VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – SSD a všetko okolo nich

Rozvoj procesorov sa spomaľuje, operačné pamäte si idú svojím pozvoľným tempom už dávno, integrované grafiky pomaly zatláčajú dedikované do kúta. Mnohí odborníci sa však zhodujú na tom, že najväčšou revolúciou sveta počítačov v posledných rokoch boli SSD disky. Hoci v poslednom roku sa ich vývoj takmer zastavil (hoci dôležitejšie bolo to, že sa SSD-čka dostávali do viac a viac PC), je to preto, že zbieral dych na nový vývojový skok.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – procesory

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – RAM

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – integrované grafiky

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – dedikované grafické karty

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – HDD vs. SSD (pred dvoma rokmi)

Komponenty SSD disku

Ako USB kľúč, len iné

Úloha úložiska je jednoduchá – byť trvalou a na napájaní nezávislou úschovňou súborov a programov, ktoré práve nebežia v RAM. Kvôli tomu sú podstatne pomalšie, ale aj oveľa väčšie ako operačná pamäť a najmä, na rozdiel od nej uchovajú údaje aj po vypnutí PC. Súčasné SSD disky pozostávajú predovšetkým z dvoch častí. Tou hlavnou sú moduly Flash pamäte (podobné, ale pomalšie sa používajú v pamäťových kartách, USB kľúčoch či úložiskách smartfónov), druhým komponentom s výstižným názvom je riadič. Moduly obsahujú jednotlivé pamäťové bunky, vyrábajú sa na kremíkových wafferoch. Vďaka podstatne menším bunkám v každom novom výrobnom procese dosahujú nové disky oveľa vyššiu kapacitu (pri zachovaní veľkosti) a tiež nižšiu cenu. Z toho dôvodu sa pri výrobe SSD diskov využívajú len tie najmodernejšie výrobné procesy – aktuálne všetci majoritní výrobcovia bežia na 19 nm linkách, kým vo svete procesorov sa používa prinajlepšom 22 nm (Intel) a pri grafikách 28 nm litografia. Novší výrobný proces má žiaľ aj isté nevýhody (hovorí sa o znížení životnosti disku, o nej si povieme nižšie).

Intel SSD 710

O tom, ako disk využije potenciál Flash buniek, rozhoduje kvalita riadiča. To je akýsi procesor vybavený vlastným softvérom (firmvérom), ktorý okrem samotného čítania a zápisu na disk zabezpečuje aj ďalšie funkcie, napríklad komprimáciu dát, rovnomerný zápis po celej ploche, šifrovanie a podobne. Hlavným výrobcom riadičov je firma LSI a jej SandForce, viacerí výrobcovia však pristúpili k vývoju vlastných. Ako ste si iste všimli, nespomenuli sme žiadne motorčeky, žiadne čítacie hlavičky bežné v konštrukcii HDD. SSD-čka sú kompletne elektronické, bez mechanických častí – vďaka tomu majú nulovú hlučnosť, takmer žiadne zahrievanie, vysokú odolnosť voči otrasom, okamžité reakcie a vyšší výkon. Okrem riadiča a Flash pamäti obsahuje SSD disk ešte ďalšie časti (najmä vyrovnávaciu pamäť), tými sa však bežný používateľ nemusí zapodievať.

Evolúcia diskov

Evolúcia diskov – od 3,5″ HDD cez 2,5″ SSD k mSATA SSD (zdroj: anandtech.com)

Kapacita verzus cena – stály problém

Aby sme SSD-čka len nevychvaľovali, spomeňme hneď ich najhoršiu stránku. Čo najviac bráni ich širokému nasadeniu je vysoká cena v prepočte na 1 GB. Situácia sa však kontinuálne zlepšuje. Pred dvomi rokmi sme vám napísali, že za 90 € kúpite buď 2 TB pevný disk alebo 40 GB SSD. Kým v prípade HDD sa situácia prakticky nezmenila (prečo je tomu tak, to je zaujímavá otázka), SSD-čko za danú cenu dostanete dnes už 120-gigabajtové, teda trikrát väčšie. Áno, 120 GB je stále pre mnohých príliš málo a väčšie disky sú už veľmi drahé. Ale uznajme, že situácia sa veľmi nádejným tempom zlepšuje.

