Vyznajte sa v smartfónoch – lokálne prenosy, konektory a obrazové výstupy

Kedysi bol jedinou možnosťou, ako z/do mobilu bezdrôtovo prenášať dáta (ak nerátame vtedy veľmi drahé a pomalé pripojenie cez mobilnú sieť) infraport. Potom prišiel Bluetooth, postupne Wi-Fi a dnes už je bezdrôtových technológií toľko, že už o všetkých hádam ani nevieme. Po rokoch nám smartfóny tiež splnili sen o pripájaní USB kľúčov do mobilu a najmä o výstupe obrazu z mobilu do televízora či projektora. Zhruba o tom bude dnešná časť seriálu tém o smartfónoch, ale nevynecháme samozrejme ani tých zopár konektorov, čo smartfóny zjednotili a ponechali na svojich telách.

 

V oblasti smartfónov a pripojení vám môžeme ponúknuť aj tieto články:

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

Čo a ako pripojiť k počítaču – 1. časť (pred 3,5 rokmi)

Čo a ako pripojiť k počítaču – 2. časť (pred 3,5 rokmi)

Sony

Bez konektorov to zatiaľ nejde

Mohlo by sa zdať, že medzi káblovými a bezdrôtovými pripojeniami zúri odveký boj, v skutočnosti sa však tieto dva princípy skôr dopĺňajú. Bezdrôtové spojenie prináša viac pohodlia a voľnosti, kábel vo všeobecnosti vyššiu efektivitu (nižšiu spotrebu, resp. vyšší výkon) a v podstate aj vyššiu bezpečnosť. Do kábla vám len tak niekto dieru neurobí, môže sa samozrejme „napichnúť“ na nasledujúce alebo predchádzajúce články prenosového systému, ale aspoň nemožno zachytávať komunikáciu tak ako pri bezdrôtových prenosoch. Pokiaľ sú však bezdrôtové prenosy dostanú v určitej oblasti na takú bezpečnostnú a výkonovú úroveň, že nepredstavujú oproti káblom žiadne výrazné nevýhody, väčšinou ich nahradia, čo sa už vo viacerých segmentoch stalo. Na mobiloch sú však konektory ešte stále neodmysliteľné a ešte to minimálne pár rokov tak bude.

Alcatel

Najdôležitejším konektorom je samozrejme microUSB. Slovo univerzálny v jeho názve pritom platí hádam ešte viac ako v prípade počítačov. Ale po poriadku. Jeho prvou funkciou, ktorú používa úplne každý, je nabíjanie zariadenia. Kvôli USB štandardu sa používajú nabíjačky s napätím 5 V, podľa prúdu (0,3 – 3 A) sa následne dá jednoduchým vynásobením vypočítať výkon nabíjačky. Najjednoduchšie smartfóny ho budú mať niekde okolo 2-3 W, bežne je to 5-7 W, phablety a bežné tablety mávajú v lepšom prípade 10 W nabíjačku, výkonnejšie Windows tablety môžu využívať aj 15 W. Nabíjací výkon by mal zodpovedať veľkosti a kapacite batérie (na tie sa pozrieme niekedy nabudúce), výkonnejšia nabíjačka však znamená rýchlejšie nabitie. Teoreticky by sa dala kapacita batérie vydeliť výkonom nabíjačky, ale prakticky takýto rýchly čas nedosiahnete. Jednak účinnosť nabíjačky nie je zďaleka 100%-ná a jednak sa plný výkon využíva iba pri začatí nabíjania (teda pri nabitý prvých niekoľko percent od nuly), neskôr sa nabíjanie plynule spomaľuje, až sa zastaví. S pomalším nabíjaním treba počítať aj pri prelievaní energie z počítača – resp. hlavne z notebooku.

