Reklama

ZNAČKY | Sony - história a súčasnosť japonského giganta

Zdroj | Franchiseherald
Michal Biznár
Zdroj | Franchiseherald
Zdroj | Franchiseherald

Rádiá, televízie, kamery, počítače, herné konzoly, mobily, čítačky, slúchadlá, osobné audio… Je len málo segmentov, ktoré značka Sony nemá vo svojom portfóliu za tie roky jej existencie. V máji oslávila táto ázijská megaspoločnosť svoje 70. výročie a my sme sa rozhodli vám ukázať, ako vznikala a aké boli jej najväčšie míľniky.

V skratke…

Názov spoločnosti: Sony Corporation

Sídlo: 1-7-1 Konan, Minato-ku, Tokyo 108-0075, Japan

Vznik spoločnosti: 7. máj 1946

Zakladatelia: Masaru Ibuka, Akio Morita

Predstavitelia: Kazuo Hirai (CEO)

Forma spoločnosti: akciová spoločnosť

Počet zamestnancov: 125 000+

Pôsobenie: globálne

Web:  www.sony.net 

Spoločnosť Sony je mediálnym konglomerátom a gigantom na trhu s elektronikou. Sídli v japonskom Tokiu a vo svojom portfóliu má väčšinu konzumnej aj profesionálnej elektroniky. Spoločnosť sa už vo svojich počiatkoch snažila zamerať na invenciu a pokrok. To im ostalo vlastné do dnes.

K ich najznámejším produktom patria televízory, videorekordéry, fotoaparáty a smartfóny. Špeciálne treba spomenúť aj dva prelomové výrobky, ktoré zmenili trend počúvania hudby a hrania videohier – Walkman a PlayStation. Venujú sa však aj medicínskym prístrojom a robotike.

Pozrite si

Sony BRAVIA ZD9 Series – top séria s HDR a luxusným dizajnom a Androidom

Spoločnosť je umiestnená aj v rebríčku Fortune Global 500, kde sa nachádza 500 spoločnosti s najväčším obratom na svete.

Slogan spoločnosti je BE MOVED. Predtým boli slogany make.believe (2009-2014) a like.no.other (2005-2014)

Zdroj | gizmodo

Vedeli ste že? 

Prvým výrobkom spoločnosti bol automatický varič ryže.

Zdroj | gsmarena

V septembri 1945 sa 37-ročný Masaru Ibuka vrátil z vojny do zdevastovaného Tokia. Začal pracovať v malej zničenej kancelárii, kde zamestnával osem zamestnancov a z počiatku ani nevedel, čomu sa budú presne venovať.

Zdroj | victorstuff

Po vojne však chcela byť japonská verejnosť informovaná, čo sa deje vo svete, keďže celé Japonsko a špeciálne Tokio bolo vojnou totálne zbombardované. Množstvo Japoncov malo zničené rádiá, alebo rádio vysielače boli odpojené vojakmi kvôli zabráneniu šíreniu propagandy.

Vtedy ešte malá firma začala opravovať tieto rádia a transformovať ich na prijímače s vyšším vlnovým dosahom. K Ibukovi sa pridal aj jeho kamarát z vojny Akio Morita.

Zdroj | compareraja

Okrem opráv sa však venovali aj vlastnej tvorbe a invenciám. V týchto časoch sa rozhodli pre svoj prvý produkt – elektrický varič ryže. Ten však skončil fiaskom, keďže takmer vždy sa ryža buď prevarila alebo ostala nedovarená.

Oficiálna spoločnosť vznikla 7. mája 1946 vtedy ešte s názvom Tokyo Tsushin Kogyo K.K. (v preklade – Tokio telekomunikačná a inžinierska korporácia). Skrátene sa firme hovorilo Totsuko a jej základný kapitál bol 190 000 jenov (okolo 500 dolárov).

Pozrite si

Sony predstavilo trio konceptov osobných asistentov

Zdroj | sony

Firma mala už viac ako 20 zamestnancov a keďže nemala mechanické stroje ani vedecké nástroje, spoliehali sa na svoje inžinierske know-how.

Ďalším produktom, ktorý firma vyvíjala bola elektricky vyhrievaná deka, aby ľuďom počas zimných mesiacov nebolo chladno. Kvôli nedostatku kúrenia sa deka predávala ako teplé rožky. Počiatočné úspechy zaručili, že sa jedna z troch pobočiek spoločnosti presunula na lukratívnu tokijskú ulicu Ginza.