Intel SSD 320

Ak by ste sa pýtali, akú kapacitu SSD-čka zvoliť, najlepšia odpoveď by bola 120, resp. 128 GB. Tá absolútne stačí na celý Windows, množstvo programov, zopár náročných hier a aj nejaké multimédiá, hoci tých sa určite príliš veľa nezmestí. Väčšie disky sú dosť drahé (pokiaľ však na ne máte, prečo nie), menšia 90 GB kapacita môže dobre poslúžiť počítaču bez väčšieho množstva multimediálnych dát. 60 GB bežným ľudom neodporúčame, pretože po inštalácii Windows 8 a zopár programov vám zostane voľných 20-25 GB, pričom disk sa dožaduje, aby mal aspoň 10 GB prázdnych za každých okolností, takže na vaše dáta veľa miesta nezostane. 60 GB disk je však výbornou voľbou do sekundárneho počítača, napr. do notebooku, na ktorom budete iba surfovať či písať dokumenty. Alebo ako doplnok k väčšiemu HDD.

Corsair Force 3 Series SSD

Výkon – pripravuje sa na skok

SSD diskov existuje viacero formátov, ktoré sa okrem veľkosti líšia aj rýchlosťou. Typickým SSD diskom roku 2013 je 2,5″ formát (zhodný s HDD notebookov) s rozhraním SATA III (6 Gb/s), riadičom SandForce SF-2281 a prenosovými rýchlosťami maximálne 555 MB/s pri čítaní a okolo 480-520 MB/s pri zápise. Hoci teoretický limit SATA III je až 768 MB/s, praktický je už na hranici okolo 550 MB/s a vyššie sa nedostanete ani s najlepším riadičom. To je dôvod, prečo vývoj SSD diskov na istý čas ustal. No rýchlosť je to v porovnaní s HDD tak či tak extrémna a bežný, ani náročnejší používateľ určite viac nepotrebuje. Okrem 2,5″ diskov je čoraz populárnejší aj menší formát mSATA, ktorý sa výborne hodí do notebookov, pričom z hľadiska výkonu neznamená prakticky žiadny kompromis. Výrobcovia tieto malé SSD-čka s obľubou osádzali do nových notebookov (veľa takých sme videli na výstave Computex 2013 – napríklad pracovné Lenovo alebo herný Gigabyte), pretože zaberú málo miesta, vďaka čomu sa po ich boku zmestí aj klasický 2,5″ HDD, výkon však zvýšia radikálne. Najmä v „lacnejších“ Windows tabletoch sa využívajú eMMC pamäte, ktoré sú o niečo pomalšie, ale dobrú odozvu SSD si z väčšej časti zachovali. V mobiloch a Android tabletoch sa využívajú pomalšie Flash pamäte, ktoré za SSD zvyčajne nepovažujme. Vývoj v zmenšovaní však môže situáciu aj tu zmeniť – veď napríklad pamäťová karta s RAID poľom bola donedávna niečím nevídaným.

OCZ RevoDrive

Obrovské PCIe karty ako OCZ RevoDrive zrejme budú čoskoro históriou

Keďže ale PC nadšenci potrebujú vždy niečo viac ako majú masy, existujú SSD disky ešte rýchlejšie ako SATA III. Doteraz to boli najmä ozrutné PCI Express karty s rýchlosťou rádovo v GB/s, ale cenou v stovkách až tisíckach eur. Nachádzame sa však na prahu presadenia lacnejších, no rovnako výkonných riešení. Doslova za dverami sú SSD disky s rozhraním SATA Express (na báze PCI Express), ktoré teoretický limit 768 MB/s odsunie až na 2 GB/s.

