Tesla inštaluje nabíjačky ako na bežiacom páse. Slovenska sa to zatiaľ netýka

ZDROJ | Tesla

Tesla za minulý polrok nainštalovala viac ako dvetisíc nových nabíjacích staníc typu Supercharger a dosiahla tak celkový počet vyše 15 000. Tento rok sa ich počet dramaticky zvýši.

Už sme si akosi zvykli, že Tesla je chronický nestíhač termínov. Na druhej strane, dodrží to, čo sľúbi. Podobný osud stretol novú generáciu technológie Supercharger V3. Akonáhle však prišla nabíjačka na trh, Tesla pripravuje jej hromadné inštalácie po celom svete.

Elon Musk avizoval zvýšenie produkcie Supercharger V3 a očakáva, že jej nasadenie sa v tomto roku zrýchli. V náväznosti na tieto plány aktualizovala Tesla mapy súčasných a plánovaných staníc Supercharger a pridala do nich niekoľko nových lokalít.

Ako kuriozitu môžeme spomenúť nové Superchargery v najsevernejších častiach Nórska (v Karasjoku, Kautokeine, Varangerbotne, Olderfjorde a Alte), Fínska (Karesuvanto a Inari) a Švédska (Norrbotten).

Tesla posilňuje nabíjaciu sieť okrem USA napríklad v Quebecu (Kanada), ktorý predstavuje rýchlo rastúci trh vďaka štedrým dotáciám a nízkym cenám elektrickej energie.

ZDROJ | Tesla

Tesla je prítomná aj v Európe a svoju dobrú pozíciu si chce aj naďalej udržať. To sa, samozrejme, bez hustej siete nabíjacích staníc nedá dosiahnuť.

Pozrite siTesla chce v Európe vyrábať 500-tisíc elektromobilov ročne

Na Slovensku to však s pokrytím Supercharger nebude oveľa lepšie ani na konci tohto roka. K jednej supernabíjačke v Bratislave a jednej pri Zvolene pribudne Supercharger číslo 3 so štyrmi stojanmi v Demänovej (Liptovský Mikuláš). Plánované sú ďalšie dve nabíjacie stanice, ich lokalita však nie je bližšie špecifikovaná.

ZDROJ | Tesla

Ak na mape vidíte stále len dva body, nečudujte sa, Tesla to napriek urgenciám doteraz neaktualizovala. Pripomíname, že tieto „slovenské“ superchargery sú staršej generácie V2, nové verzie sú v prevádzke zatiaľ v drvivej menšine.

Čierne body označujú Destination Charging, nabíjačky typu Wall Charge s nízkym výkonom (do cca 11 kW).ZDROJ | Tesla

Slováci si tak ani v tomto roku svoje Tesly nenabijú komfortnejšie ako doteraz. Zatiaľ to vyzerá tak, že každý majiteľ elektromobilu musí mať nervy zo železa. Nielen pri hľadaní nabíjačky, ale po nedávnych skúsenostiach ešte pred samotnou kúpou, ak sa rozhodne požiadať o štátnu dotáciu.

ZdrojTesla

Komentáre k článku