Rozdelenie zamestnancov a firmy spôsobilo firme finančné straty a tak sa Ibuka s Moritom rozhodli firmu presťahovať na jedno miesto. Hlavným sídlom sa tak stala lokalita Shinagawa v Tokiu, ktorá je ňou do dnes.

Zdroj | japantimes

Firma Totsuko sa po prvých peripetiách s vývojom nových produktov rozhodla zamerať sa na jeden, ktorý by mohol byť prelomový. Počiatočná prax s rádiami určila smerovanie budúceho technologického giganta.

Koncom 40. rokov sa spoločnosť venovala vývoju svojho hlavného produktu – magnetofónu. Ten mal označenie G-Type a jednalo sa o prvý veľký produkt budúcej spoločnosti Sony.

Zdroj | tumblr

G-type magnetofón bol však príliš ťažký, drahý a nepraktický na to, aby sa mohol predávať vo veľkom. Preto ho nahradil v roku 1951 „iba“ 13-kilový kufríkový magnetofón H-type určený širokým masám.

Zdroj | flickr

Tento magnetofón sa stal v Japonsku veľmi populárny, no hlavné uplatnenie našiel v japonskom školstve na vzdelávacie účely. Ibukovi to však nestačilo.

V roku 1952 sa Ibuka rozhodol odcestovať na svoju prvú služobnú cestu a nemohol si vybrať lepšiu krajinu, než Spojené štáty americké. Hlavnou úlohou jeho trojmesačnej cesty bolo zistiť viac o novom záhadnom americkom vynáleze, ktorý bol schopný jednoducho šíriť rádiové vlny – tranzistore.

Zdroj | wikipedia

Ibuka bol zo Spojených štátov nadšený a neskôr po návrate sa mu podarilo získať patent na výrobu tranzistorov. A tak sa stalo, že v prvej polovici 50. rokov, vtedy ešte firma Totsuko, začala vo veľkom vyrábať tranzistory Type 2T-14 za 4 000 yenov.

Firme to samozrejme stále nestačilo a chceli preraziť aj v USA a tak sa aj firemný partner Morita rozhodol vycestovať za veľkú mláku a spraviť menší prieskum trhu a ako vzorku si zobral nový Totsuko tranzistor.

Keďže však chceli osloviť americký trh a vedeli, že názov firmy Tokyo Tsushin Kogyo alebo Totsuko sa bude nie len že zle vyslovovať, ale aj bude horšie predávať, vedenie sa rozhodlo pre zmenu názvu spoločnosti.

Vedeli ste že? 

Názov spoločnosti Sony pochádza z latinského slova sonus, čo označuje zvuk.

Zdroj | businessinsider

Z počiatku uvažovali o dvojpísmenovom alebo trojpísmenovom názve kvôli jednoduchosti, no trh už bol týmito názvami presýtený a pravdepodobne by si ich mýlili s podobnými konkurenčnými firmami.

Tak sa inšpirovali latinským slovom sonus, teda zvuk a napadlo ich Sony, slovo, ktoré zároveň malo slangovo označovať mladých energických ľudí, ktorí sa neboja experimentovať. Táto charakteristika aj sedela na vznikajúcu spoločnosť Sony, ktorá bola vtedy ešte v plienkach a zamestnancov tvorili práve mladí ľudia s inovatívnym zmýšľaním.

Pozrite si

Užite si zábavu s tromi novými Sony audio systémami

Zdroj | phonearena

Moritovi sa počas služobnej cesty podarilo vybaviť niekoľko kontraktov na predaj ich produktov v USA, no ten najväčší z nich odmietol.

Bulova, americká firma vyrábajúca hodinky, mala záujem o kúpu 100 000 TR-52 tranzistorových rádií pod podmienkou, že ich môžu predávať pod vlastným menom, keďže o firme Sony nikto nikdy nepočul.

Zdroj | wikimedia

Morita napriek výhodnej ponuke odmietol, pretože nechcel aby sa produkty novo vznikajúcej firmy Sony predávali pod značkou inej firmy a zároveň chcel, aby sa o Sony dozvedelo viac ľudí.

V roku 1955 sa v Japonsku začalo predávať prvé tranzistorové rádio od novej firmy Sony s označením TR-55. Na tú dobu išlo o skutočne štýlovú záležitosť.

