Vyznajte sa v TV – hardvér

V predchádzajúcich dvoch častiach sme sa pozreli na zúbok zobrazovacím technológiám televízorov, a to tak v 2D, ako i 3D režime. Dnes sa pozrieme na praktické následky týchto technológií na kvalitu obrazu, ďalej na konektorovú výbavu a ďalšie hardvérové parametre, ktoré voľbu konkrétneho televízora výrazne ovplyvňujú.

Philips Cinema 21:9

Uhlopriečka, to je základ

Východiskom a najdôležitejším parametrom je samozrejme uhlopriečka obrazovky. Oproti gigantickým CRT televízorom so zanedbateľnou uhlopriečkou z minulého storočia už technológia značne pokročila, a tak nie je problém na rovnaké miesto v obývačke vtesnať LCD, LED-LCD alebo plazmový televízor s podstatne väčším panelom. Výhody veľkého displeja sú zjavné, nezabudnime ale na niekoľko nevýhod, ktoré so sebou prináša. Vyššia cena väčšieho televízora je logická, menej používateľov si však uvedomuje vyššiu spotrebu energie a najmä nutnosť sedieť od televízora vo väčšej vzdialenosti. Výrobcovia odporúčajú sledovať TV zo vzdialenosti 2,5-násobku uhlopriečky. V opačnom prípade môže nastať (a určite aj nastane) negatívny vplyv na vaše zdravie, minimálne väčšia únava očí/hlavy a z dlhodobého hľadiska môže dôjsť aj k poškodeniu zraku. Pri obrovských uhlopriečkach a nižších nárokoch na kvalitu obrazu je lepším riešením kúpa projektora.

HD-ready AMOLED TV LG

Full HD nutnosťou, alebo stačí HD ready?

Oproti počítačovým monitorom je v televízoroch situácia s rozlíšením displeja značne odlišná. Takisto je hitom Full HD rozlíšenie, objavujú sa už aj prvé 4K televízory. Opodstatnenie vysoko jemného panela je však nepomerne menšie, ako v IT segmente. Obrovská väčšina divákov totiž sleduje len TV vysielanie v SD rozlíšení, prípade DVD filmy. Na takéto použitie bohato postačí HD-ready televízor (rozlíšenie medzi HD 1 280 x 720 b. a Full HD 1 920 x 1 080 b.), ktorý je navyše podstatne lacnejší, než Full HD varianty. Taktiež TV staníc vysielajúcich vo Full HD, alebo aspoň HD rozlíšení, je v našom regióne málo, hoci pomaly pribúdajú. Sledovanie HD kanálov takmer vždy znamená dodatočné poplatky satelitnému alebo káblovému operátorovi. Rozhodne teda zvážte, či Full HD rozlíšenie potrebujete.

4K 2K televízor Toshiba ZL2

Opodstatnenie FHD rozlíšenia vyžaduje dostatok kvalitného obsahu. Sú ním predovšetkým Blu-ray disky (ktoré ale obyčajne stoja trikrát viac než DVD), spomínané HD vysielanie a vlastný obsah. Pokiaľ máte kameru alebo fotoaparát so záznamom kvalitného videa, vysoké rozlíšenie určite využijete. Rovnako má FHD opodstatnenie v „inteligentných“ televízoroch s funkciami Smart TV, predovšetkým pri prehliadaní webu, hoci v tomto prípade HD-ready neznamená veľkú nevýhodu. Zdrojom kvalitného obsahu môžu byť napríklad aj herné konzoly, počítače a internet (YouTube HD a služby videa na požiadanie). S rozlíšením súvisí aj pomer strán – štandardom je 16:9, neštandardný 16:10 spôsobuje pri prezeraní nepríjemné čierne pásy na okrajoch obrazovky.

Philips Cinema 21:9 Platinum

Obraz ako víno

Základným kameňom ovplyvňujúcim parametre obrazu je samozrejme zobrazovacia technológia. To ale neznamená, že všetky LCD televízory sú rovnaké. Neexistujú snáď žiadni dvaja výrobcovia, ktorí by používali úplne rovnaké panely. Každý väčší producent totiž displeje vyvíja alebo minimálne mierne upravuje s cieľom vylepšiť aspoň jeden parameter obrazu. Výsledkom je nespočetné množstvo variantov jednotlivých technológií, v ktorých sa zorientovať môže byť pomerne ťažké. Odpoveď na otázku, ktorá je najlepšia, azda najpresnejšie udávajú čísla.

Jas (alebo tiež svietivosť) udáva silu podsvietenia displeja a jeho vysoká hodnota (aspoň 300 cd/m2 = 300 nitov) účinnejšie bojuje s priamym slnečným svetlom. Výhodou môže byť automatická regulácia jasu, ktorá šetrí energiu a v noci aj váš zrak. Kontrast hovorí o rozdiele medzi najsvetlejšou a najtmavšou farbou, akú panel dokáže zobraziť, teda vypovedá o vernosti reprodukcie čiernej. Hodnoty nad 10 000:1 už možno označiť ako výborné. Odozva (v milisekundách, čas potrebný na prechod z čiernej na bielu a naopak), resp. zobrazovacia frekvencia (v Hertzoch, počet vykreslených obrázkov za sekundu) v 2D režime pokojne postačí na úrovni 60 Hz, v 3D dvojnásobok. S pozorovacími uhlami sa v štandardnom 2D režime nemusíte zaoberať, všetky súčasné technológie sú na tom viac než prijateľne. O problémoch v modernom priestorovom zobrazovaní sme hovorili v minulej časti seriálu. Hlavu si nelámte ani s farebnou paletou, 24-bitová hĺbka (16 777 216 farieb) je výbornou hodnotou. Výrobcovia k týmto parametrom obyčajne dopĺňajú dlhý zoznam vlastných doplnkových technológií, ktoré spôsobujú mierny chaos. Takmer vždy však ide len o určitú techniku, akou výrobok dosahuje lepšie výsledky v spomínaných disciplínach kvality obrazu. Pokiaľ váš kandidát spĺňa uvedené hodnoty, ďalšie technológie sú skôr zaujímavosťou, ako kritériom rozhodovania.

Samsung C9950W

Stačí zvuk z TV?

Náročným audiofilom určite nie, tí si k novému TV pripoja kvalitnú audio zostavu alebo domáce kino. My skromnejší si pravdepodobne vystačíme s ozvučením integrovaným v tele TV. Štandardom je stereo sústava, prípadne aj integrovaný subwoofer. Výrobcovia udávajú obyčajne iba jeden parameter – výkon, aj to nie vždy. Správna hodnota záleží na veľkosti obývačky a vašom vkuse, 2 x 10 W by ale malo postačiť veľkej väčšine. Výrobcovia sa radi pochvália implementáciou rôznych technológií, predovšetkým viacerých variantov priestorového zvuku od spoločnosti Dolby. Sú samozrejme výhodou, kvalitnému domácemu kinu sa ale nevyrovnajú. Veľkí producenti si často reproduktory nechajú vyrobiť vyhlásenými výrobcami zvukovej techniky, čo samozrejme kvalite výstupu prospeje.

DVB logo

DVB-T ako povinná výbava

Jednotlivým DVB štandardom sme venovali samostatný článok. Absolútnym štandardom je dnes minimálne podpora pozemného digitálneho štandardu DVB-T. Integrácia tohto tuneru vám ušetrí náklady na set-top-box (asi 20 €) a trochu miesta v obývačke. Ak sa pozrieme do strednej a vyššej triedy, počet tunerov stále stúpa. V televízore môžu byť prítomné aj DVB-T2 (kvalitnejšie pozemné vysielanie, využijete v budúcnosti), DVB-C (káblová televízia), DVB-S a DVB-S2 (satelitná televízia) tunery. Analógový tuner sa pomaly vytráca, čo samozrejme vôbec nevadí.

Sony Bravia KDL-40LX900

Konektory pribúdajú

Televízory v poslednom čase začínajú preberať viacero funkcií domácej video techniky, a tak sa rozširuje aj ich konektorová výbava. Štandardom je niekoľko HDMI portov, cez ktoré môžete pripojiť širokú paletu HD zariadení, ako napríklad Blu-ray prehrávač, HD satelit, domáce kino, notebook, hernú konzolu, počítač, vybrané smartfóny, tablety atď. Pokiaľ používate viacero starších spotrebičov s SD rozlíšením (set-top-box, DVD prehrávač, videorekordér atď.), dobre skontrolujte prítomnosť SCART, kompozitných, komponentných a prípadne iných starších rozhraní, ktoré v poslednom čase z televízorov pozvoľna začínajú miznúť. Čo naopak pribúda, je USB pripojenie. To môžete využiť predovšetkým na prehrávanie hudby, prezeranie fotografií a prípadne aj videí/DivX filmov, druhým využitím je nahrávanie TV vysielania na externý USB disk, táto funkcionalita však ani zďaleka nie je štandardom. Výhodou môže byť aj PC vstup (analógový VGA), vďaka čomu môžete k televízoru pripojiť akýkoľvek počítač. Spojenie TV a PC je vhodné najmä na sledovanie filmov, bežná práca by bola kvôli spomínanej odporúčanej vzdialenosti nepohodlná alebo minimálne komplikovaná, vyžadovala by minimálne bezdrôtové riešenie klávesnice a myši. V televízoroch sa bežne nachádza aj zvukový výstup, a to vo forme štandardného 3,5 mm Jacku alebo kvalitnejšieho optického výstupu.

Wi-Fi

Surfujeme cez TV

Z televízora sa na internet pripojíte dvomi spôsobmi – cez káblové LAN (RJ-45 konektor a sieťový kábel), alebo bezdrôtové WLAN pripojenie (Wi-Fi). Prvá možnosť je štandardne prítomná v televízoroch s tzv. Smart TV funkciami (stredná a vyššia trieda). V drahších je bežný aj Wi-Fi adaptér, a to vo forme integrovanej karty, alebo externého zariadenia, ktorý však často musíte dokúpiť za dodatočné náklady. Internet v televízore využijete predovšetkým na prehliadanie webu a rôzne aplikácie (Smart TV). Práve na softvérovú výbavu sa pozrieme nabudúce.

Foto: Philips, Samsung, Techbox.sk, Toshiba

Komentáre k článku