Tesla a Panasonic rozširujú spoluprácu aj na solárne panely

ZDROJ | Fox News

Elektrotechnický gigant Panasonic má dosť dobrých dôvodov pochvaľovať si spoluprácu s Teslou. Získal v nej pravdepodobne najväčšieho odberateľa Li-ion batérií a po nábehu plnej produkcie Gigafactory bude mať podiel v najväčšej továrni na líthiové batérie na svete.

Pozrite siTesla a Panasonic chcú energetickú revolúciu

Táto spolupráca je určite obojstranne výhodná, pretože Tesla dôveru v japonského partnera pretaví do rozvinutia spolupráce aj v ďalšej oblasti. Po akvizícii spoločnosti SolarCity uzavreli Tesla a Panasonic dohodu o spoločnej výrobe solárnych panelov v novobudovanom závode v americkom Buffale.

https://www.youtube.com/watch?v=dRqSkR4ENAg

Model výroby v závode, ktorý má zamestnať 1400 pracovníkov bude fungovať tak, že Panasonic zabezpečí výrobu solárnych článkov (zužitkuje sa tu zrejme kombinácia technológií vlastných článkov Panasonic s vysokoúčinnými článkami Silevo od SolarCity) a Tesla bude odoberať produkciu.

Pozrite siPanasonic vyvinul flexibilné Li-ion batérie

Tú by mala ďalej zužitkovať pri výrobe fotovoltaickej krytiny pre solárne strechy, ktoré Elon Musk prezentoval na jeseň. Podobne ako v prípade Gigafactory v Nevade, ani fabrika v Buffale nebude žiadny trpaslík.

Pozrite siTesla má apetít – po SolarCity kupuje nemecký Grohmann Engineering

Nie náhodou továreň už počas výstavby médiá častujú prezývkou „Gigafactory SolarCity“. Výroba sa má spustiť už v roku 2017 a plnú kapacitu by mala dosiahnuť v roku 2019. Vtedy by mala ročná produkcia činiť až 1GW solárnych článkov. Zdá sa, že Tesla pri svojej vízii solárnych striech nič nenecháva náhode.

Pozrite siTesla ukázala solárne strechy – iné a lepšie

Zároveň sa Tesla stáva unikátnou firmou, schopnou ponúknuť domácnostiam ekologicky čistú energiu a čiastočnú, alebo aj úplnú energetickú nezávislosť s elektromobilmi, solárnymi panelmi, úložiskom energie Powerwall a vlastnou sieťou dobíjacích staníc.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku