úspešne pôsobí a prostredníctvom ponúk na trhu zvýšil konkurenciu a znížil ceny energie.

ZDROJ | Tesla

Nová platforma však nefunguje iba s úložiskami Powerpack, alebo Megapack od Tesly. Zdá sa, že je kompatibilná s akýmkoľvek typom ukladania elektrickej energie.

Okrem veľkej batérie HPR  v Austrálii Tesla používa Autobidder ako súčasť nasadenia systému Powerwall v spolupráci s Green Mountain Power v americkom Vermonte.

Pozrite siTesla nasadí na Aljaške obriu batériu. Nahradí elektráreň na fosílne palivo

Najnovšie Tesla urobila prvé kroky k tomu, aby sa stala energetickou distribučnou spoločnosťou vo Veľkej Británii. Tesla tu rozmiestnila niekoľko projektov a prostredníctvom platformy Autobidder vystupuje ako sprostredkovateľ, agreguje obnoviteľné zdroje a obchoduje s ich energiou.

Aj Amazon zaviedol vo svojich distribučných centrách vo Veľkej Británii, vrátane Manchester Science Park (MSP), systémy na ukladanie energie od Tesly.

Tesla má v oblasti distribúcie a obchodovania s elektrinou slušný potenciál, pretože počet inštalácií solárnych striech, aj veľkých solárnych elektrární z jej produkcie bude rásť a spolu s nimi aj počet a energetická kapacita batériových úložísk. Distribúcia uloženej energie v čase špičky umožní nahradiť značné kapacity záložných elektrární, ktoré dnes pokrývajú špičkový odber a spaľujú obvykle fosílne palivá.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku