Vyznajte sa v TV – softvér

Televízory tretieho tisícročia sa vyvíjajú predovšetkým v dvoch smeroch – vylepšovaní kvality obrazu a nabaľovaní nových a nových softvérových funkcií. Prvú spomínanú disciplínu sme popísali v tretej časti seriálu, v poslednej sa pozrieme na softvér našich obývačkových miláčikov.

LG LW980S

Televízory tak skoro nezaniknú

V technologickom svete viac-menej pôsobia dve tendencie. Jedna skupina zariadení sa chýli k zániku (napríklad MP3 prehrávače, low-end kompaktné fotoaparáty, optické disky), druhá naopak na seba nabaľuje nové funkcie, čím v určitej miere nahrádza prístroje z prvej skupiny. Televízory (našťastie) patria do prežívajúcej druhej kategórie. V poslednom čase začali výrobcovia do svojich modelov (predovšetkým vyššej a strednej triedy) integrovať zaujímavé funkcie. Časy, keď softvérová výbava televízora znamenala len firmvér schopný spracovávať obraz, niekoľko jednoduchých nastavení a prinajlepšom automatické ladenie staníc, sú teda minulosťou. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na prístroje, ktoré už televízory „zhltli“.

Internetový prehliadač televízorov Samsung

Televízor ako internetový prehliadač

Predstavte si, že svoje obľúbené webstránky prezeráte nie na drobučkom displeji mobilu, ale na obrovskom 30 až 50-palcovom televízore. Pred pár rokmi šialený sen, dnes realita takmer vo všetkých smart televízoroch. Zážitky zo surfovania na veľkej obrazovke sú výhodou najmä pri sledovaní viacerými používateľmi naraz alebo pri častom prehrávaní videí. Tu ale prichádza prvá ťažkosť menom Adobe Flash. Ani zďaleka tento jazyk nepodporujú všetky televízory, a tak vás ochudobnia o jednu z najpokročilejších foriem internetového obsahu, predovšetkým o prehrávanie Flash videí.

Diaľkový ovládač Samsung Remote Hero

Druhá ťažkosť spočíva v ovládaní. K televízoru totiž nepripojíte myš (hoci do budúcna niečo také nemožno vylúčiť) a klasické ovládanie len so smerovými šípkami veľa pohodlia neposkytne. Ešte „zaujímavejšia“ je situácia so zadávaním textu, vtesnať QWERTY klávesnicu na malý ovládač je totiž ťažký oriešok. Riešením sú buď pokročilejšie ovládače s väčším dotykovým displejom (a virtuálnou klávesnicou) alebo podpora ovládania smartfónom. Touto cestou sa našťastie uberajú všetci veľkí výrobcovia a ich high-end modely si obyčajne rozumejú minimálne s iOS a Android zariadeniami.

LG smart TV menu

Smart televízory prichádzajú

Pod definíciou inteligentného alebo smart zariadenia väčšinou rozumieme určitú formu otvoreného operačného systému, t. j. možnosť doinštalovať ďalšie aplikácie. V tomto prípade už televízory „smart“ sú. Jednou z kľúčových funkcií Smart TV totiž je sada predinštalovaných aplikácií a v lepších prípadoch aj obchod s možnosťou sťahovania/nákupu ďalších. Keďže je ale tento segment relatívne mladý a na záujem vývojárov si ešte treba počkať, zatiaľ je dostupné veľmi obmedzené portfólio programov od veľkých spoločností. Prioritou prvých programov je maximálne využitie veľkej obrazovky a jednoduchosť ovládania. Preto zatiaľ na televízoroch nájdeme predovšetkým aplikácie pre sťahovanie/požičiavanie/nakupovanie filmov, zdieľanie a prehliadanie fotografií a videí, sociálne siete, prehliadanie správ, predpoveď počasia či videohovory. Najčastejšie sú vo forme widgetu alebo jednoduchej aplikácie. Časom určite pribudnú aj zložitejšie programy, treba si však počkať na väčšiu podporu vývojármi.

Sharp LE430 s USB prehrávačom

Nahrávame a prehrávame

V minulosti boli pomerne bežné tzv. combo zariadenia, ktoré televízor kombinovali s určitým druhom prehrávača alebo rekordéra. Kvôli pomalému ústupu optických diskov a stále rozsiahlejšiemu využívaniu internetovej distribúcie sa v poslednom čase veľa hybridov neukázalo, hoci Toshiba svoj TV skombinovala s Blu-ray rekordérom a Sony zasa s hernou konzolou. Napriek tomu je integrácia rekordéra a prehrávača médií v televízoroch stále bežnejšia. Môže za to už takmer samozrejmá prítomnosť USB konektora. Prvé telky dokázali z USB kľúčov, externých hardiskov a iných médií iba prehrávať MP3 skladby a prehliadať fotografie, neskôr sa kompatibilita rozšírila o DivX (HD) video. V súčasnosti tento trend naďalej pokračuje a pridáva sa k nemu aj možnosť zaznamenávať aktuálne televízne vysielanie na pripojenú jednotku. Integrácia týchto funkcií má oproti samostatným DVD/Blu-ray zariadeniam viacero výhod. V obývačke ušetrí miesto, s dátami môžete ďalej pracovať (po prezretí hneď zmazať), ste menej limitovaní kapacitou médií (USB kľúč a počítač s veľkým diskom má takmer každý) a často pritom ešte ušetríte. Okrem toho dokážu niektoré televízory obsah prehrávať aj bezdrôtovo cez technológiu DLNA. Vyžaduje sa aktívne Wi-Fi pripojenie a tzv. DLNA server (kompatibilné zariadenie), akým môžu byť mobilný telefón, tablet, počítač, kamera, hudobný prehrávač, externé úložisko a iné.

Combo - televízor Sony a herná konzola PS2

Televízor ako herná konzola?

Zatiaľ ešte nie, odborníci však do budúcna hovoria jednoznačné áno. Viacero televízorov už v súčasnosti disponuje kvalitným, niekedy dokonca viacjadrovým procesorom, ktorý slúži na spracovávanie kvalitnejšieho obrazu, napríklad na konverziu 2D obrazu do 3D. Jeho grafická sila by sa ale bez problémov dala využiť aj na zábavné účely. Malým problémom hrania na televízoroch je otázka, ako do tenkého tela topmodelov vtesnať dostatočne výkonný procesor/grafický čip a zároveň efektívne vyriešiť jeho chladenie. Jeho riešením budú pravdepodobne výkonné mobilné procesory s pasívnym chladením. Väčším zádrheľom je spomínané ovládanie. Je ale takmer isté, že minimálne jednoduché hry typu Angry Birds si v obývačke zahráme čoskoro. Po doplnení technológie Adobe Flash, resp. jej nahradení HTML5 v IT svete sa otvorí takmer bezodná studnica on-line počítačových hier.

Aplikácia Viewster v televízoroch Toshiba

Drobnosti, ktoré spríjemňujú život

Čo sme doteraz nespomenuli a čo neodmysliteľne k softvérovej výbave televízora patrí, je jeho základný firmvér s množstvom drobných funkcií, ktoré sledovanie televízie dokážu neuveriteľne zjednodušiť a spríjemniť. Okrem bohatých nastavení, ktoré umožnia prispôsobiť si správanie TV do detailov, je to predovšetkým rad automatických funkcií – napríklad automatické ladenie staníc, regulácia jasu, zhasnutie/stíšenie v prípade neprítomnosti diváka a ďalšie. Výbornou funkciou nových televízorov je tiež možnosť aktualizovať firmvér prístroja cez internet a sadu funkcií tak ešte rozšíriť.

Panasonic TX-P65VT20E

Z televízorov sa tak stávajú stále zložitejšie zariadenia s množstvom dodatočných funkcií, ktoré navyše bude rásť, dokonca možno stále rýchlejšie. Napriek tomu veríme, že vám náš krátky seriál článkov o televízoroch pomohol a ďalšie rozhodovanie, napríklad už pred tohtoročnými Vianocami, vám uľahčí.

Foto: LG, Samsung, slashgear.com, techbox.sk, Toshiba

Komentáre k článku