Vyznajte sa v tabletoch

V poslednej časti 10-dielneho seriálu Vyznajte sa v smartfónoch sme sa rozhodli urobiť pokiaľ možno stručné zhrnutie aplikované na svet tabletov. Veď tablety a smartfóny, najmä tie s Androidom, majú spoločného viac, než by sa mohlo zdať.

V seriáli sme vám teda priniesli tieto časti:

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

Vyznajte sa v smartfónoch – lokálne prenosy, konektory a obrazové výstupy

Vyznajte sa v smartfónoch – telekomunikačné a navigačné systémy

Vyznajte sa v smartfónoch – batérie, reproduktory a ostatný hardvér

Nvidia

Procesory: mohli by byť silnejšie, ale nechcú

Pri procesoroch sme spomenuli niekoľko najdôležitejších parametrov: výrobný proces (podľa najnovších informácií by sa mala 20 nm technológia objaviť prevažne len v high-end sfére, pričom od konca budúceho roka má nastúpiť 16 nm a 14 nm generácia), počet a architektúra jadier, frekvencia a grafické jadro (tablety majú všeobecne o niečo vyššie rozlíšenie displeja, preto potrebujú aj silnejšie grafiky, čo výrobcovia čipov nie vždy rešpektujú). A čo v tabletoch nájdete? V lacných ešte stále kadejaké nekvalitné procesory postavené buď na jednoduchých Cortex-A7 jadrách, alebo dokonca ešte na archaických jadrách Cortex-A9 či Cortex-A8. Lacné tablety sa tvária, akoby mali výkonu na rozdávanie – hlavne že majú štyri jadrá. Nie je to však tak. Vo vyšších triedach je to iné. Vďaka väčšej ploche aj objemu tela majú tablety väčší potenciál chladenia, teda unesú „výhrevnejší“ čip. Tento fakt sa dnes málo využíva, väčšinou sa používajú rovnaké procesory ako v high-end smartfónoch, nanajvýš jemne pretaktované. Rozdiel predstavuje akurát Nvidia, ktorej silné (a nie práve úsporné) čipy Tegra 4 a Tegra K1 sa v smartfónoch v podstate ani neobjavili, vo výkonných tabletoch ich však nájdete. Potom tu máme Windows tablety, z ktorých tie najslabšie v súčasnosti majú pomerne výkonné štvorjadrové procesory Intel Atom a tie najvýkonnejšie už siahajú do radu Intel Core, hoci so zníženou spotrebou a výkonom. Tie však vzhľadom za veľkosti uhlopriečok (11,6“ a viac) ja osobne nepovažujem za príliš použiteľné.

ASUS

Pamäte: microSD slot nie je samozrejmosťou

V prípade operačnej pamäte opäť odporúčame minimálne 1 GB, skôr však 1,5 GB alebo 2 GB. Tablet na jednej strane potrebuje viac pamäte kvôli vyššiemu rozlíšeniu displeja, na druhej strane menej kvôli absencii telekomunikačných funkcií vo väčšine modelov. V prípade vnútornej pamäte treba podotknúť, že microSD slot nie je v tabletoch zďaleka takou samozrejmosťou ako v smartfónoch – a to napriek tomu, že s jeho umiestnením na väčšie telo nie je problém. Koľko treba do tabletu pamäte je subjektívne – v tomto zábavnom zariadení však možno budete chcieť mať objemné hry alebo množstvo multimédií, preto všeobecne treba väčšie úložisko. V tabletoch má oveľa väčší zmysel funkcia USB On the Go, žiaľ opäť to nie je „povinná jazda“ a niektorí výrobcovia ju nezmyselne blokujú.

Apple

Displeje: pokiaľ platí že viac je lepšie?

Najväčší rozdiel v oblasti zobrazovacej techniky je samozrejme vo veľkosti uhlopriečky. Ideál je pritom subjektívny. Niekto tablet vôbec nepotrebuje, má smartfón dostatočnej veľkosti a notebook či stolný počítač, pričom medzeru medzi nimi vypĺňať nepotrebuje. Pre niekoho je ideálny 6“ phablet. Iný zas má malý (alebo dokonca „hlúpy“) mobil a ako doplnok k nemu ocení malý, šikovný 7“ tablet, s ktorým sa pohodlne surfuje či hrá. 7“ tabletov však ubúda, pretože pri 6“ phabletoch neponúkajú veľkú hodnotu naviac. Nahrádzajú ich modely okolo 8 palcov, ktoré sa ešte dajú komfortne používať. Pre náročnejších sú tu 10“ či dokonca ešte väčšie tablety (teoreticky môžeme za tablet považovať aj stroj s viac než 20“ displejom), ja osobne však v nich zmysel nevidím – musíte ich držať v oboch rukách, čo nepraje pohodlnému používaniu. Položenie na kolená zas vytvára neprirodzenú polohu. Aby to s rozhodovaním nebolo také jednoduché, používajú sa ešte minimálne dva pomery strán – starší 4:3 a dnes oveľa bežnejší širokouhlý 16:9. Prihovárame sa skôr za širokouhlý, lebo jednak je to štandard a potom ponúka dva odlišné režimy (na výšku sa lepšie píše, pretože na šírku už je klávesnica pre palce až príliš veľká), kým tablety s displejom 4:3 majú bližšie k štvorcu a otočenie o 90° nerieši skoro nič.

