VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – kompaktnejšie zhrnutie seriálu

Jednotlivým častiam končiaceho seriálu VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH sme venovali veľa času. Snažili sme sa v jednotlivých témach nevynechať nič podstatné (aj keď sa nám to samozrejme nepodarilo ;)), no je nám jasné, že obšírnosť má aj svoje nevýhody. Preto sme sa pokúsili stlačiť dôležité informácie do jedného článku. Keďže ale zjednodušovanie vždy v sebe nesie väčšiu či menšiu dávku rizika zavádzania a poloprávd, ku každej časti nájdete odkaz s rozsiahlejšími textami.

Ubuntu Phone OS

Kam smeruje vývoj?

Miniaturizácia, zefektívňovanie, znižovanie spotreby a pokles dôležitosti hardvéru v prospech softvéru a používateľského komfortu. Počítače budúcnosti pravdepodobne budú čoraz tenšie, ľahšie a pri minimálnej spotrebe energie budú dosahovať obdivuhodný výkon. Teda vlastne obdivovať ho budú už asi len nadšenci – jeho prebytok totiž umožňuje vytvárať z pohľadu počítača neefektívny, ale z pohľadu človeka pohodlný, jednoduchý, intuitívny a príjemný softvér, čím hardvér ustupuje do úzadia. S každým novým výrobným procesom významne stúpa pomer výkon/watt a keďže požiadavky softvéru rastú pomalšie, výrobcovia volia cestu znižovania spotreby. Výkon najlepších desktopov už využijú len profesionáli, dokonca aj notebooky začínajú byť zbytočne výkonné. Pre bežného človeka ponúkajú dostatočný výkon Ultrabooky, onedlho sa ťažisko presunie k tabletom a potenciálne ku smartfónom. Vývoj bude zrejme priať najrôznejším hybridným zariadeniam, najďalej túto myšlienku rozvinuli Asus a Canonical. Na druhej strane, nové výrobné procesy kremíkových waferov sú záležitosť čoraz šialenejších, vysokých nákladov a ako sa blížime k fyzikálnym limitom kremíku, je vítaná snaha vedcov o výskum alternatívnych materiálov – najmä grafénu.

Intel Haswell Core i7

Procesor – srdce, ktoré dobieha do cieľa

Najďalej je vo vývoji najdôležitejší komponent počítača, procesor. Jeho úlohou je vykonávať inštrukcie (príkazy, výpočty) plynúce z požiadaviek softvéru, ako aj riadiť ostatné komponenty počítača. Dnes už však procesor v sebe integruje množstvo kedysi samostatných komponentov (pamäťový riadič, grafickú kartu, často všetky čipsety základnej dosky, v budúcnosti možno aj pamäť RAM). V prvej časti seriálu sme vás tiež presviedčali, že poznať počet jadier a frekvenciu procesora na odhadnutie výkonu ani zďaleka nestačí – pretože napríklad jadrá procesorov AMD FX alebo Intel Core sú niekoľkonásobne väčšie ako maličké jadierka ARM procesorov, t. j. majú oveľa viac tranzistorov a podstatne vyšší výkon na jadro a MHz. Výsostne dôležitý pre pomer výkon/spotreba je použitý výrobný proces – u Intelu aktuálne 22 nm, u AMD 28/32 nm, v ARM svete 28-45 nm. Čím menej nanometrov, tým menšie tranzistory a tým efektívnejší, lepší čip. Dôležitá je aj spotreba, napríklad 15 W a 84 W procesor sú veľmi odlišné, hoci sa oba volajú Core i5. Pre koho je ideálny ktorý procesor a množstvo ďalších informácií nájdete v samostatnom článku.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – procesory

Corsair Dominator

Operačná pamäť – dôležitá hlavne po boku integrovanej grafiky

Operačná pamäť skrývajúca sa pod zaužívanou skratkou RAM je naopak „pasívny komponent“, ktorý slúži ako pracovná pamäť počítača – pre práve spustené programy a bežiace súčasti operačného systému. Z hľadiska vývoja je to pomerne nudná oblasť, v najbližších rokoch sa bude pozvoľna presadzovať nová generácia pamätí DDR4. Voľba RAM v zásade nie je dôležitá, stačí zvoliť správnu kapacitu (4 GB, v desktopoch 8 GB) a frekvenciu 1 600, prípadne 1 333 MHz. Obrovský význam však RAM naberá, pokiaľ v počítači používate jednu z lepších integrovaných grafík. V tomto prípade je nevyhnutnosťou dvojkanálové vyhotovenie (2 ks RAM) a najvyššia procesorom podporovaná frekvencia – inak výkon grafiky zabijete. Aj najrýchlejšie pamäte sú však stále slabé a tak AMD aj Intel hľadajú zaujímavé alternatívne riešenia. Ako sa riadiť v ostatných parametroch, koľko RAM potrebujú Android zariadenia a ako zrýchliť počítač uvoľnením RAM, to nájdete v druhej časti seriálu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – RAM

AMD Richland

Integrované grafiky – symbol budúcnosti, ktorá je v integrácii

Kedysi sa dalo bez dedikovanej grafickej karty fungovať len pri jednoduchej kancelárskej práci, aj to s obmedzeniami. Dnes už si však na integrovaných grafikách zahráte moderné hry vo Full HD rozlíšení, akcelerujete 4K/UHD video a vďaka tomu čoraz istejšie platí, že dedikovaná karta je pre bežného používateľa zbytočne vyhodenými peniazmi. V Ultrabookoch je ich minimum, čoraz rýchlejšie miznú aj z notebookov. Segmentom pre dedikované grafiky už zostávajú iba nároční hráči alebo profesionáli. Problémom integrovaných grafík, ktorý funguje vzhľadom na ich vývoj ako zatiahnutá ručná brzda, sú vyššie spomínané pomalé pamäte. Ktoré grafiky môžeme opatrne označiť ako herné a ktoré naopak poslúžia nanajvýš na prehrávanie videa, zistíte v tretej časti. V nej sme sa tiež pokúsili sprehľadniť chaotický svet grafík v ARM procesoroch.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – integrované grafiky

EVGA GeForce GTX 780

Dedikované grafiky – špecialita pre hráčov

Keďže však samostatné grafické karty ešte nie sú úplne mŕtve, pozreli sme sa aj na tie. O ich výkone vypovedá výrobná technológia (aktuálne 28 nm), počet jadier/stream procesorov, ich frekvencia a dátová priepustnosť pamätí (šírka zbernice a frekvencia). Karty so slabými DDR3 pamäťami ignorujte, tie sú porovnateľné s integrovanými a oproti nim prinášajú viacero nevýhod, najmä vyššiu cenu. Najlepšie hodnotenie výkonu poskytnú herné benchmarky, ktoré nájdete na hardvérových weboch. Viac o grafických kartách vrátane odporúčaní pri výbere sa dozviete vo štvrtej časti seriálu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – dedikované grafické karty

Micron RealSSD

SSD disky – revolúcia dneška

Piata časť vás zaujala najviac, čomu sa nemožno čudovať. Sú to SSD disky, ktoré priniesli do počítačov v posledných rokoch najväčšie oživenie. Hoci sú stále pomerne drahé, do SSD-čka sa investovať oplatí – získate neporovnateľne rýchlejšie reakcie systému a programov. Ideálne je skombinovať menšie rýchle SSD s pomalším, ale vysokokapacitným HDD. V desktopoch to dôrazne odporúčame, v notebookoch to žiaľ nie je vždy možné. Rýchle disky však už čoskoro budú ešte rýchlejšie, v najbližších mesiacoch sa do praxe dostane nové rozhranie SATA Express s takmer trojnásobným potenciálom SATA III. Ako si vybrať správy disk a ako je to vlastne s toľko diskutovanou životnosťou sa dočítate v samostatnom článku.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – SSD a všetko okolo nich

Seagate Momentus SSHD

HDD a hybridné disky – ešte neumierajú

Napriek rýchlemu vývoju SSD diskov zostávajú klasické platňové pevné disky, so všetkými svojimi výhodami a nevýhodami, mnohonásobne lepšou voľbou na zálohovanie a ukladanie dát, pri ktorých je dôležitejší objem ako rýchlosť. Mimochodom, v čase úpadku optických diskov už sú HDD-čka výhodnejšie než DVD, pričom ani nemusíme zohľadniť ich prepisovateľnosť. HDD sa svojím spôsobom tiež vyvíjajú, skôr však rastie ich kapacita a výkon zostáva bez výrazných zmien. Situácii nepomáha ani cenový duopol a absencia konkurencie, ktoré sa naposledy prejavili neopodstatneným skokovým zdražením diskov po záplavách pred vyše dvoma rokmi – ceny ešte stále neklesli na pôvodnú úroveň. Hybridné disky sú zaujímavým kompromisom pre notebooky a Ultrabooky, kombinácii plnohodnotného HDD+SSD sa však nevyrovnajú. Algoritmus výberu disku nájdete v šiestej časti seriálu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – HDD a hybridné disky SSHD

Dell Ultrasharp U2913WM

Displeje a zobrazovacie technológie – dobré ráno

Ďalšia oblasť, kde vývoj dlho spal. Prebudil ho až raketový trh smartfónov. V súčasnosti môžeme aj v počítačoch badať malé oživenie – najmä známa PPI mánia začína úradovať. Napriek tomu stále obrovskú väčšinu trhu drží obyčajná LED-LCD technológia. Najhoršie sú na tom notebooky, nepatrne lepšie desktopové monitory, o kus ďalej Ultrabooky a tablety. O technológiách ako AMOLED, IGZO, PLS a ďalších používaných v smartfónoch však budeme v počítačoch zrejme ešte dlho len snívať. Okrem toho vyčíňa iracionálna popularita lesklých panelov u výrobcov a otáznikom sú dotykové panely, ktoré v pracovných, najmä väčších počítačoch nemajú čo hľadať. Stručný popis fungovania jednotlivých technológií, ich výhody a nevýhody a vysvetlenie kľúčových parametrov displejov nájdete v samostatnom článku.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – displeje, monitory a zobrazovacie technológie

Cooler Master Elite 120 Advanced

Stolné počítače – obhajoba počítačov-dôchodcov

V posledných štvrťrokoch sa trh stolných PC borí s rýchlym zmenšovaním. Veľká časť zákazníkov, pravdepodobne väčšina, už nepovažuje desktopy za zaujímavé. Hoci sa za ich náhradu považujú notebooky, stále sú v mnohých ohľadoch neprekonateľné. V prvom rade je to bezkonkurenčný pomer cena/výkon, perfektná ergonómia používania, vysoký výkon vhodný na náročné hry alebo profesionálne nasadenie, extrémna morálna (aj fyzická) životnosť a v prípade počítača skladaného na želanie/doma absolútne bezprecedentný oceán kombinácií komponentov. Snažili sme sa tiež vyvrátiť mýtus o hlučnosti, vysokej spotrebe, veľkých rozmeroch a nepeknom vzhľade stolných počítačov. Venovali sme sa aj počítačom typu všetko v jednom, keďže však všetky výhody získate len v prípade vlastného návrhu, detailne sme vás previedli touto možnosťou a navrhli sme pre vás tri zaujímavé počítače.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – stolné PC