Zdroj | telegraph

Neskôr  v roku 1957 do portfólia pribudlo aj legendárne „vreckové“ tranzistorové rádio TR-63, ktoré sa navyše stalo svetovo najmenším prenosným rádiom.

Zdroj | flickr

Vedeli ste že?

O Sony sa v USA prvýkrát vo veľkom písalo v súvislosti s veľkou lúpežou tranzistorových rádií TR-63.

Zdroj | abetterpage

Americký audio gigant Agrod sa rozhodol predávať tranzistory od Sony na americkom trhu. A tu sa dostávame do časti, kde sa o Sony prvýkrát dozvedela široká americká verejnosť.

V roku 1958, kedy sa plánovala otvoriť prvá Sony kancelária v New Yorku, zasiahla titulky novín správa, že 4 000 Sony tranzistorov bolo ukradnutých z amerického skladu. Napriek finančnej strate Sony správa pochopiteľne potešila, keďže ako sa hovorí, aj zlá reklama je reklama.

Koncom 50. rokov sa do obehu dostal aj nový model tranzistoru TR-610, ktorého sa svetovo predalo viac ako pol milióna.

Pozrite si

Sony SRS-XB3 a SRS-XB2, vodeodolné, prenosné reproduktory

Okrem úspechu predaja tranzistora sa v Sony spustil vývoj televízie, ktorá mala fungovať na tranzistorovom princípe. TV8-301 prenosná televízia sa začala predávať začiatkom 60. rokov a zaručila Sony celosvetové uznanie.

Zdroj | collection.cooperhewitt

Neskôr ju nahradila vtedy najmenšia a najľahšia televízia na svete micro-TV (TV5-303). Následne v roku 1969 Sony vydalo svoj prelomový rad televízorov Trinitron, čo bola prvá farebná televízia od tejto spoločnosti.

Zdroj | blog.sciencemuseum

V roku 1965 sa na pultoch obchodov objavil prvý komerčný video-kazetový rekordér od Sony. Bol schopný nahrávať až jednu hodinu vysielania. Na rozdiel od svojich predchodcov bol niekoľkonásobne menší a logicky aj kompaktnejší.

Zdroj | smecc

Počas 70. rokov dosiahla spoločnosť Sony svoj vrchol. Vydali legendárny produkt, ktorým zmenili spôsob počúvania hudby raz a navždy.

Kým budete pokračovať ďalej v čítaní, skúsite si tipnúť, o aký produkt ide? Pamätníkom by to nemalo robiť žiaden problém, keďže ho vtedy zaručene vlastnil každý. Niektorí z nás ho používali ešte aj v 90. rokoch.

Pozrite si

Sony Walkman NW-ZX1 je ďalším z radu Androidových MP3 prehrávačov

Zdroj | verge

Áno, ide o legendárny Walkman, prenosný prehrávač hudby vo veľkosti malej kazety, ktoré dokázal prehrávať. Kto nemal Walkman, nebol cool. Zastrčený za opaskom a s veľkými mostovými slúchadlami cez hlavu, to bol štýl 70. rokov.

Koncom 70. rokov Sony skombinovalo svoje audio produkty a vytvorili tak systém domáceho audia, ktoré okrem reproduktorov obsahovalo aj prehrávanie LP platní.

Zdroj | Sony

Ani 80. roky neboli pre spoločnosť Sony hanbou a v roku 1982 v spolupráci s Philipsom, Polygram a CBS/Sony uviedli svoj prvý CD prehrávač. Tak ako svojho času kazety, tak aj o niečo elegantnejšie a hlavne dátovo objemnejšie kompaktné disky zožali svoj úspech a na prehrávanie hudby boli ideálne.

Zdroj | wikipedia

Walkman v roku 1984 doplnil Dicman, prenosný prehrávač kompaktných diskov CD. V roku 1987 Sony prekvapivo kupuje CBS Records – nahrávaciu spoločnosť, ktorá vlastní práva k takým zvučným menám ako The Beatles a Michael Jackson.

Pozrite si

Sony AtracTable: sci-fi filmy získavajú na reálnosti

Zdroj | wikipedia

Okrem toho o niečo neskôr kupuje aj filmové štúdio Columbia, čím si zabezpečí svoje miesto aj vo filmovom priemysle.

