Tesla Gigafactory spustila výrobu a odkrýva zámery

Gigafabrika Tesly v Nevade už spustila výrobu Li-ion batérií, hoci je dokončená zatiaľ len z jednej tretiny. Elon Musk však pozval investorov na exkurziu do výroby, pričom im odhalil aj viaceré detaily o jej fungovaní dnes a vo finálnej podobe.

Pozrite siTesla a Panasonic rozširujú spoluprácu aj na solárne panely

Fabrika má dosahnuť plnú kapacitu výroby v roku 2018, kedy má vyrábať batériové články s kapacitou 35 GWh. Ročná produkcia batériových článkov má byť vyššia než bola celosvetová výroba lítium-iónových článkov v roku 2013. Mala by pokryť potrebu pre ročnú výrobu 500 000 vozidiel Tesla Model 3.

tesla-osrov-powerpack
ZDROJ | SolarCity

Keďže Tesla dnes svoju fabriku označuje číselným indexom ako Gigafactory 1, je jasné, že nezostane jedinou. Ďalšiu podobnú továreň údajne plánuje postaviť v Európe.

Svoje ekologické zámery potvrdila Tesla aj pri uvedenej prezentácii pre investorov, keď oznámila, že na streche fabriky bude umiestnená najväčšia strešná solárna elektráreň na svete s výkonom 70 MW.

https://www.youtube.com/watch?v=bNC5DDt5prI

Elektráreň bude mať dostatok priestoru, keďže strecha Gigafactory bude mať najväčšiu plochu zo všetkých stavieb na svete.

Celá výroba bude napájaná elektrinou z obnoviteľných zdrojov, z ktorých hlavným bude práve slnko. Okrem toho elektrinu pre Gigafactory dodá aj veterná farma a veľkú časť kúrenia pokryje odpadové teplo z výrobných procesov. Prebytky vyrobenej elektriny budú uložené v zásobníkoch Tesla Powerpack pre neskoršie využitie.

Pozrite siTesla rozšíri svoju Gigafabriku na dvojnásobok

Pozoruhodné je aj vodné hospodárstvo fabriky. V uzavretom vodnom systéme bude kolovať asi 1,5 milióna litrov vody, ktorú bude čistiť šesť čističiek. Spotreba vody sa tak oproti bežnej výrobe zníži o 80%. Ekologický status výroby zavŕši recyklácia použitých batérií a článkov, ktoré sa zmenia na surovinu pre nové produkty.

solar-tesla-powerwall
Tesla po akvizícii SolarCity chce vo veľkom dodávať strešné solárne elektrárne aj pre rodinné domy.

Pre nový elektromobil Model 3 Tesla použije namiesto článkov 18650 typ 2170. Má to byť jeden z prvkov na zníženie jednotkovej ceny batérií na 1 kWh. Ďalšími príspevkami bude zmienená recyklácia, automatizácia a celková optimalizácia výroby.

Pozrite siTesla vie o batériach všetko, na zázraky neverí

Pre nový model vozidla sa majú začať vyrábať batérie už v 2. kvartáli 2017. Okrem elektromobilov bude Gigafactory produkovať batérie aj pre záložné zdroje Powerpack.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku