Vyznajte sa v počítačoch – tablety

Prakticky najmladšie konštrukčné riešenie počítačov sa s príchodom Apple iPadu začalo extrémne rýchlo vyvíjať. O tabletoch hovorí veľa ľudí, mnohí zvažujú kúpu takéhoto zariadenia. Majú tieto prerastené smartfóny čo ponúknuť, alebo sú to čisto zábavné hračky bez pracovného potenciálu?

ASUS EEE Pad Transformer

Odľahčené netbooky?

Tablety možno zjednodušene definovať ako netbooky s dotykovým displejom bez klávesnice. Táto definícia má niekoľko zjavných dôsledkov, najskôr sa pozrime na výhody oproti netbookom. Tablety sú ľahšie, vďaka dotykovému displeju poskytujú o niečo pohodlnejšie a intuitívnejšie ovládanie vo vybraných systémoch. Naopak, chýbajúca klávesnica ich prakticky diskvalifikuje v pracovnej oblasti. Tento problém možno riešiť najlepšie dokúpením externej Bluetooth klávesnice, ktorú ale počítajte za ďalšiu záťaž. Takisto je v tomto prípade nutné investovať do drahšej kancelárskej aplikácie. Tablety teda patria predovšetkým do rúk multimediálnych nadšencov, prehliadajúcich web, fotografie, videá, hrajúcich dotykové hry alebo čítajúcich e-knihy.

Honeycomb logo

Operačný systém

Celkovú použiteľnosť tabletu najviac ovplyvňuje voľba operačného systému. V súčasnosti prevláda Android od Googlu. Verzie Honeycomb 3.0, 3.1 a 3.2 sú dotykovému ovládaniu na väčšom displeji prispôsobené najlepšie. Zatiaľ ale trvá problém s nedostatkom optimalizovaných aplikácií, väčšina softvéru je totiž primárne určená smartfónom a na tabletoch beží len v zoom režime. Android 3.x je výborne vybavený v multimediálnej oblasti (predovšetkým čo sa týka prehliadania webu). Tabletov s týmto systémom je však stále málo, väčšina beží na smartfónových verziách 2.x. Tie nemôžu ani zďaleka využiť potenciál väčšieho displeja, ich použitie má zjavné estetické a najmä ergonomické negatíva.

Apple iPad 2

Čo sa týka počtu aplikácií optimalizovaných pre tablety, jednoznačne víťazí Apple so svojím iPadom prvej a druhej generácie. Apple konkurenciu poráža aj neuveriteľným množstvom najrôznejších doplnkov, ktoré pre jeho výrobky produkuje množstvo výrobcov. Kým ale HTML5 na webe plnohodnotne nenahraní Adobe Flash, bude absencia Flashu v iOS stále veľkým problémom. Tým je aj relatívna uzavretosť systému a svojská politika výrobcu.

Windows 7

Do tretice najpoužívanejších systémov na tabletoch patrí aj Windows 7. Ním vybavené tablety však predajné rekordy netrhajú, čo má niekoľko dôvodov. Prvým je fakt, že Windows 7 je dotykovému ovládaniu prispôsobený minimálne, čo sa zmení až v ďalšej generácií. Druhým je vysoká cena – najlacnejšie modely nekúpite pod 500 €, priemerné stoja viac než 1 000 €. A pritom neponúkajú nič extra, výbavu majú porovnateľnú s netbookmi za štvrtinu ceny. Záujem výrobcov a zákazníkov zlepší zrejme až Windows 8.

BlackBerry PlayBook

BlackBerry OS v tablete PlayBook alebo HP webOS v TouchPad-e zatiaľ veľkú šancu nemajú, a to predovšetkým pre malú rozšírenosť týchto systémov.

MSI WindPad 110w

Procesory

Procesory tabletov podľa architektúry delíme na dve skupiny. Menej používané sú X86 procesory, ktoré nájdeme prakticky len vo Windows tabletoch. Reprezentované sú čipmi Intel Atom, prípadne AMD Brazos. Všetky súčasné modely majú integrovanú grafickú kartu.

