Tesla budúci mesiac predstaví plne elektrický kamión

ZDROJ | Tesla

Elon Musk už pred časom hovoril, že Tesla chce ísť aj cestou výroby plne elektrických úžitkových vozidiel. Nebude to pritom trvať dlho. Už budúci mesiac sa totiž chystá predstaviť svoj prvý plne elektrický ťahač s dojazdom 300 míľ.

ZDROJ | Kiyoshi Ota/Bloomberg

Pozrite siElektrický kamión Einride T-Pod bez vodiča odvezie 20 ton nákladu

Niečo podobné sme tu už pritom videli v podaní švédskeho Einride či vodíkového ťahača Nikola Motor One. V nákladnej automobilovej doprave je pritom ďalší obrovský balík peňazí, z ktorého by chcela Tesla (logicky) časť vziať.

Po svete jazdia milióny kamiónov, ktoré spaľujú miliardy litrov nafty ročne. Plne elektrické ťahače by tak mohli nielen šetriť životné prostredie, ale aj peňaženky ich majiteľov. Ak Tesla splní, čo sľubuje, na jedno nabitie batérií nového ťahača prejde 200 – 300 míľ, čo je zhruba 320 – 480 km.

V porovnaní s konvenčnými ťahačmi je to smiešna hodnota, no na dopravu na kratšie vzdialenosti je to ideálne. Ešte ideálnejšia je predstava, že počas nakládky a vykládky tovaru v skladoch by sa batérie zároveň aj nabíjali, čím by šetrili čas na „tankovanie“ počas jazdenia.

Pozrite siVodíkový kamión Nikola Motor prejde Európou na jednu nádrž

Podľa Scotta Perryho, CEO dopravnej spoločnosti v Miami (USA) Tesla chystá predstaviť menší typ ťahača, tzv. day cab, teda bez rozšírenej zadnej časti na spanie. Perry má mať informácie vraj priamo z prvej ruky, keďže bol na stretnutí s predstaviteľmi Tesly.

„Mnoho ľudí si myslí, že nie je možné vyrobiť ťažký nákladný elektrický automobil s dlhým dojazdom, no my sme presvedčení, že je to to možné spraviť,” povedal Elon Musk počas júnového stretnutia akcionárov spoločnosti Tesla.

ZDROJ | Tesla Motors

ZdrojReuters

Komentáre k článku