Samsung

Za smartfónmi tablety zaostávajú v technológiách displejov. Čím je totiž obrazovka väčšia, tým problematickejšie je vyrobiť ju najpokročilejšou technikou. Pred rokmi nebolo ani možné vyrobiť tablet s AMOLED displejom, dnes už je to lepšie. V lacných tabletoch si treba dávať pozor na nekvalitné zobrazovače so slabými pozorovacími uhlami a chabým podaním farieb. Problém býva u nich aj s rozlíšením, naopak v drahších modeloch naplno zúri PPI mánia a výrobcovia to preháňajú. Pre väčšinu tabletov je ideálne Full HD rozlíšenie, pre menšie alebo pre menej náročných zákazníkov bez problémov stačí aj HD. Musíme si uvedomiť, že displej tabletu sledujeme z väčšej vzdialenosti a teda postačuje nižšia jemnosť ako pri smartfónoch. Ideálna jemnosť tak klesá hlboko pod 300 PPI, možno niekam k 250. Z toho vyplýva, že viac než Full HD nemá zmysel ani na 10“ tabletoch. A teraz už len ako to vysvetliť výrobcom…

Samsung

Sledovacia vzdialenosť môže byť problém pri veľkých tabletoch. Keďže ich ovládame dotykom, potrebujeme ich mať na pohodlný dosah ruky. V záujme ochrany zraku by sme však mali mať 10“ tablet vo vzdialenosti najmenej 64 cm od očí, čo nie je vždy ľahké. Tablety občas zaostávajú aj kvôli absencii odolného krycieho skla, keďže ich však vonku používame menej, nie je to až taký problém. Ďalší rozdiel oproti smartfónom tkvie v otázke veľkosti rámu displeja. Malý rámik je síce pekný, ale môže zhoršovať komfort držania tabletu. Ideálnym riešením sú asi v režime na šírku malé vertikálne a väčšie horizontálne rámy.

Sony

Fotoaparáty: kedy a prečo sa (ne)dá fotiť tabletom

Fotenie tabletom. Veľmi zaujímavá otázka. Odhliadnime teraz od toho, či to je alebo nie je smiešne a pozrime sa na holé fakty. Keď máte v ruke tablet a potrebujete rýchlo odfotiť momentku, na tom nie je samozrejme nič zlé. Oproti smartfónom majú však tablety v priemere o niekoľko tried horšie fotoaparáty a vychádza to z faktov, že na fotenie sú menej vhodné už zo svojej podstaty. Ťažké a veľké stroje takmer nie je možné pri fotení nezatriasť a keďže optická stabilizácia je pre ne takmer vždy neznámy pojem, vytvoríte menej kvalitné fotografie. Či je ten obrovský hľadáčik takou veľkou výhodou je otázne. Zvlášť za zlého svetla vidíte na veľkom a pomerne jemnom displeji (najmä ak sa jeho rozlíšenie vyrovnáva či dokonca predčí záznam nahrávaného videa) taký šum, že vás od fotenia tabletom možno až odradí. Na tablete je dôležitá skôr predná kamera na videohovory, žiaľ aj tu badať výrazné zaostávanie.

Apple

Senzory – menej, ale všetko potrebné

Senzorová technika je tiež na tabletoch skromnejšia. Prakticky samozrejmosťou je senzor automatického jasu, mikrofón a akcelerometer. Pri ňom je dôležitá možnosť zamknutia otáčania obrazovky – na tablete zvykneme polohu displeja meniť oveľa zriedkavejšie ako na smartfóne. Proximity senzor nehľadajte, čítačku odtlačkov prstov nanajvýš u Applu, senzor srdcového tepu alebo ďalšie nadštandardné prvky takisto nečakajte.

Ainol

Lokálne a globálne prenosy – otázka nabíjania a 3G/4G modulov

Prenosy tabletov na krátku vzdialenosť sa podobajú podmienkam v smartfónoch, niekoľko odlišností tu však je. Väčšie telo by teoreticky mohlo poňať viac konektorov, to však podľa všetkého zákazníci nepožadujú. Existuje mierne vyšší výskyt microHDMI portu, keď ale všetko integruje microUSB konektor a stačí jeden… Ubúda neštandardných nabíjacích konektorov, čo je dobre, i keď niekedy mali svoj zmysel, pokiaľ zabezpečovali rýchlejšie nabíjanie. Bežné microUSB pripojenie by teoreticky nemalo mať problém dodávať aj 15 W, výrobcovia však nevedno prečo používali nanajvýš 10 W nabíjačky, ktoré sú rýchle pre potreby phabletov, ale väčšie tablety nabíjajú dlhé hodiny. Spomínam si na tablet s procesorom Tegra 4, ktorý sa pri hraní jednoduchšej hry na nabíjačke nestíhal dobíjať – ešte stále sa vybíjal. Dobu nabíjania výrobca udával myslím až na 9 hodín. Aj tento problém by mal vyriešiť prichádzajúci konektor USB type C. Bluetooth a Wi-Fi sú úplnou samozrejmosťou, rozdiel vo využití vychádza zo zamerania tabletov skôr na multimediálnu oblasť. Nadstavby DLNA či Miracast majú zmysel napríklad v prípade spolupráce so smart televízorom – zmysel má napríklad sledovanie iného programu na tablete ako na televízore, prípadne prístup k multimédiám uloženým v domácom serveri.

