Vyznajte sa v počítačoch – HDD vs. SSD

ZDROJ | Wikipedia

V prvej a druhej časti sme vyberali vhodný procesor a operačnú pamäť počítača. Avšak nadarmo by nám bol ich extrémny výkon, ak by nebolo dostatočne výkonné aj úložisko, odkiaľ dáta čerpajú.

Tým najpoužívanejším je v súčasnosti ešte stále hardisk, pomaly by ho však chceli nahradiť SSD disky. Aké sú ich výhody a nevýhody? Pre koho sú určené?

Zloženie HDD

HDD – Hard Disk Drive

Pevný disk sa stále teší neohrozenému víťazstvu medzi externými pamäťami počítačov. Skladá sa z niekoľkých častí – hlavnou sú kotúče pokryté magnetickou vrstvou (na nich sú uložené dáta), ďalej čítacie hlavy, motorčeky pre pohyb disku a pohyb hláv a integrované obvody slúžiace pre ovládanie disku.

Celý disk je zabalený v prachotesnom obale, aj najmenšia nečistota by totiž mohla spôsobiť haváriu. Dáta sú na kotúči rozdelené do stôp – sústredných kružníc. Každá stopa sa skladá z niekoľkých sektorov.

Pokiaľ je disk v pokoji, platne sa netočia. Keď ale príde požiadavka na čítanie alebo zapisovanie, elektronika ich roztočí a čítacie hlavy sa nastavia na požadované miesto. Následne vykonajú danú akciu. Keď prácu dokončia, posunú sa na iný sektor, kde majú vykonať ďalšiu činnosť, čo samozrejme nejaký čas trvá a vznikajú oneskorenia.

Navyše sa často stáva, že po sebe nasledujú dve či viac požiadaviek na čítanie z rovnakej stopy. Preto disk neprečíta len požadované sektory, ale celú stopu a dáta z nej si uloží do vyrovnávacej pamäte (štandardne 8 – 64 MB). Vďaka tomu dochádza k redukcii prebytočných pohybov platní, čoho následkom je rýchlejší a tichší počítač.

Predpokladom efektívneho čítania je však „uprataný“ disk. Na to slúži defragmentácia – presun častí súborov „roztrhaných“ po celom disku na jedno miesto. Programom na defragmentáciu je štandardne vybavený aj OS Windows, pokročilejšie možnosti ponúka bezplatný softvér Defraggler (odkaz na stiahnutie).

Western Digital Velociraptor

Veľkosť, rozhranie a rýchlosť

V súčasnosti sa používajú predovšetkým dve veľkosti HDD – 3,5“ v stolných počítačoch a 2,5“ v notebookoch. Väčšina počítačových skriniek je ale vybavená aj slotom na 5,25“ HDD. Väčšiu pozornosť však treba venovať rozhraniu.

Na trhu sú disky so SATA II a SATA III konektorom, označované tiež SATA 3 Gbps a SATA 6 Gbps. Samozrejme, rýchlosť rozhrania nehovorí nič o rýchlosti disku. Tá môže byť udaná viacerými parametrami.

Najčastejšie je to počet otáčok za minútu (RPM). 5400 RPM disky nachádzame už len v low-end netbookoch, štandardom sú 7200-otáčkové disky. Vo vyššej triede sa stretávame aj s hodnotami nad 10 000 RPM.

Udaná by mala byť aj dátová priepustnosť pri čítaní a zapisovaní (MB/s) a latencia – stredná doba, za ktorú sa disk dostane na požadovaný sektor. Čo sa týka kapacity, dostupné sú modely od 160 GB do 3 TB (3 000 GB), jej voľba závisí od potrieb konkrétneho používateľa.

WD Caviar

Ostatné parametre

Väčšina diskov je aktívne chladených, t. j. majú samostatný ventilátor. S ním súvisí aj tepelné vyžarovanie a hlučnosť disku. Na spotrebu veľmi hľadieť nemusíme, nakoľko sa pohybuje rádovo v jednotkách W, čo je oproti desiatkám W procesora zanedbateľná hodnota.