Počas bláznivých 80. rokov Sony vypustila aj niekoľko zvláštnych produktov. Jedným z nich boli aj tieto rádio slúchadlá, ktoré vraj boli na tú dobu veľmi pohodlné a hlavne prenosné.

Pozrite si

Slúchadlá Sony h.ear on sa dočkali aj bezdrôtovej verzie

Zdroj | head-fi

80. roky však pre Sony priniesli aj problémy v podobe šikovnej konkurencie, ktorá začala na trh núkať lacnejšie produkty. Okrem toho prišla aj hospodárska recesia, čo Sony donútilo znížiť ceny svojich produktov aby vôbec na trhu prežila.

V roku 1989 Sony predstavila aj svoju tzv. ručnú videokameru, ktorú si určite budú mnohí pamätať vďaka svojím malým rozmerom a nízkej hmotnosti . Milovníkom videa umožňovala natáčať skutočne za pochodu.

Zdroj | bbs.kakaku

90. roky otvorila Sony vo veľkom štýle a priniesla na trh predchodcu PDA zariadení, tzv. elektronický zápisník s perom.

Zdroj | vintagecomputers

Rok 1994 je pre Sony prelomovým a to kvôli vydaniu legendárnej hernej konzoly PlayStation, ktorá hráčom ponúkala kvalitnú grafiku a úžasnú hrateľnosť pri začínajúcich značkách známych hier, ktoré ste si mohli pustiť na vstavanom CD-ROMe.

Zdroj | blog.games

Tejto významnej udalosti vo svete hráčov predchádzalo založenie novej divízie Sony Computer Entertainment v roku 1993.

Pozrite si

Sony Playstation Phone: Budú hry pre Playstation čoskoro v mobile?

Zdroj | technobuffalo

Kultové hry ako Crash Bandicoot či Metal Gear Solid, ktoré vznikali v spoločnostiach, ktoré Sony podporovala, išli na dračku. Do roku 1996 sa podarilo predať viac ako 5 miliónov kusov PlayStationu celosvetovo, čo prekonalo väčšinu predajných rekordov Sony.

Rok 1996 bol známy ohlásením nového digitálneho fotoaparátu Cybershot, ktorý mal LCD displej a dokázal ukladať obrázky vo formáte JPEG.

90. roky však „len“ týmto nekončia. Sony v roku 1996 uviedla na trh svoju značku domácich PC – VAIO.

Zdroj | inspirationfeed

V roku 1997 Sony predstavila aj prvý prenosný počítač z radu VAIO – PCG-505.

Zdroj | verge

Aj keď značka VAIO má už svoje zlaté časy za sebou, niekedy vedela príjemne prekvapiť najmä svojím luxusným dizajnom a relatívne dobrou kvalitou.

Rok 1997 bol pre Sony špeciálny aj kvôli začiatku novej éry produktov od japonského giganta a to mobilné telefóny. Prvou lastovičkou bol tento fešák Sony CM-DX 1000, ktorý sa na tú dobu vedel pochváliť 1 350 mAh batériou a z funkcií vedel napríklad posielať SMS ?. Pre Sony ho však vyvinula spoločnosť Siemens.

Zdroj | extragsm

Skutočne prvým prvým telefónom, ktorý Sony sama zhotovila bol Sony CMD Z1, ktorý vyšiel tiež v roku 1997. Inováciou bola vyklápacia nožička, ktorá slúžila ako mikrofón.

Zdroj | technokrata

Vedeli ste že?

PlayStation 2 je najpredávanejšia konzola na svete. Predalo sa jej viac než 155 miliónov, čím asi o 50 miliónov prekročila druhé miesto v podobe prvého PlayStationu.

Zdroj | geek

Koniec tisícročia uzavrela spoločnosť Sony svojou bodkou vo svete robotiky – vydala komerčného robotického psa AIBO a začiatok nového roku 2000 otvorila svojou najpredávanejšou hernou konzolou na svete – PlayStation 2.

Zdroj | mirror.co.uk

PlayStation 2 sa stala legendárnou konzolou, po ktorej túžili všetky deti, ale aj dospelí. Ponúkala moderný dizajn, prelomovú grafiku a množstvo kultových hier – God of War, Gran Turismo, Tekken a iné.

PlayStation 2 neskôr nahradila zmenšená verzia – PlayStation 2 Slim, ktorá svojimi kompaktnými rozmermi a ľahkou hmotnosťou bola ideálnou možnosťou na cestovanie.