Nvidia Tegra Roadmap

iPad a Android tablety obyčajne poháňajú ARM procesory. Pri iPade si zákazník veľmi nevyberie, prvá generácia má 1 GHz procesor Apple A4, druhá dvojjadrovú verziu A5. Oveľa pestrejšia je situácia na poli Androidu. Pre zabezpečenie plynulého chodu systému by nemala frekvencia procesora klesnúť pod 1 GHz, náročnejšie hry a video vyžadujú samostatné grafické jadro. Hitom sú dvojjadrové procesory, na dvere už klope štvorjadrový čip z dielne Nvidie. Ich potenciál zatiaľ zostáva nevyužitý, to by sa ale čoskoro mohlo zmeniť. Výkon ARM procesorov a ich grafických jadier je samozrejme merateľný, aj na Android existuje množstvo benchmarkov – napríklad Quadrant.

Samsung Galaxy S WiFi 5.0

Displej

Základným parametrom tabletov je aj uhlopriečka displeja. Najpopulárnejšie sú 10“ modely, na päty im šliapu 7-palcové. Okrem nich existujú aj tzv. mini tablety s 5“ displejom. Voľba uhlopriečky záleží od vašich potrieb, mala by odrážať správny pomer medzi pohodím veľkého displeja a prijateľnou hmotnosťou. Za pozornosť stojí aj rozlíšenie. Na 7“ a 10“ modeloch by nemalo klesnúť pod 1 024 x 600 bodov, v opačnom prípade sa nevyhnete hrubému rastru. Ideálom je HD rozlíšenie 1 280 x 800 bodov, štandardne používané v Honeycomb tabletoch.

Archos 101 G9

Pamäte

Operačná pamäť Windows tabletov by nemala klesnúť pod 1 GB, Android si pri menej náročnom používaní vystačí s 512 MB. V oboch prípadoch si nezanedbateľnú časť odhryzne grafické jadro/grafická karta. Náročnejší používatelia by mali voliť hodnoty 1 GB pri Androide a dvojnásobok pri Windowse.

Vzhľadom na minimalizáciu spotreby sa v tabletoch hardisky používajú len zriedka. Takéto riešenie ponúka napríklad Archos. Bežne sa ale používajú klasické Flash pamäte, prípadne ich rýchlejšie verzie SSD. Použitie SSD diskov v tabletoch je výborným riešením – nižšia kapacita (bežne 16 – 64 GB) vôbec nevadí, nikto predsa nebude takýto prístroj používať ako primárny počítač. Naopak, ich výhody sa prejavia dvojnásobne – predovšetkým dlhšou výdržou batérie, rýchlejším chodom systému a nulovou hlučnosťou. Viacero tabletov však nedisponuje slotom na microSD/SD karty, čo zvyšuje nároky na interné úložisko.

HTC Flyer

Doplnky a ďalšie parametre

Základnou výbavou každého tabletu je Wi-Fi modul, niektoré modely disponujú aj slotom na SIM kartu, ktorý sa hodí najmä na surfovanie na cestách. Z konektorov sú okrem napájacieho/dátového microUSB často prítomné aj HDMI či USB klasickej veľkosti. Vďaka jeho prítomnosti môžete k tabletu pripojiť napríklad myš, klávesnicu či iné periférie, ktoré zvyšujú komfort používania. Častým doplnkom je aj webkamera nad displejom či dokonca kvalitnejší fotoaparát v zadnej stene. Najmä 7“ modely sú dobre využiteľné aj ako veľká GPS navigácia, pokiaľ majú GPS modul integrovaný.

Keďže hovoríme o ultramobilných počítačoch, nesmieme zabudnúť na batériu. Kvalitnejšie tablety od veľkých výrobcov nemajú problém s výdržou cez 6 hodín, bežne atakujú hranicu desiatich. Kapacita batérie by pre dosiahnutie takýchto hodnôt nemala klesnúť pod 3 000 – 4 000 mAh, čím viac, tým lepšie. Okrem úsporného hardvéru na výdrž vplýva aj operačný systém – Windows je podstatne náročnejší, než jeho konkurenti.

Foto: Apple, Archos, ASUS, BlackBerry, Google, Microsoft, MSI, Nvidia, techbox.sk

Komentáre k článku