microUSB 3.0

USB je samozrejme aj o dátach. Na mobiloch nie je veľmi na mieste pranierovanie staršej verzie 2.0 a zvelebovanie novšej 3.0, tá je síce naozaj citeľne rýchlejšia, ale zatiaľ ju až tak nepotrebujeme, aj USB 2.0 dáva potenciál, ktorý súčasným pamäťovým kartám a Flash pamätiam mobilov viac-menej stačí. Zatiaľ sa objavilo len pár zariadení s microUSB 3.0, je však možné, že sa výrobcovia „splašia“ a odrazu rýchly port začnú používať všetci. Novší, rýchlejší microUSB 3.0 konektor je pritom väčší, obsahuje viac pinov – súčasne však obsahuje aj klasické zloženie microUSB 2.0 portu, takže je spätne kompatibilný. Mobil však nemusí byť v prípade dátových prenosov iba podriadeným prijímateľom, dokáže byť aj hostiteľom. OS Android totiž od verzie 4.0 podporuje funkciu USB On the Go. To znamená, že s použitím redukcie za pár eur môžete pripájať rôzne menej náročné zariadenia ako USB kľúč, myš, klávesnicu či gamepad. Vznikol totiž aj segment microUSB kľúčov, ktoré majú okrem klasického veľkého portu aj malý do mobilu. Možnosť čítať z USB kľúčov kedykoľvek a kdekoľvek bez potreby počítača je prinajmenšom pre istú skupinu používateľov veľmi zaujímavá. Škoda len, že Apple a zatiaľ aj Microsoft sú proti a dokonca aj niektorí výrobcovia Android smartfónov, najmä v lacnejších strojoch, túto funkciu blokujú.

MHL TV

Do tretice môžeme k energii a dátam v pôsobnosti microUSB portu pripočítať aj obraz a s ním aj zvuk. Samozrejmosťou sa od strednej triedy nahor stala technológia MHL (Mobile High Definition Link). Je to jednoduchý obrazový výstup, stačí totiž do MHL smartfónu pripojiť správny kábel (poriadne si však overte kompatibilitu, existuje totiž viacero nespolupracujúcich verzií) a ten pripojiť do MHL televízora, prípadne monitora alebo projektora. Na strane obrazovky má konektor bežný tvar HDMI, MHL kompatibilita je však nutná – okrem iného aj preto, aby dokázal televízor cez ten istý kábel smartfón nabíjať, bez toho totiž pripojenie nefunguje. Na trhu však nájdete viacero tzv. MHL redukcií/adaptérov, ktoré na strane obrazovky kábel rozdeľujú na obrazovú časť (s HDMI konektorom aj pre obrazovky bez MHL) a energetickú – do microUSB zdierky stačí pripojiť obyčajnú nabíjačku zapojenú do siete. Zoznam MHL kompatibilných smartfónov i displejov nájdete tu.

USB Type C

V blízkej budúcnosti očakáva svet USB zariadení poriadna revolúcia. Práve pred pár dňami bol totiž finálne schválený štandard USB konektora typu C, ktorý je dosť malý na to, aby mohol byť umiestňovaný v smartfónoch (je dokonca ešte menší ako microUSB), na druhej strane sa však bude používať aj v počítačoch a jeho schopnosti sú priam ohromujúce, na kusy trhajú aj vylepšené USB 3.1 rozhranie. Jeho prenosová rýchlosť bude hneď v prvej verzii dosahovať 10 Gbps, energetická priepustnosť však dosiahne až 100 W, aj keď určite nie v mobiloch a tiež je prehnané myslieť na napájanie 100 W príslušenstva z USB portu počítača. USB type C by však mohol s prehľadom a s veľkým úžitkom nahradiť všetky možné neštandardizované napájacie konektory notebookov, prípadne aj tlačiarní, tabletov, možno fotoaparátov… Pokiaľ nebudú výrobcovia egoisticky lipnúť na vlastných konektoroch, ktoré nepomáhajú nikomu, iba ich vlastným ziskom. Tak to robí napríklad Apple s vlastným Lightning konektorom. Európska komisia však pripravuje rozhodnutie, ktoré výrobcom – vrátane Applu – jednotný konektor prikáže. Podobné ustanovenie mimochodom platilo už od roku 2010, ale iba na báze dobrovoľnosti. O dva roky by tiež mohli začať z balení smartfónov miznúť nabíjačky, stalo by sa z nich voliteľné príslušenstvo. Univerzálnym konektorom sa takmer iste stane microUSB – aj keď, dovtedy už sa možno presadí aj USB Type C. Ten je mimochodom obojstranný (konečne bude po otrave s tým, že každý výrobca otáča porty inak) a dokáže tiež prenášať obraz, a to až v 5K rozlíšení. To by nám pár rokov mohlo vydržať.