Špecifikácie formátu M.2 podľa Virtium

Porovnanie formátu mSATA a M.2, všimnite si viacero možných dĺžok diskov M.2

V najbližšej budúcnosti sa okrem výrazného zvýšenia prenosových rýchlostí môžeme tešiť aj na pokrok v zmenšovaní (malé kartičky formátu M.2, známeho tiež ako NGFF). Sedíme ako na ihlách a nemôžeme sa dočkať, kedy sa ich podpora začne objavovať na prvých základných doskách a v prvých prenosných počítačoch.

Samsung M.2 SSD

Budúcnosťou SSD diskov je zrejme formát M.2/NGFF

Doteraz sme spomínali najmä vysoké prenosové rýchlosti, možno ešte väčšou výhodou SSD diskov je však ich rýchla odozva. Na rozdiel od HDD sa tieto nemusia roztáčať a presúvať na cieľovú stopu, ale reagujú okamžite, do 1 milisekundy (maximálne pár milisekúnd, ak sa potrebujú prebrať z úsporného režimu). Ak zohľadníme aj spomínanú vysokú absolútnu rýchlosť, práca s SSD počítačom je radikálne rýchlejšia a príjemnejšia ako v PC s HDD. Ak ste to ešte nevyskúšali, určite tak urobte, iný počítač už nebudete chcieť. SSD disk je pri bežnej práci so systémom aj s programami oveľa vďačnejším zlepšením ako výkonný procesor. Napokon o rýchlosti hovorí ešte aj tretí parameter – IOPS, počet vstupných/výstupných operácií za sekundu. Čím ich je viac, tým lepšie, nad 50 000 IOPS už máte veľmi rýchly disk.

Životnosť – skutočný problém?

Už pri prvých SSD diskoch sa vášnivo diskutovalo o ich údajne chabej životnosti. Tie však mali pamäte typu SLC (Single Level Cell), teda v jednej bunke uchovávali iba jeden bit – podporovali 2 stavy, 0 alebo 1. Pred pár rokmi však prišli teoreticky horšie MLC (Multi Level Cell), ktoré v jednej bunke uložili až dva bity – formou ich kombinácie (00, 01, 10, 11), teda dokázali rozoznať až 4 stavy. Nuž a dnes sa používajú dokonca TLC (Triple Level Cell) bunky s tromi bitmi, ktorých kombinácie vytvárajú nutnosť rozlíšiť až 9 stavov (000 až 111). Keď bolo treba prepísať bunku v SLC, proste to riadič urobil. Ak je však potrebné zmeniť stav 1 bitu v TLC bunke, „utrpia“ tým hneď tri bity. To znamená, že MLC disky sú oveľa kvalitnejšie ako TLC a menej kvalitné ako SLC. Ale naozaj vám môže SSD-čko po pár rokoch odísť, či je to len mýtus? Výrobcovia životnosť udávajú len zriedka, ale nedávno sa k tomu odhodlal výrobca Kingston. Z jeho údajov jednoduchým výpočtom zisťujeme, že nové disky znesú už len 800 zápisov na všetky bunky. Pri MLC sa hovorilo o niekoľkých tisícoch (najčastejšie 3 000), pri SLC dokonca o desaťtisícov. Ale. Pri bežnom používaní zapíšete na disk denne v priemere niekoľko GB (ja osobne mám na desktope so 60 GB SSD priemer okolo 2 GB/deň), nad 10 GB sa dostane asi málokto. Ak týmto číslom vydelíme celkový objem zapísateľných dát, dostávame výslednú životnosť v prípade 60 GB disku pekných 13 rokov a v prípade bežného 120 GB variantu až 26 rokov! Pri väčších už nemá zmysel počítať. O 10 rokov sa budeme na dnešné SATA III SSD-čka pozerať ako dnes na diskety. V každom prípade však väčší disk má dlhšiu životnosť.