Zdroj | wikimedia

Sony sa naďalej venovala divízii mobilných telefónov, ktorú mali čakať veľké zmeny, no nebudeme predbiehať.

Rok 2000 priniesol prevratný mobilný telefón Sony CMD J5, ktorý si určite budú pamäť aj niektorí našinci, keďže bol na Slovensku veľmi populárny.

Mobil vážil iba 85 gramov, disponoval vylepšeným Jog-Dial ovládaním (bočné koliesko), ktoré bolo u Sony povestné. Nechýbal kultový prehliadač WAP a podpora prijímania e-mailov.

Zdroj | faqih

Spomínaný zlom v mobilnej divízii prichádza v roku 2001, kedy sa Sony spojila so švédskou spoločnosťou Ericsson, čím vznikla ďalšia prelomová značka, ktorá udávala trendy a vydávala kultové telefóny ďalších desať rokov až kým sa koncom roka 2011 nerozpadla.

Zdroj | wikimedia

Sony odkúpila podiel Ericssonu a názov mobilnej divízie sa pretransformoval na Sony Mobile Communications. Od tej doby sa venuje Sony samostatne vývoju svojich vlastných mobilných telefónov.

Napriek tomu, že Sony v novom tisícročí nevydáva tak prevratné produkty, ako v tom minulom, dokáže naďalej prekvapovať svojimi inováciami.

V roku 2003 napríklad spustila predaj vysoko-kapacitného disku novej generácie s názvom Blu-ray. Tie na rozdiel od populárnych DVD priniesli až 50 GB kapacitu, čo umožňovalo najmä pri filmoch v tomto formáte zobraziť prvotriedne audio a video.

Zdroj | wikipedia
Pozrite si

Sony BDP-S6500 vie z klasického Blu-ray vytvoriť Ultra HD obraz

V roku 2004 Sony privoňala aj k hand-heldovým konzolám a priniesla vtedy graficky najdokonalejšiu konzolu do ruky – Playstation Portable, skrátene PSP.

PSP umožňovala hrať graficky náročnejšie hry ako Grand Theft Auto na malej konzole, ktorá sa dala jednoducho vziať kdekoľvek na cesty.

Konzola PSP zožala obrovský úspech, keďže predstavovala alternatívu k Nintendu, ktoré sa skôr venovalo graficky menej náročným hrám.

V roku 2011 PSPčko nahradila graficky aj technologicky dokonalejšia PS VITA, ktorá disponovala dotkyovým displejom a zadným dotykovým touch padom. Navyše ponúkala možnosť hrať hry cross-platformovo, to znamená, že ste si jednu a tú istú hru mohli zahrať na PS3, PS4 a aj na PS Vite.

Prvá dekáda v novom tisícročí bola pre Sony hlavne v znamení vývoja nových technológii na poli videa a televízií. Od prvého 4K SXRD LCD panela v roku 2004 cez spoločnú výrobu TFT LCD panelov so Samsungom v roku 2006 až po prvú OLED TV v roku 2007.

Zdroj | wikipedia

Sony udávala trendy aj vo svete televízii a nie jeden záujemca siahol po ich špeciálnej značke televízii Sony BRAVIA, ktorá vznikla v roku 2006.

Zdroj | video-pedia
Pozrite si

Sony BRAVIA ZD9 Series – top séria s HDR a luxusným dizajnom a Androidom

Pamätáte si ešte túto nádhernú reklamu na televízie Sony Bravia? Tie loptičky boli skutočné a naozaj išli dolu ulicami San Francisca.

V roku 2006 sa začal predaj veľmi úspešnej konzoly PlayStation 3. Tá okrem inovatívneho rozhrania, možnosti pripojenia a hrania cez internet, priniesla vstavaný Blu-ray prehrávač a kvalitnú grafickú podporu.

Zdroj | threespeech

Rokom 2010 Sony nahliadla aj do vtedy veľmi populárneho 3D a okrem vydania 3D televízii a niekoľko 3D hier sa táto technológia väčšieho úspechu žiaľ nedočkala a momentále je celý trhový segment 3D skôr na úpadku.

Zdroj | ytimg

V roku 2010 ešte však pre Sony neboli mŕtve ani také MP3 prehrávače a predstavili najtenší z nich, ktorý bol zároveň veľmi štýlový. Navyše ho nostalgicky pomenovali Sony NW-A84x Walkman.

