Ten najnovší sa volá Android M, ale ešte si na neho počkáme

Pred niekoľkými hodinami skončila vývojárska konferencia Google I/O 2015, počas ktorej vyhľadávací gigant predstavil niekoľko noviniek. Jednou z najzaujímavejších je určite nový Android M, o ktorom sme veľa vedeli už dávnejšie.

POZRITE SI: Google sa chystá predstaviť nový Android M fungujúci aj v automobiloch

Nový systém prinesie niekoľko podstatných noviniek, ktoré okrem vyššej výdrže sľubujú aj lepšiu bezpečnosť a kontrolu nad zariadením.

Android M

Dvojnásobná výdrž

Google do svojho Androidu M implementoval špeciálny úsporný režim Doze. Ten by mal podľa vyjadrení Google zdvojnásobiť výdrž zariadení v pohotovostnom režime a to pri zachovaní zobrazovania notifikácií a pripomienok.

Android Pay

Po neúspechu Google Wallet prichádza nový konkurent pre Apple Pay. Google sa s názvom moc nebabral a nazval ho jednoducho Google Pay. Služba ponúkne možnosť platenia pomocou NFC, pričom podľa Google podporuje v súčasnosti viac ako 70 % zariadení s Androidom.

Pre správne fungovanie Android Pay budete musieť mať okrem operátora, ktorý danú službu podporuje aj smartfón, v ktorom beží Android 4.4 KitKat, alebo novší.

POZRITE SI: Google Android Pay – viac ako peňaženka

Android M

Lepšia kontrola nad aplikáciami

Aj keď táto činnosť sa už v prípade súčasného systému dala vyriešiť pomocou aplikácií tretích strán, je potešením, že ju Google implementoval priamo do systému. Podstata je v tom, že sami si pre jednotlivé aplikácie môžete nastaviť povolenie, alebo zakázanie prístupu k súčastiam systému.

Automaticky vyberie najlepšiu appku

Android M bude obsahovať aj nový systém výberu aplikácie, v ktorej sa odkaz otvorí. Namiesto vyskakovacieho okna, v ktorom si vyberiete aplikáciu, sám systém zhodnotí, ktorá je pre daný odkaz najvhodnejšia.

Vlastné okná v Google Chrome

V „emku“ bude aj nový Chrome, ktorý ponúkne možnosť fungovania aplikácií priamo nad samotným prehliadačom, čo ponúkne podstatne lepšie prepojenie prehliadača a aplikácií, ktoré používate.

Podpora USB-C a čítačiek odtlačkov

Predpoklad, ktorý sme uviedli v našom staršom článku sa naplnil. Android M prinesie natívnu podporu pre čítačky odtlačkov prstov, ktoré sa stávajú stále obľúbenejším zabezpečovacím prvkom.

Okrem toho bude systém obsahovať ja natívnu podporu pre USB-C, vďaka čomu ponúkne nielen rýchlejšie nabíjanie, ale aj možnosť nabíjania iného zariadenia z vášho smartfónu, alebo tabletu.

Android M

Vylepšené Google Now = Google Tap

Google Now je veľmi obľúbeným spôsobom vyhľadávania obsahu. V Androide M sa dočkal tento systém ďalšieho vylepšenia. Postačí dvakrát poklepať po displeji a Android M bude vedieť, že chcete pomoc.

POZRITE SI: Android Auto ako prvý automobil na svete ponúkne Hyundai Sonata

Činnosti, ktoré môžete následne vykonávať sa veľmi nelíšia od Google Now – jednoducho si môžete zistiť napríklad meno autora práve hranej skladby, nájsť najbližšiu reštauráciu a podobne. Navyše túto funkciu môžete využiť aj v Google Chrome a dozvedieť sa tak niečo o oblastiach, ktoré vás zaujímajú.

Android M

Android M bude dostupný vo vývojárskej verzii od dnes, pričom si ho môžu vyskúšať majitelia smartfónov a tabletov Nexus 5, 6, 9 a Nexus Player. Finálna verzia pre nás ostatných dorazí niekedy na jeseň tohto roku.

Foto: Google

Komentáre k článku