Začína zlatá éra predplatných služieb. Ako to funguje na Apple zariadeniach?

ZDROJ | Apple

Pondelková tlačová konferencia Apple sa niesla v znamení predplatných služieb, čím americký gigant jednoznačne naznačil, že časy jednorazových nákupov aplikácií, filmov, seriálov alebo magazínov sa pomaly končia. Ako teda funguje systém predplatného na zariadeniach od Apple?

Mesačné alebo ročné poplatky za služby ako Spotify, Apple Music, Office 365 a ďalšie nie sú žiadnou novinkou. Spoločnosti už dávno prišli na to, že ľudia sú ochotní platiť za hudbu, video a softvér v pravidelných intervaloch. Na Slovensku si však na tento systém zvykáme o niečo ťažšie. Dôvodom môže byť nedôvera v platobný systém, ale aj pomerne rozšírené internetové pirátstvo.

Väčšinu nových služieb od Apple budeme môcť na Slovensku využívať najskôr o niekoľko mesiacov. Už dnes sú však obchody App Store a Mac App Store plné aplikácií, ktoré využívajú systém predplatného. Väčšinou aplikácie ponúkajú akési rozšírené alebo prémiové členstvo, za ktorým sa ukrýva osobný tréningový plán, osobný jedálniček, neobmedzený prístup k filmom, seriálom alebo knihám, prípadne bonusový obsah pre mobilné hry.

Aktivácia predplatného

Pre ukážku fungovania systému predplatného si vezmeme aplikáciu VSCO, ktorá ponúka týždennú skúšobnú dobu na ročné členstvo VSCO Membership v hodnote 21,49 €. Ide o jednu z mnohých aplikácií a pre ukážku sme si ju vybrali náhodne spomedzi mnohých aplikácií, ktoré aktuálne Apple promuje priamo na hlavnej stránke obchodu App Store.

Aplikácia ponúka skúšobný týždeň predplatného už pri prvom spustení a hoci princíp skúšobnej doby vysvetľuje celkom dobre aj na svojej vlastnej obrazovke, vždy je dobré prečítať si hlavne to, čo sa píše na systémovej platobnej obrazovke. Na tejto obrazovke vás od potvrdenia predplatného alebo platby delí už iba zadanie odtlačku prsta, resp. dvojité stlačenie bočného tlačidla.

Na tejto obrazovke môžete vidieť presné podmienky skúšobnej doby, ako aj presný dátum, po ktorom má vývojár, resp. Apple právo stiahnuť vám prostriedky z účtu za predplatné. Ak všetko sedí a popis potvrdzuje, že za službu zaplatíte až po uplynutí skúšobnej doby, pokojne odber potvrďte. Za službu ešte stále neplatíte, iba ju bezplatne skúšate. A čo teraz?

Zrušenie predplatného

Ak viete, že službu pravdepodobne nebudete chcieť po uplynutí skúšobnej doby ďalej používať alebo sa chcete iba poistiť, že ju pred prvou platbou nezabudnete zrušiť, v takom prípade ju môžete zrušiť aj hneď po začatí bezplatného skúšobného obdobia.

Pozrite siČo je služba Apple News+ a komu je určená?

Predplatné môžete zrušiť viacerými spôsobmi, no najjednoduchšia cesta vedie cez App Store na iOS. V prvej záložke „Dnes“ sa po kliknutí na vašu profilovú fotografiu dostanete do nastavení účtu, kde uvidíte tlačidlo „Spravovať odbery“. Tu už iba vyberiete predplatné, ktoré chcete zrušiť a kliknete na červené tlačidlo „Zrušiť predplatné“.

Na počítači sa k podobným nastaveniam môžete prepracovať cez iTunes, prípadne na Macu aj cez Mac App Store. Ak máte v počítači nainštalovaný iTunes, po kliknutí na tento odkaz by sa vám mal otvoriť program iTunes už aj priamo s nastaveniami predplatného. V opačnom prípade je potrebné v hornom menu kliknúť na položku „Účet“ a následne na „Zobraziť môj účet…“.

V Mac App Store, podobne ako v mobilnom App Store, je potrebné kliknúť na profilovú fotografiu a následne na tlačidlo „Zobraziť informácie“. Po zadaní hesla už uvidíte správu účtu s nastaveniami predplatných služieb, kde môžete spravovať aktívne predplatné.

Na záver je potrebné podotknúť, že tento krátky návod platí pre terajší stav a Apple pred spustením nedávno predstavených služieb môže fungovanie predplatného zmeniť. V takom prípade budeme samozrejme článok aktualizovať.

Komentáre k článku