Zdroj | theawesomer
Pozrite si

Sony NW-A84x Walkman: najtenší na svete

Sony tiež v roku 2010 predstavilo svoj rolovací OLED displej, čím ukázalo, že nie sú ani v tomto segmente pozadu.

Zdroj | zdnet
Pozrite si

Sony: OLED displej, ktorý môžete zrolovať

Japonská spoločnosť je určite známa aj svojimi zrkadlovkami a v roku 2010 sa mohla pochváliť ich novými superrýchlymi kúskami.

Zdroj | popphoto
Pozrite si

Sony α55 a α33: Superrýchle zrkadlovky

Okrem zrkadloviek sa venovali aj projektorom, čo len ukazuje, aký široký záber Sony má. Išlo o 3D Full HD projektor určený do domácnosti.

Zdroj | TECHBOX.sk
Pozrite si

Sony VPL-VW90ES: 3D Full HD projektor pre domácnosti?

Koncom roka 2010 Sony tiež predstavilo svoj typ internetovej televízie, ktorá pracovala na platforme Google TV a išlo o prvú televíziu, ktorá v sebe spájala možnosť HD vysielania, používania Android aplikácii a prezerania internetu na jednom zariadení.

Zdroj | arstechnica
Pozrite si

Sony Internet TV: Prvá lastovička s Google TV

Rok 2011 otvorila Sony svojou malou videokamerou, ktorá priniesla inováciu v podobe zabudovaného projektora, ktorý sa nachádzal vo výklopnom displeji.

Zdroj | bhphotovideo
Pozrite si

Sony HDR-TD10 3D a HDR-PJ50V: Natočte si dovolenku v 3D!

Menším krokom vedľa však bolo vydanie Sony Ericssonu Xperia Play v roku 2011, ktorý bol skôr ponímaný ako ručná konzola, než smartfón. Zaujímavý nápad schovať pod displej herné rozhranie a tlačidlá upadol rýchlejšie do zabudnitia, než sa stihol výraznejšie presadiť.

Zdroj | gsmarena
Pozrite si

Sony Ericsson Xperia Play: Herný smartfón konečne oficiálne!

Zaujímavosťou bol tablet Sony S2, ktorý tiež spoločnosť predstavila v roku 2011. Ten disponoval dvoma 5,5″ displejmi a dal sa prakticky sklopiť.

Zdroj | engadget
Pozrite si

Sony S1 a S2: herné tablety s Honeycombom

Bláznivé nápady sú Sony vlastné aj v dnešnej dobe a v roku 2011 prišiel na trh aj tento zaujímavý ďalekohľad, ktorá sa mohol navyše pochváliť Full HD videom a 3D podporou.

Zdroj | notesonvideo
Pozrite si

Sony predstavilo dva ďalekohľady s Full HD videom a 3D

Dávno predtým, než prišlo k ošiaľu, akým je virtuálna realita a začiatku závodov medzi firmami o lepšie VR zariadenie, Sony tu už v roku 2011 bolo so svojimi 3D okuliarami s obrazovkami.

Zdroj | sony
Pozrite si

Skutočný 3D svet od Sony

Rok 2011 však týmto nekončí a Sony sa ešte stihlo pochlapiť na tú dobu dokonalým fotoaparátom NEX-7 s rozlíšením 24,3 Mpx.

Zdroj | dpreview
Pozrite si

Sony NEX-7 je ďalším dôkazom japonskej šialenej dokonalosti

Začiatkom roku 2012 Sony predstavilo aj svoju verziu smart hodiniek. Nedočkali sa síce takého úspechu ako tie od Apple, alebo ostatnej konkurencie, no na svoju dobu priniesli celkom šikovné funkcie a prepojenie so sociálnymi sieťami.

Zdroj | sony
Pozrite si

Android priamo na ruke vďaka Sony SmartWatch

V roku 2012, krátko po spomínanej transformácii Sony Ericssonu na Sony Mobile Communication, divízia vydala svoj smartfón s označením, ktoré myslím, že netreba predstavovať – Xperia. Konkrétne išlo o model Sony Xperia S.

Zdroj | smartphonenewswire
Pozrite si

Sony Xperia XA naživo vo všetkých farbách

K smartfónom tak nejako automaticky pribudli aj tablety a jeden z prevratných kúskov bol Sony Xperia Tablet S, ktorý bol navyše odolný proti postriekaniu vodou.

