Zo zákulisia kina IMAX, alebo ako vyzerajú skutočné filmy

Pri našich cestách po Londýne sme dostali exkluzívnu možnosť pozrieť sa aj do zákulisia skutočného IMAX kina a vidieť, že premietanie filmov v takomto kine nie je žiadna sranda.

Prinášame vám exkluzívnu fotoreportáž, v ktorej si môžete pozrieť, ako vyzerajú jednotlivé projektory, IMAX filmy a technické zázemie takéhoto kina.

Slovo IMAX, z anglického slova Image MAXimum označuje formát veľkorozmerného kinematografického systému. Charakteristickým znakom je, že sa používa 15/70 mm film a nie klasický 35 mm.

Natáčanie pre formát IMAX je technologicky náročnejšie a distribúcia takýchto filmov tiež nie je lacná. Výsledok však stojí za to a niektorí režiséri natáčajú výlučne pre IMAX kiná. Príkladom je Christopher Nolan známy filmami Dark Knight, Inception alebo Interstellar. Zažiť jeho film v IMAX kine je umelecký zážitok na celý život.

Pozrite siIMAX má vlastné kino s virtuálnou realitou

Na svete existujú dva druhy IMAX projekcií, digitálna a filmová. Digitálna sa používa vo väčšine IMAX kín na svete, no pokiaľ chcete zažiť ten pravý IMAX zážitok, treba ísť na IMAX filmovú projekciu. A práve takúto sme mali možnosť vidieť v Londýne.

Technické zázemie takéhoto kina tvorí niekoľko miestností a hlavne obrovské IMAX projektory. Tie sú napájané kompresorom, ktorý projektor čistí od prachových častíc. Dôležité je neustále čistenie, keďže každá zatúlaná prachová častica sa môže dostať do prednej časti a okamžite sa premietne na obraze.

Ak ste si mysleli, že filmy sa v kinách púšťajú z obyčajných diskov, mýlili ste sa. Kým bežné filmy sa distribuujú v podobe harddiskov, IMAX filmy dostanete na poctivom filmovom kotúči, ktorý má priemer viac ako jeden meter.

Následne sa tento film musí ručne nakrútiť a vložiť do projektoru. Keďže filmový pás má počiatočnú časť prázdnu a nenájdeme na nej žiaden filmový materiál, je priestor na natiahnutie filmu do projektoru. Dôležité však je, aby v časti, keď sa už začínajú na filmovom páse objavovať čísla, bol film presne umiestnený pred projektor.

Celý proces ukladania filmu do projektoru sa robí ručne a každá chybička by znamenala, že premietanie by sa muselo zastaviť.

Aby toho nebolo málo, k filmom sa dostáva zvlášť zvuk, ktorý treba synchronizovať s filmovým pásom, aby nevzniklo oneskorenie. Táto časť sa našťastie dá urobiť už cez počítač.

Pozrite siREPORTÁŽ | Bowers & Wilkins predstavil nové reproduktory série 800

Následne už len stačí pustiť film a dohliadnuť nad jeho bezproblémovým hraním. Pozerať film v IMAXe sa spozná tak, že scéna je prehrávaná na celé plátno a dokonca sa stane, že v niektorých scénach nevidíte okraj filmu.

Pokiaľ budete mať možnosť, určite vám IMAX filmy odporúčam a keď budete takýto film pozerať v kvalitnom kine, spomeňte si, koľko je za týmto zážitkom práce.

Komentáre k článku