Zakladateľ a riaditeľ Airbnb, líder zdieľanej ekonomiky – Brian Chesky

ZDROJ | TechCrunch

Kedy naposledy ste si vybavovali ubytovanie cez agentúru? Aj vďaka stránkam ako Booking.com alebo Airbnb je najčastejšou odpoveďou „dávno“. Práve za Airbnb stojí Brian Chesky, ktorý túto spoločnosť založil a riadi od svojich 27 rokov.

Brian Joseph Ckesky, dnes už technologický miliardár, sa narodil 29. augusta 1981 v meste Niskayuna v štáte New York. Ako dieťa bol prirodzený líder, vďaka čomu sa z neho stal kapitán miestneho hokejového tímu. Na druhej strane však mal vzťah aj k umeniu.

Od malička bol fascinovaný dizajnom a namiesto toho, aby sa s hračkami a hernými konzolami hral, radšej premýšľal nad tým, ako by mohol vylepšiť ich dizajn. V neskoršom veku ho začal zaujímať aj dizajn obuvi, od ktorého sa neskôr dostal až k mestskému dizajnu. Niet sa preto čomu čudovať, že sa pri výbere vysokej školy zameral na dizajn.

Rhode Island School of DesignZDROJ | Daniel Penfield

Brian ešte rok po skončení školy pracoval v Los Angeles v agentúre zameranej na priemyselný dizajn. Rýchlo si však uvedomil, že nechce stáť na strane dizajnéra, ale na strane klienta takejto agentúry a podnikateľa, ktorý rozbieha svoj vlastný projekt.

Pozrite siDaniel Ek začal podnikať už ako trinásťročný, dnes riadi Spotify

Krátko na to sa Brian presťahoval do San Francisca, ktoré je už notoricky známe vysokými nákladmi na bývanie a život. Aby si Brian so svojim spolužiakom a vtedajším spolubývajúcim mohli dovoliť zaplatiť nájom, rozhodli sa do svojej obývačky umiestniť nafukovaciu posteľ – vidíte, kam to smeruje?

ZDROJ | U.S. Department of State, US

Tým spolubývajúcim bol mimochodom Joe Gebbia, súčasný produktový riaditeľ Airbnb. Vo februári 2008 sa k ním pridal Nathan Blecharczyk, s ktorým už oficiálne založili spoločnosť AirBed & Breakfast. Trojica založila webovú stránku, na ktorej ponúkali krátkodobé ubytovanie s raňajkami, čo zároveň prepájali s akousi sociálnou sieťou pre tých, ktorí si nemohli dovoliť ubytovanie v hoteli.

Pôvodná webová stránka Airbedandbreakfast.com, ktorá bola oficiálne spustená 11. augusta 2008, vás dnes presmeruje na stránku Airbnb.com. O rok neskôr mala stránka 10-tisíc používateľov a 2 500 ponúk ubytovania. O ďalší rok neskôr sa názov spoločnosti skrátil na už dnes známy názov Airbnb.com.

Spoločnosť Airbnb je dnes spolu so spoločnosťou Uber považovaná za lídrov zdieľanej ekonomiky. Aj napriek tomu, že spoločnosť začala len nedávno budovať vlastné nehnuteľnosti, svojou hodnotou už dávno prekonáva väčšinu hotelových sietí s oveľa dlhšou históriou. Podľa najaktuálnejších štatistík v „jej izbách“ každú noc prespia dva milióny hostí.

ZdrojThe New York Times,Fortune,Business Insider

Komentáre k článku