Zdroj | TECHBOX.sk
Pozrite si

IFA 2012 | Sony Xperia Tablet S sa kvapiek vody nezľakne

V roku 2012 si Sony pravdepodobne všimla úspech GoPro akčných kamier a rozhodla sa vydať svoju vlastnú, ktorá bola dizajnovo celkom zaujímavá. Akčné kamery od Sony sa predávajú do dnes.

Zdroj | bhphotovideo
Pozrite si

IFA 2012 | Dvojica adrenalínových kamier od Sony

Rok 2012 prišla Sony s ďalšou šialenosťou na poli fotoaparátov. Predstavila kompaktný foťák, ktorý v malom tele ukrýval kvalitný CMOS full-frame snímač.

Zdroj | duncandavidson
Pozrite si

photokina 2012 | Sony RX1: full-frame v tele kompaktu? Šialenosť!

Na berlínskej IFE v roku 2012 sa návštevníci mohli kochať 84 palcovou Sony televíziou s rozíšením Ultra HD. Kto si ju chcel vtedy kúpiť, stačilo mu „len“ 20 000 €.

Zdroj | TECHBOX.sk

V roku 2013 Sony predstavila ďalší zo svojich tabletov Xperia. Tentokrát išlo o najľahší a najtenší tablet na svete s označením Z.

Zdroj | sony
Pozrite si

Sony Xperia Tablet Z: najtenší a najľahší 10,1-palcový tablet s Full HD displejom!

Japonská spoločnosť nechcela pravdepodobne ostať len pri fotoaparátoch a kamerách, ale si zobralo do hlavy, že na trh musia dostať aj svoje vlastné objektívy pre smartfóny. A tak sa aj stalo. Za asi 300 dolárov ste mohli dostať 20,9 Mpx objektív, ktorý ste si napojili k smartfónu.

Zdroj | TECHBOX.sk
Pozrite si

IFA 2013 | Sony má dva objektívy pre váš smartfón + ŽIVÉ FOTO!

Zaujímavým produktom, ktorým Sony otvorilo rok 2014 bol ShortThrow projektor, ktorý prekvapil svojím nenápadným dizajnom.

Zdroj | sony
Pozrite si

CES 2014 | Sony 4K Ultra Short Throw Projector – dokonalé domáce kino?

Neskôr v roku 2014 nenechala na seba čakať ani prvá zakrivená televízia od japonského giganta. Samozrejme nechýbalo Ultra HD rozlíšenie.

Zdroj | forbes
Pozrite si

Sony BRAVIA S90 – prvá krivá telka s Ultra HD rozlíšením z Japonska

Po Apple TV, ktoré na trhu už funguje niekoľko rokov prišla aj verzia od Sony s názvom PlayStation TV. Hlavnou devízou bolo streamovanie obrazu PlayStation an ktorúkoľvek televíziu v domácnosti.

Pozrite si

Sony PlayStation TV prichádza už na jeseň aj do Európy

Zaujímavým produktom roku 2014 boli aj Sony Smart okuliare, ktoré nenadväzovali na nepopulárne Google Glass, ale ponúkali možnosť streamovať obraz zo smartfónu cez Bluetooth priamo pred vaše oči.

Zdroj | bbc
Pozrite si

Sony prichádza s vlastnými smart okuliarmi

Postupne sa dostávame k súčasnosti, no ešte v roku 2015 stihla Sony vydať ultrazoom fotoaparát Sony CyberShot RX10 II s podporou až 1 000 fps videa.

https://www.youtube.com/watch?v=9v_m6QrKrnk#t=96

Pozrite si

1 000 fps video si užijete aj s ultrazoomom Sony CyberShot RX10 II

Aktuálne sa Sony venuje naďalej bežnej konzumnej elektronike, kde sa snaží zahrnúť väčšinu komerčných produktov, aby nebola zahanbená konkurenciou.

Tento rok napríklad predstavila nový smartfón Sony Xperia X s až 23 Mpx fotoaparátom. Navyše ponúkal pekný dizajn s viacerými farebnými spracovaniami.

Pozrite si

Sony Xperia X – nová séria nielen pre mladých

Okrem toho nedávno Sony predstavila svoju novú televíziu BRAVIA s HDR a podporou Android. Televízia je určená pre tých najnáročnejších a veľkosťou začína až na 65 palcoch! Televízia prekvapila najmä po stránke luxusného dizajnu.

