Xiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G vás dostanú displejom aj bezpečnosťou

Už doslova za pár hodín sa na Slovensku začne predávať najnovší prírastok série Xiaomi Mi 10. „Téčkový“ rad bude hneď v dvoch verziách, ponúkne pohltivý displej a viaceré možnosti zabezpečenia. Ešte stihnete aj výhodné predobjednávky!

6,67-palcov je uhlopriečka, pri ktorej výrobca smartfónov musí myslieť na to, aby nezanedbal ani najmenší detail. Pri tak veľkom displeji je už vidieť naozaj všetko. Inžinieri v Xiaomi sú si nástrah veľkých displejov vedomí a preto sa Xiaomi Mi 10T 5G a Xiaomi Mi 10T Pro 5G môžu pochváliť skutočne prvotriednou zobrazovacou plochou.

Ako sme už pri prvotnom predstavení radu Xiaomi Mi 10T spomenuli, základná verzia sa od tej Pro líši množstvom megapixelov hlavného fotoaparátu a veľkosťou vnútornej úložnej pamäte. 6,67-palcový IPS LCD displej, ktorý má pomer plochy k telu zariadenia 85,2 %, je totožný v oboch verziách.

Pomer strán je 20:9, rozlíšenie počíta 1 080 X 2 400 pixelov, teda Full HD+, a zobrazovacích bodov sa pod jeden palec vošlo 395. Už pri týchto špecifikáciách je jasné, že Mi 10T 5G ani jeho Pro súrodenec kompromisy robiť nebudú. Majú však aj ďalšie esá v rukáve.

Tým najžiarivejším parametrom je zobrazovacia frekvencia, ktorá sa vyšplhala na 144 Hz. Naviac má prívlastok inteligentná. Oba modely Mi 10T 5G aj Mi 10T Pro 5G automaticky obnovovaciu frekvenciu prispôsobujú tomu, čo práve robíte. Dôvod je jednoduchý. Šetrenie 5 000 mAh batérie. Mimochodom, tá je podporená 33W rýchlo nabíjaním.

Inteligentná obnovovacia frekvencia pracuje približne tak, že na statické obrázky a streamované video dokáže znížiť obnovovanie displeja až na 30 Hz, pri sledovaní filmov a prezeraní sociálnych sietí sa nastaví približne 60 Hz, no a pri hraní hier si užijete plných 144 Hz. Výsledkom je vždy krásne plynulé zobrazovanie.

Ak chcete mať obnovovaciu frekvenciu plne pod kontrolou, napríklad keď na smartfónoch vôbec nehráte hry, môžete ju v nastaveniach ručne obmedziť do 90 alebo 60 Hz. Toto nastavenie nájdete v Nastavenia – Obrazovka – Frekvenca obnovenia. Xiaomi naviac ponúka peknú animáciu, ktorá vám pomôže si predstaviť plynulosť displeja pri jednotlivých obnovovacích frekvenciách.

Viditeľnosť na slnku je vďaka priemernému jasu 500 nitov veľmi dobrá, v extrémnych prípadoch však displej dokáže svietiť až 650 nitmi. V súvislosti so svietivosťou v Xiaomi mysleli aj na vaše zdravie a obmedzili nežiaduce modré svetlo až do tej miery, že sa smartfón pýši certifikátom TÜV Rheinland Low Blue Light.

S ochranou vašich očí tiež súvisí automatická úroveň jasu, o ktorú sa stará 360 stupňový senzor okolitého svetla a softvérové riešenia, ktoré okrem bežných funkcií ponúkajú aj reakciu na slnečný svit a automatickú korekciu jasu v nočnom režime.

Oči vám chráni tiež režim čítania. Ten môžete nastaviť ako klasický, v tomto prípade budú farby teplejšie a obmedzia sa modré tóny, alebo môžete zvoliť režim Papier. Táto funkcia ku korekcii farieb  pridá na pozadie papierovú textúru, čím sa opäť zníži záťaž pre oči.

Milovníci farieb, no nie len oni, ocenia certifikáciu HDR10+ a TrueColor technológiu. Tí najnáročnejší majú  možnosť nastaviť farebnosť displeja presne podľa svojich požiadaviek. Cesta je Nastavenia – Obrazovka – Farebná schéma. Prednastavený je automatický režim, no vybrať môžete z viacerých.

Pozrite siXiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G sú dvojičky pre najnáročnejších

V rozšírených nastaveniach dokonca viete vyberať, či má byť farebné spektrum P3 alebo sRGB. Ak by ste sa v nastaveniach farieb dostali do slepej uličky, oceníte Obnovenie predvolených nastavení, ktoré farebnosť vrátia naspäť.

Vizuálne zážitky sú v prípade smartfónov dôležité, no nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť. Xiaomi Mi 10T 5G a Mi 10T Pro 5G dokážeme ochrániť vzorom, PIN kódom, ktorý môže mať 4 až 16 číslic, v tomto prípade platí čím viac tým lepšie, alebo heslom, ktoré môže kombinovať všetky dostupné znaky.

Dnes už nesmie chýbať odomykanie tvárou alebo odtlačkom prstu. Čítačka je umiestnená na pravej strane smartfónu v tlačidle napájania. Odtlačkov prstov môžete pridať hneď niekoľko a vybrať si, či sa telefón odomkne po priložení prstu alebo až po stlačení tlačidla.

Zvolené heslá, či biometrické zámky, môžete použiť aj na ochranu súkromia. Táto ochrana je špeciálne určená pre fotografie, súbory alebo poznámky. Vo všetkých troch prípadoch si vytvoríte záložku, do ktorej sa dostanete len po zadaní hesla, či bezpečnostného vzoru.

Pozrite siXiaomi Mi 10T a Mi 10T Pro sú oficiálne tu, vlajkovú výbavu ponúknu už od 499 €

Odomykanie smartfónu môžete nastaviť aj pomocou spárovaného Bluetooth zariadenia. Využiť môžete, napríklad, náramok Mi Smart Band. Smartfón prebudíte, náramok priložíte, v nofikačnej lište sa „odfajkne“ piktogram na znak, že prebehla komunikácia medzi zariadeniami, a potiahnutím po displeji smartfón odomknete.

Xiaomi Mi 10T 5G a Xiaomi Mi 10T Pro 5G sú na Slovensku v predaji od 30. októbra 2020. Model Xiaomi Mi 10T 5G začína na cene 479 € a model Xiaomi Mi 10T Pro 5G začína na cene 549 €. Ak si niektorý zo smartfónov predobjednáte už teraz, získate naviac hodnotný darček.

Na oficiálne slovenskej Xiaomi stránke získate k predobjednávke náramok Xiaomi Mi Smart Band 5 a slúchadlá Xiaomi Mi True Wireless Earphone 2S. Rovnaký balíček darčekov, teda Xiaomi Mi Smart Band 5 a slúchadlá Xiaomi Mi True Wireless Earphone 2S, získate aj u predajcu elektrotechniky NAY.sk.

Operátor O2 zasa k preobjednávke Xiaomi Mi 10T 5G a Xiaomi Mi 10T Pro 5G ponúka ako darček čističku vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 3H.

Článok vznikol v spolupráci s mi-store.sk.

Komentáre k článku