Tesla: aké novinky prináša autopilot verzie 8.0?

ZDROJ | Tesla Motors

Existujúce systémy autonómneho riadenia v sériovo vyrábaných autách môžeme len s prižmúrením oka nazývať autopilotom. Stále totiž vyžadujú asistenciu, alebo aspoň dohľad vodiča. Neustále sa však vyvíjajú a zlepšujú.

Pozrite siNový Autopilot od Tesly bude múdrejší vďaka radaru

https://www.youtube.com/watch?v=S5Boj11jEZw

Zakladateľ a šéf Tesly Motors Elon Musk uviedol upgrade autopilota pre vozy Model S a Model X na verziu 8.0 na samostatnej tlačovej konferencii. Vylepšení nebude málo a Musk ich charakterizoval vyjadrením, že oproti V7 pôjde o „generálnu opravu takmer na každej úrovni“.

tesla-autopilot-3
ZDROJ | Tesla Motors

Podstatnou zmenou bude detekcia predmetov a prekážok pomocou radaru, z ktorého sa stane primárny senzor, namiesto jeho súčasnej pozície sekundárneho detektora popri kamerovom systéme. Radar od firmy Bosch majú zabudovaný všetky vozidlá Tesla vyrobené od roku 2014, takže zmena sa udeje čiste pomocou softvérovej aktualizácie „over-the-air“.

Pozrite siMedzi brzdiacimi systémami sú veľké rozdiely, varuje štúdia

Už v konferenčnom hovore 11. septembra Musk upresnil, že radar umožní autopilotovi „vidieť“ aj za zníženej viditeľnosti počas hustého dažďa, sneženia a v hmle, kedy majú kamery problém.

Jazda s „jasnovidcom“

Vďaka odrazeným signálom však radar dokáže detekovať prekážky aj pred vozidlom idúcim v kolóne vpredu a predchádzať reťazovým haváriám pomocou včasnej identifikácie prekážok. Kvôli tomu však bolo nutné zásadne prepracovať softvér autonómneho systému riadenia. Umožnili to nové ovládače od firmy Bosch, ktorá je dodávateľom radaru.

Nový systém by tiež pravdepodobne zabránil fatálnej nehode Tesly Model S zo 7. mája, pri ktorej zahynul jej vodič.

https://www.youtube.com/watch?v=GqTqO9gtpBQ

Tesla Motors v rámci V8.0 prináša viac ako 200 vylepšení autopilota. Ďalším z tých zásadných je automatický výjazd z diaľnice.  Najskôr bude dostupný len pre USA a mala by ho priniesť až verzia V8.1.

tesla-autopilot-2
ZDROJ | Tesla Motors

Nezanedbateľnou bude aj automatická kontrola teploty vo vozidle, ktorá dokáže zabrániť prehriatiu interiéru počas horúcich slnečných dní. Pokiaľ teplota prekročí napríklad 40 stupňov Celzia, systém automaticky zapne ventiláciu, a ak treba, aj klimatizáciu. Ochráni sa tak dieťa, prípadne zviera zavreté v aute.

Aké dôležité zmeny prinesie aktuálny update softvéru?

– Zvýšil sa maximálny brzdný rozsah TACC a latencia sa znížila päťnásobne.
– Pomocou radarovej ozveny sa monitoruje priestor až dve vozidlá dopredu.
– Riadený výjazd z diaľnice, ak je zapnutý indikátor (V8.0), alebo ak je navigačný systém aktívny (V8.1). Dostupné spočiatku len v USA.
– Obchádzanie automobilov v jazdnom pruhu pri predbiehaní pomalšieho vozidla.
– Výstrahy sú oveľa výraznejšie, vrátane blikajúceho bieleho rámčeka na prístrojovej doske.
– Znížená pravdepodobnosť predbiehania v pravom jazdnom pruhu v Európe.
– Vylepšená možnosť automatickej zmeny jazdného pruhu.
– Systém neumožní opätovne použiť autopilota až do zaparkovania, ak vodič opakovane ignoroval výstrahy.
– Automatické brzdenie bude v prípade núdze zosilňovať užívateľské brzdenie.
– V manuálnom režime upozorní vodiča, ak sa chystá opustiť cestu a na volante nebol zistený žiadny krútiaci moment, keď je autopilot vypnutý.
– Po získaní ďalších dát sa autopilot aktivuje, aby sa zabránilo kolízii, ak je jej pravdepodobnosť blízka 100%.
– Adaptácia rýchlosti v zákrutách bude využívať skúsenosť ostatných vozidiel Tesla.
– A okrem toho zhruba 200 ďalších malých vylepšení.

Tesla Model S P100D 4
ZDROJ | Tesla Motors

Nuž, možno to stále nebude „skutočný“ autopilot, rozhodne však pôjde o najvyspelejší poloautomatický asistenčný systém riadenia, aký dnes používajú sériovo vyrábané vozidlá.

Pozrite siTesla s autopilotom nezabránila tragickej nehode

Tesla sa snaží eliminovať negatívnu publicitu súvisiacu s niekoľkými kolíziami starších verzií autopilota pozitívnou ofenzívou. Ide o jeden z postupných krokov, ktoré nakoniec plne autonómne a bezpečné autá dostanú na cesty.

ZdrojTesla Motors

Komentáre k článku