Huawei

Globálne dátové prenosy sú na tabletoch podstatne chudobnejšie. Bežný tablet pripojenie cez mobilného operátora nepodporuje, 3G/4G modul väčšinou predstavuje podstatný príplatok – pri lepších tabletoch v cenovej hladine 400 € urobí rozdiel až 100 €. Treba teda starostlivo zvažovať, či toto pohodlie potrebujete, alebo vám stačí na občasné surfovanie vytvoriť si Wi-Fi hotspot v smartfóne. Zaujímavosťou je klasická telefónna aplikácia v niektorých tabletoch – pokiaľ sa radi predvádzate pred okolím alebo chcete používať Bluetooth slúchadlo, prečo nie. GPS je už častejší, aj keď nie samozrejmý komponent. Veľký displej tabletu s pomerne vysokým rozlíšením v spolupráci s patričnou aplikáciou (keď už sú toľké zdarma…) sa tak stáva výbornou GPS navigáciou, akurát treba doriešiť umiestnenie a upevnenie prístroja v aute. Pri množstve dostupných aplikácií môžete tabletom na určitej úrovni nahradiť aj multimediálny systém automobilu. Nebude taký elegantný a praktický ako riešenie automobilky, na druhej strane však bude prenosný, niekoľkonásobne lacnejší, oveľa univerzálnejší, plne otvorený a ľahko upgradovateľný.

HTC

Ostatný hardvér a batérie: zákon tabletovej výdrže

Na tabletoch sa začínajú vo väčšej miere objavovať informačné LED diódy, hoci nie sú také potrebné ako na mobiloch. Vibračný motorček naopak radšej nehľadajte. Reproduktory sú najmenej rovnako dôležité ako na mobiloch, tu sú predovšetkým silnejšie, dosť často dva, i keď na najlepšie riešenie v podobe umiestnenia vpredu narazíte ešte zriedkavejšie ako v mobiloch. Pochvalu si na tomto mieste zaslúži Nvidia, ktorá predné repráky požaduje v rámci svojej referenčnej platformy Tegra Note. Batérie sú konečne oblasť, v ktorej majú tablety navrch. Platí tu niečo, čo si dovoľujem nazvať zákon tabletovej výdrže. Na rozdiel od smartfónov, ktoré trpia väčšou mierou samovybíjania (najmä vplyvom neustálej telekomunikačnej pohotovosti, ale aj menších batérií a viacerých pasívnych aplikácií), výdrž tabletu mnohonásobne viac závisí od druhu používania, vlastne vôbec od toho, či zariadenie používate alebo nie. Aj pri bežných činnostiach ako surfovanie na webe vydržia tablety v priemere o nejakú tú hodinu viac (pozor však na čínske „vtipy“ s výdržou pod 6 hodín – takéto zariadenie použiteľné len na nabíjačke vôbec nemá zmysel), no v režime spánku sú ako zmrazené. Totiž, ich batérie sú dimenzované na spotrebu veľkého displeja. Keď tá nie je, čerpá šťavu iba procesor (a ďalšie drobné komponenty ako napríklad pamäte) – rovnako málo ako v smartfóne. Nuž a keď má tablet napríklad trikrát silnejšiu batériu, tomu pri rovnakej pasívnej spotrebe zodpovedá aj výdrž schopná dosiahnuť v nečinnosti aj týždne.

Samsung

Čo napísať na záver? Smartfóny a tablety sú univerzálne zariadenia, ktoré dokážu život uľahčiť, zefektívniť a obohatiť o nové možnosti. Rovnako ho však dokážu zdegenerovať na utápanie sa vo virtuálnom svete a dvakrát pozitívna nie je ani otázka možného zneužitia toho množstva informácií, ktoré do nich vkladáme. Všetko záleží od toho, či vládnete vy nad smartfónom, alebo on určuje život vám.

Ak chcete vedieť viac, pozrite si celý seriál:

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

Vyznajte sa v smartfónoch – lokálne prenosy, konektory a obrazové výstupy

Vyznajte sa v smartfónoch – telekomunikačné a navigačné systémy

Vyznajte sa v smartfónoch – batérie, reproduktory a ostatný hardvér

Vyznajte sa v tabletoch

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (Apple, HTC, Nvidia, Samsung, Sony)

Komentáre k článku