Zdroj | sony
Pozrite si

Sony BRAVIA ZD9 Series – top séria s HDR a luxusným dizajnom a Androidom

Čo prinesie Sony v budúcnosti? Už tento rok na jeseň sa napríklad môžete tešiť na ich vlastný systém VR, ktorý nesie pomenovanie PlayStation VR, alebo Projekt Morpheus.

Pozrite si

Sony PlayStation VR prídu na trh až v októbri! Vieme ich cenu

Zdroj | forbes
Pozrite si

Sony PlayStation VR sa blížia na trh, predstavené sú nové hry

Napriek tomu, že od začiatku nového desaťročia Sony opúšťa niektoré zo svojich legendárnych divízii (VAIO) a tiež sa postupne prestáva venovať audiu a videu, naďalej nám každý rok prináša svoje inovatívne produkty.

Vedeli ste že?

Sony predáva svoje obrazové senzory Applu pre ich iPhony, ale aj desiatkam ďalších spoločností, vrátane výrobcov fotoaparátov.

Zdroj | petapixel

Klebety hovoria, že nové Sony sa časom prestane venovať aj stratovým Sony Xperia smartfónom a zameria sa hlavne na tri prúdy – Sony Pictures Entertainment, divíza PlayStation a predaj obrazových senzorov.

Prvé menované je pre tých, čo nevedia, známe Hollywoodske štúdio, ktoré sa preslávilo veľkým únikom dát po hekerskom útoku v roku 2014.

Bola by však škoda, keby sa Sony mala úplne pretransformovať, keďže si za tie roky vybudovala legendárne meno jednotky na trhu v oblasti kvalitného komerčného audia a videa.

Minimálne sa však môžu tešiť všetci fanúšikovia značky Playstation, ktorú sa Sony tak skoro opustiť určite nechystá. Momentálne je Sony PlayStation 4 viacnásobne úspešnejšou konzolou, čo sa týka celosvetových predajov, než konkurenčný Xbox One.

Pozrite si

Sony na E3 nové PlayStation nepredstavila, stavila však na VR

Zdá sa tak, že legendárnu spoločnosť zachránil práve zábavný priemysel počas ekonomických a spoločenských peripetií. Hudba, film a v prvom rade videohry stoja za záchranou tejto slávnej značky.

Začiatkom roku 2016 sa ešte stihla divízia Sony Computer Entertainment pretransformovať na Sony Interactive Entertainment, ktorá reprezentuje celú značku PlayStation a všetkých exkluzívnych výrobcov hier.

Medzi najznámejšie vývojárske štúdiá Sony patria Japan Studio (značky ako Ico, Bloodborne a Deamon’s Souls), Polyphony Digital (značka Gran Turismo), Naughty Dog (značka Uncharted, Last of Us, predtým Crash Bandicoot a Jak and Dexter), Santa Monica Studio (značka God of War), Guerrilla Games (značka Killzone), Media Molecule (značka LittleBigPlanet), Quantic Dream (interaktívne filmové hry ako Heavy Rain či Beyond: Two Souls) a množstvo ďalších. Práve tieto exkluzívne značky zaručujú Sony úspech na videohernom trhu.

https://www.youtube.com/watch?v=QOdW1OuZ1U0

Zároveň sa práve týmito divíziami a produktmi preslávila značka medzi generáciou mladých, ktorí si ju už nebudú pamätať pre legendárny Walkman, alebo prvé tranzistorové rádio, ale práve pre PlayStation 4, Ultra HD televízie a Sony Xperia smartfóny.

Sony si získala srdcia miliónov konzumentov elektroniky po celom svete. Keďže na trhu už existuje niekoľko dekád, je nepravdepodobné, že by sa tento gigant rozpadol a my veríme, že tu bude ešte minimálne ďalších 30 rokov. Napriek finančným stratám posledných niekoľko rokov, Sony sa drží na výslní komerčnej elektroniky. Posledné obdobie je charakteristické kvantitou vydávania nových výrobkov a vnútornou transformáciou spoločnosti. Trh si žiada opäť nejaký obrovský mega úspešný produkt a my veríme, že značka Sony by sa na ňom mohla krásne vynímať. O každej novinke tejto úspešnej spoločnosti, ktorá si zaslúži úctu nie jedného fanúšika technológii, vás samozrejme budeme informovať na našej stránke TECHBOX.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.