SSDLife

Napriek tomu však odporúčame aspoň zakázať systému defragmentáciu disku (HDD veľmi pomáha, ale SSD mučí), v prípade dostatku RAM (aspoň 4 GB) zakázať aj virtuálnu operačnú pamäť na SSD disku a pokiaľ chcete ísť ďalej, povypínajte v programe SSD Tweaker indexovanie súborov a ďalšie funkcie OS Windows. To z vašej strany úplne stačí. Veľa totiž urobí aj samotný riadič SSD, ktorý dáta zapisuje rovnomerne po celej ploche disku (preto mu treba dopriať dostatok priestoru, 10 GB je existenčné minimum, odporúčame aspoň dvojnásobok), prípadne presúva nehybné dáta (napr. operačný systém), aby opotrebil aj bunky „pod nimi“, komprimuje súbory aby usporil priestor a podobne. A toto všetko stíha pri známej rýchlosti. Životnosť SSD môžete sledovať vo výbornom programe SSD Life, avšak sme presvedčení o tom, že po pár týždňoch až mesiacoch vás to prestane baviť, pretože vám (ak SSD nebudete úmyselne zabíjať) bude ukazovať stále najneskorší možný dátum smrti, aký má povolený.

Micron RealSSD C400

128 GB mSATA – typický SSD disk roku 2013

Aký kúpiť kam?

Dnešné SSD disky sú už v stave, že ich odporúčame takmer do každého počítača. Z ich rýchlosti totiž bude profitovať naozaj každý, nielen hráči ako v prípade grafickej karty alebo profesionáli v prípade procesora. V desktope by malo byť 2,5″ SSD-čko samozrejmosťou, keďže tam je miesta na disky požehnane a nie je problém doplniť ho väčším pevným diskom. Odporúčame 120 GB (tých 100 € cenu až tak nezvýši, výkon však radikálne), alebo aspoň 60 GB na systém a najčastejšie používané programy. V notebookoch takisto musíte ísť na vlastnú päsť, výrobcovia SSD-čka dodávajú zvyčajne až do počítačov od 1 000 € nahor. Pýtajte sa v lepších obchodoch, či je predajca ochotný vymeniť vám disk – ak to urobíte sami, prídete o záruku. Pôvodné HDD môžete vložiť do desktopu alebo do boxu a používať ako externý HDD. Môžete zvoliť rozmer 2,5″ alebo mSATA, spomínané rozhranie SATA III s rýchlosťami približne 550/500 MB/s a dostatočnú kapacitu, väčšina notebookov má totiž iba jeden slot na disk. 60 GB postačí ultramobilnému nenáročnému počítaču, 120 GB je zlatá stredná cesta. Ak chcete aj multimédiá, budete si musieť priplatiť, teda pokiaľ nie ste (budúcim) šťastným majiteľom notebooku s dvomi slotmi na disk, mSATA pre SSD a súčasne 2,5″ pre HDD. V mobilnom počítači sa nezanedbateľne okrem výkonu a stíšenia prejaví aj ďalšia vlastnosť SSD, nižšia spotreba. Výrobcovia udávajú predĺženie výdrže batérie až o 40 minút, samozrejme to závisí závisí od jej kapacity.

Ako si vybrať správny pevný disk a či sú hybridné disky dôstojnou alternatívou k SSD, na to sa pozrieme v ďalšej časti nášho seriálu.

Pozrite si všetky časti seriálu:

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – procesory

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – RAM

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – integrované grafiky

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – dedikované grafické karty

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – SSD a všetko okolo nich

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – HDD a hybridné disky SSHD

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – displeje, monitory a zobrazovacie technológie

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – stolné PC

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – klasické, lacné a herné notebooky

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – Ultrabooky, malé notebooky a netbooky

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – tablety a hybridné zariadenia

Foto: anandtech.com, cnet.com, Corsair, Crucial, Intel, Micron, OCZ, SanDisk, Samsung, ssd-life.com, Virtium

Komentáre k článku