Tesla je lídrom autonómnej jazdy. Od roku 2021 pôjde „naostro“

ZDROJ | CarAdvice

Neuplynulo ani štvrť roka od spustenia beta verzie plne autonómneho autopilota Full Self-Driving (FSD) a Tesla má ambíciu ponúknuť jeho verziu s „vychytanými muchami“ zákazníkom na komerčnej báze.

Pozrite siAutopilot 5. úrovne? Tesla ho chce mať do konca roku

Elon Musk potvrdil, že Tesla plánuje vydať svoj softvérový balík Full Self-Driving ako službu za mesačný poplatok už „začiatkom roku 2021“. Oproti pôvodným zámerom mať FSD systém do konca tohto roku, ide teda o malý sklz.

ZDROJ | Tesla

Mesačný paušál, ktorého výšku zatiaľ nepoznáme, dáva zmysel pre ľudí, ktorí si svoje vozidlá Tesla prenajímajú, a pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť zaplateniu celej ceny za Full Self-Driving. Tá nie je nízka a nedávno bola zvýšená na 10 000 US dolárov.

Tesla vo svojom systéme senzorov pre autopilota ignoruje LiDAR. Spolieha sa na kamery, radar a ultrazvuk.ZDROJ | Tesla

Posledných pár mesiacov to vyzeralo tak, že Tesla sa bude držať pôvodného časového harmonogramu a uvoľní softvérový balík pre všetkých záujemcov do konca roku. Nasvedčovali tomu aj upgrady a vylepšenia beta verzie FSD doslova za pochodu, čo testeri využívajúci službu oceňujú a uvádzajú, že autopilot sa od jeho spustenia výrazne zlepšil.

Generálny riaditeľ Tesly Elon Musk však teraz potvrdil, že model s predplatným za FSD bol posunutý na začiatok roku 2021.

Pri potvrdzovaní plánov ponúknuť mesačné predplatné na prístup k funkciám FSD Musk uviedol, že kúpa SW balíka bude finančne najlepšou voľbou. Povedal, že podľa neho je nákup FSD investíciou do budúcnosti, ktorá ponúkne spotrebiteľovi vysokú pridanú hodnotu, a ktorú ľudia nebudú ľutovať.

Pozrite siTesla vyrobila svoje miliónte vozidlo, je najväčším výrobcom elektromobilov

Popri novom modeli získania balíka Full Self-Driving formou „softvér ako služba“ za mesačný poplatok Tesla tiež zváži, či umožní svojím zákazníkom previesť vlastníctvo balíka Full Self-Driving na iný automobil pri prechode na vyššiu verziu. Mnohí majitelia vozidiel Tesla takúto možnosť žiadajú. Či im automobilka vyjde v ústrety, zatiaľ nie je jasné. Rovnako nie je jasné, či nového autopilota FSD bude možné legálne využívať v EÚ v režime bez rúk na volante.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku