Tesla chce zachraňovať Kaliforniu virtuálnou elektrárňou na princípe charity  

ZDROJ | Tesla

Kalifornia, najľudnatejší štát USA, trpí v letných mesiacoch pravidelne výpadkami elektriny z rozvodnej siete. Spôsobuje ich vysoký odber, v horúčavách navyše podporovaný prevádzkou miliónov klimatizačných jednotiek a svojím dielom k spotrebe prispieva aj veľký počet elektromobilov na tamojších cestách. Pomôcť pri riešení situácie má virtuálna elektráreň Tesla (Tesla Virtual Power Plant).

Tesla aktuálne zverejnila podrobnosti o svojej novej virtuálnej elektrárni v Kalifornii a potvrdila, že majitelia záložných batérií Powerwall za svoju účasť na projekte nedostanú žiadnu finančnú kompenzáciu. Má ísť o, takpovediac, charitatívny projekt pre všeobecné blaho. (Skutočnosť, že v rámci tohto blaha – pokiaľ projekt bude fungovať – zožne Tesla svoj diel pozitívnej propagandy, nechajme bokom.)

Pozrite siZSE predstavuje virtuálnu batériu pre domácnosti

Už pred dvoma rokmi predstavila virtuálnu batériu pre domácnosti aj ZSE. Nejde síce v pravom slova zmysle o virtuálnu elektráreň, ale princíp je rovnaký. Prebytky z fotovoltaiky v domácnostiach putujú do úložiska rozvodnej spoločnosti a keď spotreba elektriny prevýši jej výrobu, alebo v noci, keď solárne panely nefungujú vôbec, čerpá domácnosť najprv elektrinu z virtuálnej batérie. Až keď sa jej zásoba minie, prichádza na rad elektrina od distribučnej spoločnosti.

ZDROJ | Tesla

Tesla chce spojiť užívateľskú základňu vlastníkov jej batérií Powerwall v Kalifornii s cieľom využiť časť ich energie, aby v prípade potreby pomohla vykryť odber zo siete. Za týmto účelom Tesla otvorila registráciu do virtuálnej elektrárne a zverejnila všetky podrobnosti o programe.

Ako kalifornská virtuálna elektráreň Tesly funguje? Na svojej stránke podpory Tesla vysvetľuje, že používateľ niekoľko hodín pred udalosťou (potrebou posilniť rozvodnú sieť) dostane upozornenie push správou, na základe čoho môže Powerwall uprednostniť nabíjanie z domáceho solárneho systému pred udalosťou.

ZDROJ | Tesla

Ak sa Powerwall pred udalosťou úplne nabije, solárny systém obnoví napájanie domu a všetku prebytočnú energiu exportuje do siete. Majitelia domov môžu nastaviť limit záložnej rezervy, aby obmedzili vybíjanie do siete. Powerwall sa bude vybíjať, kým sa udalosť neskončí alebo kým sa nevybije na nastavenú úroveň rezervy. K účasti na udalosti nie sú potrebné zo strany majiteľov žiadne kroky, ale kedykoľvek môžu zvýšiť alebo znížiť úroveň záložnej rezervy.

Pozrite siTesla v Austrálii vytvorí najväčšiu „virtuálnu elekráreň“ na svete

Záujemcovia na registráciu budú potrebovať najnovšiu verziu aplikácie Tesla. Firma tvrdí, že tento program je k dispozícii používateľom záložných batérií Powerwall v Kalifornii, ktorí sú klientmi spoločností PG & E, SDG & E a SCE.

Bude však zaujímavé sledovať úspešnosť celého projektu virtuálnej elektrárne v Kalifornii. Myšlienka je totiž založená na dobrovoľnom príspevku účastníkov pre všeobecné blaho a „čistotu“ prenosovej sústavy. Inak povedané, virtuálna elektráreň nebude prinášať finančnú kompenzáciu za sieťové služby pre Teslu, ani pre samotných účastníkov projektu.

ZDROJ | Pinterest

„Virtuálna elektráreň Tesla je od spustenia verejne prospešným programom na podporu kalifornskej siete a Tesla ani zákazníci nedostanú žiadne kompenzácie. Aj keď je kompenzácia zákazníkov za tento program v budúcnosti možná, zákazníkom sa zatiaľ odporúča, aby sa zúčastnili programu bez náhrady a mobilizovali nadmernú kapacitu svojich systémov Powerwall“, uvádza Tesla.

Pozrite siTesla má novú métu – chce zmeniť distribučné siete elektriny

Netýka sa to však domácností, ktoré používajú programy sieťového merania a svoje energetické prebytky bežne posielajú do siete za úhradu. Tie dostanú kompenzáciu za energiu zaslanú späť do siete tak, ako zvyčajne.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku