Kultúrou je možné žiť aj počas karantény hlavne vďaka interentu

To, že väčšina z nás musí momentálne sedieť doma, neznamená, že nemôžeme kultúrne žiť. Slovenskí umelci a mestá pripravili pre ľudí online kultúrne podujatia.

Pre mnohých z nás je najväčším obmedzením pandémie nemožnosť chodiť do divadla, na koncerty či na iné kultúrne podujatia. Ak už ste prečítali všetky knihy, pozreli všetky dobré seriály na Netflixe a vypočuli všetky podcasty, potom sú tu osobnosti a mestá, ktoré pripravili možnosti kultúrneho vyžitia aj z pohodlia domova.

Pozrite si15 najlepších filmov na HBO GO, ktoré si môžete pozrieť aj s dabingom

Koncerty

Viacerí slovenskí hudobníci v týchto dňoch streamujú svoje koncerty cez sociálne siete. Príkladom je Miro Žbirka, ktorý tento týždeň zahral cez IGTV a Facebook koncert naživo pre fanúšikov. Koncert sa dá stále pozrieť cez jeho oficiálny profil na Instagrame.

Okrem Mira Žbirku sa nápadu s online koncertmi chytili aj iní speváci ako napríklad Peter Stašák či skupina pre malé deti Paci Pac. Môžeme očakávať, že podobných iniciatív bude pribúdať.

Pre online koncerty tiež sledujte Facebook stránku Kulturák klub, ktorá bude aj dnes večer streamovať koncert Hafnera.

Pozrite si8 vynikajúcich dokumentov o zdraví, ktoré nájdete na Netflixe

Čítanie kníh

Keďže slovenskí divadelní herci sú momentálne bez práce, rozhodli sa prispieť svojim talentom a pomôcť deťom večer zaspať. Preto napríklad Zuzana Fialová každý večer na Instagrame streamuje čítanie detských rozprávok. Hudobník Branislav Jobus na fanúšikovskej stránke na Facebooku tiež každý deň o 11.00 číta jednu rozprávku z jeho knihy Zvon.

Ak sa chcete zabaviť, odporúčame si pozrieť profil zabávača fero_joke, ktorý po večeroch číta životopis Nory Mojsejovej. Nehovoríme, že ide o vysokú kultúru, no na odľahčenie je to perfektné.

ZDROJ | Sincerely Media

Pozrite siČo dobré si prečítať namiesto pozerania televízora? Máme 7 tipov

Iné kultúrne podujatia

Mesto Bratislava podľa primátora Matúša Valla plánuje každý deň na Facebookovej stránke púšťať 3-hodinové vysielanie, kde budú diskusie, koncerty, možno aj klasická hudba a informácie o koronavíruse.

Pokiaľ máte náladu na vysokú kultúru, metropolitná opera mesta New York dáva do pozornosti každý večer záznam z jedného predstavenia vo vysokej kvalite. Každé predstavenie bude dostupné počas 20 hodín.

ZDROJ | Ney York Opera

Podobný postup zaviedla aj Berlínska filharmónia, ktorá sprístupnila svoje koncerty digitálne. Rovnako viaceré svetové galérie spustili svoje online výstavy. Ako príklad uvedieme The Vatican Museum, the British Museum, the Palace of Versailles, alebo Louvre.

ZDROJ | Berliner Philharmonia

Pozrite si8 YouTube kanálov, s ktorými sa stanete domácim majstrom

Festivaly

Áno, dokonca aj festivaly sa dajú organizovať z domu. V zahraničí napríklad už existuje Stay at Home (Zostaň Doma) online festival, ktorý by mal byť dostupný cez stream každý deň.

Komentáre k článku