microHDMI

Obraz, zvuk a energia

Keď už sme spomínali MHL obrazový výstup, nemôžeme opomenúť jeho predchodcu – microHDMI. Na smartfónoch sa už veľmi nepoužíva, nájdete ho skôr na 10“ tabletoch, ale napríklad Nvidia ho požaduje pre zariadenia postavené na platforme Tegra Note. Oproti MHL to znamená prítomnosť ďalšieho konektora a teda náklady a milimetre navyše, ale keď už si raz kúpite microHDMI kábel, všetko je absolútne bezproblémové, rovnako ako pri klasickom HDMI pripojení – netreba riešiť žiadnu kompatibilitu. HDMI samozrejme okrem obrazu dokáže prenášať aj zvuk, energiu alebo dáta (internet) v smartfónoch cezeň zatiaľ neprenesiete. Zvuk je inak ešte stále primárne záležitosťou 3,5 mm konektora, o ktorom hádam po tých rokoch už ani nie je čo povedať. Spomeňme teda aspoň to, že v prípade vodeodolných smartfónov ho niektorí výrobcovia musia ošetriť plastovou krytkou, iní ho dokážu od vody izolovať, takže žiadne krytky nepotrebujú. Niektoré smartfóny tiež disponujú jednoduchým dokovacím konektorom v podobe niekoľkých zlatých pinov – tie zabezpečujú nabíjanie z dokovacej stanice a súčasne v nej zariadenie stabilizujú. Dokovacích konektorov však skôr ubúda. V tomto prípade sa môžeme rýchlo presunúť k téme bezdrôtového nabíjania. Napriek rôznym snahám je zjavné, že technológia ešte na masové rozšírenie nedozrela. Ja osobne som zatiaľ voči nej skeptický. Ak musím mať smartfón položený na jednom mieste (na stole či nabíjacej podložke), tak mi je už jedno, či s pripojeným káblom alebo bez neho. Dokonca aj kábel dáva používateľovi aspoň pár centimetrov voľnosti pri manipulácii s mobilom na nabíjačke, pri bezdrôtovom dobíjaní musí byť položený. A potom je tu samozrejme nižšia účinnosť nabíjania (kde sú všetky tie ekologické politiky, keď si dovoľujeme púšťať toľké straty kvôli pofidérnej troche pohodlia). Takže ak technológia dozreje, môže byť, ale zatiaľ som skôr proti.

Bluetooth

Bezdrôtové prenosy – od infraportu… späť k infraportu?

V úvode sme sa opreli o infraport, ktorý bol v mobiloch nahradený Bluetooth pripojením, paradoxne sa však po rokoch vracia, aby umožnil tabletom, smartfónom či smart hodinkám ovládať televízory a ďalšiu AV techniku v domácnosti. V ostatných použitiach ho ale „modrý zub“ kompletne prekonal. Existujú viaceré verzie a nedávno sa dokonca názvoslovie menilo (náhrada číslovaných verzií slovnými sa však neujala), v smartfónoch však z dôvodu tvrdej konkurencie medzi výrobcami procesorov (v ktorých je aj BT modul integrovaný) a rýchlych inovácií nájdeme takmer výlučne najrýchlejšiu verziu 4.0, pri najhoršom 3.0. Problém býva skôr so zariadením na druhej strane (notebook, slúchadlo či iné príslušenstvo), ale ide len o nevyužívanie plného potenciálu technológie, kompatibilita je samozrejme zabezpečená. Bluetooth 4.0 ponúka na jednej strane solídnu prenosovú rýchlosť (24 Mb/s = 3 MB/s) a na druhej strane je energeticky úspornejší ako jeho predchodcovia. Modrý zub sa dá využiť na prenos súborov medzi smartfónmi (od kontaktov a vizitiek až po objemné multimédiá), na párovanie a spoluprácu s s príslušenstvom (smart hodinky, Bluetooth slúchadlá, náramky, bezdrôtové reproduktory) i prenos dát do počítača. Kreatívnejšie využitia predstavujú ovládanie počítača mobilom (napríklad na účely prezentácie), spolupráca s televízorom/set top boxom (tiež na ovládanie, ale aj sledovanie obsahu v inej miestnosti), takúto aplikáciu majú prakticky všetci väčší výrobcovia televízorov. V prípade párovania zariadení je trendom využívanie technológie NFC, čo je „ledva bezdrôtová“ (funguje na pár centimetrov, ideálne teda na dotyk zariadení, aj to v miestach s NFC čipmi) a inak aj dosť pomalá technológia (424 kb/s je naozaj málo), ale viac než vhodná na nadviazanie bezpečného spojenia jednoduchým dotykom bez akéhokoľvek párovania a iných úkonov, pričom ďalší prenos už prebieha cez Bluetooth, prípadne rýchly Wi-Fi Direct prenos (až 300 Mbps). NFC má zrejme svoju budúcnosť aj ako náhrada platobných kariet – keď to po rokoch uznal aj Apple, asi sa platby mobilom začnú rozbiehať rýchlejšie. Rýchle spojenie sa dá nadviazať napríklad aj zobrazením QR kódu na displeji jedného zariadenia a prečítaním fotoaparátom druhého.