HP EliteBook

Notebooky – neúplní nástupcovia desktopov, ale iba prechodní

Keďže si však desktop na plecia nezoberiete, venovali sme sa aj notebookom – najskôr väčším, klasickým, lacným a herným. Poukázali sme na fakt, že notebook nedosahuje ani výkon a cenovú efektivitu desktopov, ani výdrž a mobilu Ultrabookov, a predsa je v očiach zákazníka zaujímavý (hoci aj tu je trh v miernej kríze) – je to proste kompromis v pravom a plnom zmysle slova. Ako náhrada stolného PC pokrivkáva najmä v otázkach ergonómie. Rozhodovací algoritmus začína poznaním vašich potrieb – na trhu je viacero špecializovaných tried. Môžete začať uhlopriečkou (ostatné parametre displejov sú takmer vždy biedne) a podľa žiadaného výkonu zvoliť procesor, pri pamäti RAM je ideálom 4 GB, výhodnosť dvojnásobku je otázna. SSD-čko alebo hybrid si môžete kúpiť iba na vlastnú päsť (alebo vo vybraných drahších notebookoch), výhodou sú dva sloty na disk. Grafika takmer každému postačí integrovaná. Detailnejší popis nájdete pod nasledujúcim linkom.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – klasické, lacné a herné notebooky

Acer Aspire S7

Ultrabooky a malé notebooky – budúcnosť sa stáva súčasnosťou

Ultrabookom naopak fandíme, resp. ich lacnejším verziám, ktoré oficiálnu certifikáciu „Ultrabook“ nezískali. Malé notebooky sú podstatne vhodnejšie na cesty, hoci ich výrobcovia mrzačia osadzovaním malých batérii v prospech šialeného znižovania hrúbky. Certifikovaný Ultrabook je ľahký, tenký, štýlový, s efektívnym 15 W procesorom, rýchlym, prinajmenšom hybridným diskom a zvyčajne aj jemnejším IPS displejom. Poloultrabooky niektoré z týchto výhod zahadzujú (kvalitný displej a rýchly disk ako prvé), na druhej strane sú schopné klesnúť s cenou aj pod 250 €. Čoho sa s nimi budete musieť zrieknuť, či sa to oplatí a ako vyberať zistíte v desiatej časti seriálu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – Ultrabooky, malé notebooky a netbooky

ASUS Transformer Book TX300

Tablety a konvertibilné zariadenia – skorí nástupcovia Ultrabookov

Platforma Ultrabook je veľmi mladá, no už sa jej rysuje nástupca. Sú to hybridné tablety, známe tiež ako konvertibilné, prípadne pod slovíčkom transformer. Pri zachovaní výhod Ultrabookov prinášajú možnosti tabletov vďaka oddeliteľnej časti s displejom, v ktorej sú integrované všetky komponenty. Zatiaľ je toto riešenie drahé, ale časom sa z neho môže stať bežná záležitosť. Či už klasické samostatné, alebo hybridné tablety môžeme rozdeliť do troch kategórií. Prvou sú prevažne zábavno-multimediálne tablety s ARM procesormi a OS Android, prípadne iOS. Opačným extrémom sú drahé Windows 8 tablety so 17 W procesormi Ultrabookov (rad Intel Core). Medzi nimi sú modely s Windowsom a úspornými procesormi Intel Atom a AMD Temash. Pojem tablet je však relatívny, teoreticky sa zaň môže skryť všetko od 5“ smartfónu až po 20+ palcový dotykový počítač všetko v jednom. V jedenástej, poslednej časti seriálu sme sa tiež pokúsili sprehľadniť chaos okolo ARM procesorov a samozrejme sme rozsiahlejšie popísali rozhodovací proces pri výbere tabletu.

VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – tablety a hybridné zariadenia

AMD Kabini

Seriál VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH je teda na konci. Veríme, že ak ste ho prečítali celý, môžete naozaj povedať, že sa v počítačoch vyznáte. Hoci, ide o rozsiahlu a dynamickú oblasť, v ktorej sa sústavné vzdelávanie nikdy nekončí. Takisto dúfame, že kúpa vášho ďalšieho počítača bude pre vás jednoduchšia a vo výsledku lepšia. Snáď sa z vás tiež stanú uznávaní poradcovia vo vašom okolí – veď dnes sa človek nemôže vyznať vo všetkom a mimo svojich pár oblastí je odkázaný na pomoc druhých. Na záver si zaželajme, aby vývoj počítačov neustal a aby sme možno o dva roky zas mali o čom písať.

Foto: Archív, TECHBOX, výrobcovia

Komentáre k článku