Samsung

Absolútnou samozrejmosťou vo smartfónoch sa stalo aj Wi-Fi pripojenie. Jednotlivé modely (alebo aj moduly) sa líšia najmä svojou kvalitou, citlivosťou a spoľahlivosťou, to je však otázka praktického testovania. Z hľadiska teórie môžeme porovnávať triedy (802.11b 11 Mbps, štandard g 54 Mbps, n 300 Mbps a ac 1 Gbps), rozdiel však väčšinou veľmi nepocítite – štandardy b/g/n podporuje každý mobil a nad 300 Mbps sa na Slovensku dostanete akurát tak v nejakom technologickom laboratóriu :) Ostatné parametre tiež patria skôr do teoretickej roviny. Zaujímavejší je skôr softvér, resp. odvodené technológie. Napríklad Wi-Fi Direct umožňuje vzájomnú, veľmi rýchlu komunikáciu dvoch zariadení (smartfónov navzájom, s počítačom, s televízorom…) bez potreby byť na rovnakej Wi-Fi sieti, teda bez potreby akéhokoľvek Wi-Fi routra. Prakticky je to podobný princíp ako Bluetooth, ten však nemajú všetky počítače a hlavne televízory či video technika. Na Wi-Fi je postavená aj technológia DLNA, ktorá slúži na zdieľanie multimediálnych súborov najmä zo smartfónu do smart televízora. Technológia Miracast neprenáša súbory, ale rovno celý obraz, pričom je v OS Android natívne podporovaná od verzie 4.2 (konkurenti sú v tomto pozadu), horšie je to na strane televízorov. Aj preto vznikli adaptéry typu Google Chromecast, ktoré podporu Miracast a ďalšie funkcie televízoru dopĺňajú.

Gigabyte

Keď už sme hovorili a konektoroch a pripojeniach, patrí sa aspoň spomenúť microSD pamäťové karty (tým sme sa venovali v časti o pamätiach) i na SIM karty – na jednu, dve či aj tri. Aktuálne sú v obehu tri veľkosti: klasický dlhé roky používaný „veľký“ štandard miniSIM (v štandardných mobiloch a niektorých lacných smartfónoch), prevládajúci zmenšený microSIM formát. Do tretice Apple, HTC a niektorí ďalší prihorliví zmenšovatelia už prešli na ešte menší nanoSIM formát, takže momentálne panuje mierny chaos. Našťastie zmenšenie nie je problém, stačí prísť na predajňu operátora, kartu by vám mali odstrihnúť na počkanie a zdarma. Pri návrate na väčší rozmer treba buď veľmi precízne malú kartu vložiť do väčšieho slotu (v prípade microSIM karty v mini slote to nie je problém, iné kombinácie vyskúšané nemáme), alebo si zakúpiť za niekoľko eur plastovú redukciu, aj keď ich výrobcovia neodporúčajú – ale čo má človek robiť? Niekedy aj firmy naplnené vzdelanými technologickými kapacitami urobia nesprávne rozhodnutie, ale myslíme si, že je to pomerne malé percento a väčšinou idú inovácie správnym smerom.

Ak chcete vedieť viac, pozrite si celý seriál:

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

Vyznajte sa v smartfónoch – lokálne prenosy, konektory a obrazové výstupy

Vyznajte sa v smartfónoch – telekomunikačné a navigačné systémy

Vyznajte sa v smartfónoch – batérie, reproduktory a ostatný hardvér

Vyznajte sa v tabletoch

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (Sony)

Komentáre k článku