Bežné disky si „nerozumejú“ s otrasmi, preto môže byť najmä v notebookoch výhodou ich zvýšená odolnosť. Dva či viac diskov v počítači môže byť zapojených do tzv. RAID-u. Dáta sa v tedy zapisujú striedavo, čím sa dosahuje vyššia rýchlosť (tzv. Stripping) – polovica dát sa zapíše na jeden disk a súčasne druhá polovica na druhý.

Avšak v prípade havárie jedného disku vám zostane len časť dát, ktorá je samostatne (väčšinou) nepoužiteľná. Inou technikou je Mirroring – zápis všetkých dát na viacero diskov, teda automatické zálohovanie.

SSD disk Intel

SSD – Solid-State Drive

V súčasnosti rastie obľuba SSD diskov, ktoré zrejme v budúcnosti HDD nahradia. Výhod je hneď niekoľko. SSD-čka sú rýchle statické flash pamäte (niečo ako rýchle USB kľúče) a na rozdiel od HDD nepozostávajú z pohyblivých častí.

Vďaka tomu sú absolútne nehlučné, odolné voči otrasom, majú výrazne nižšiu latenciu a spotrebu energie, navyše sú ľahšie a takmer vždy aj podstatne rýchlejšie. Dôvodov, prečo ich však obľubujú zatiaľ len technologickí nadšenci, je viacero.

Predovšetkým je to vysoká cena a nízka kapacita – za cenu priemerného 2 TB hardisku (približne 80 – 90 €) kúpite SSD s kapacitou maximálne 40 GB. Navyše, SSD disky sú dostupné v kapacite maximálne 500 GB, pokiaľ teda nechcete investovať viac než 1 000 €.

S kapacitou súvisí aj veľkosť vyrovnávacej pamäte DRAM, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 512 MB.

Intel SSD 510 series

Rozhrania, rýchlosti

Nakoľko SSD-čka chcú nahradiť hardisky, používajú rovnaké konektory – SATA II a SATA III. High-end disky však často disponujú PCIe rozhraním, ktoré bežne slúži na pripojenie grafickej karty. Čo sa týka rýchlosti SSD, dôležité sú dva parametre – omeškanie a dátová priepustnosť.

Prvý spomínaný väčšinou nedosahuje ani 1 ms, rýchlosť čítania a zápisu sa bežne pohybuje okolo 200 MB/s. Intel však pripravuje disky s čítaním až na 2,2 GB/s!

Intel SSD 320 series

Životnosť

Pomerne často je kritizovaná životnosť SSD diskov, ktorá je teoreticky podstatne nižšia, než u HDD. Prejavuje sa obmedzeným množstvom zápisov (rádovo desaťtisíce) na rovnaké miesto, kvôli čomu sa následne znižuje kapacita disku „odumieraním“ jeho častí.

SSD-čka však používajú rovnomerný zápis na celý rozsah, čím sa ich životnosť predlžuje. Problémom by mohli byť len určité programy, ktoré neustále prepisujú väčšie množstvo súborov – napríklad viaceré služby systému Windows, tie však môžete vypnúť.

„Poistiť“ sa môžete aj tým, že si kúpite o niečo väčší disk, ako v skutočnosti potrebujete. Spočítané a podčiarknuté – v dobe rýchleho technologického pokroku je oveľa pravdepodobnejšie, že svoj počítač nahradíte novým, ako by ste mali hľadať náhradu za zničené SSD.

Notebook Acer Aspire Ethos s hybridným úložiskom

Zlatá stredná cesta – hybridné úložiská

Oba typy diskov majú zjavné výhody aj nedostatky. Čo tak ich skombinovať? Toto riešenie je úspešne presadzované zatiaľ len vo vyššej triede, avšak čoskoro by sme sa ho mali dočkať aj v dostupnejších počítačoch.

V praxi to znamená, že na malom SSD disku (16-50 GB) máte predinštalovaný OS Windows a najčastejšie používané programy, vďaka čomu sa počítač zapne rýchlejšie – a aj počas bežného používania je bleskový a najmä tichý.

SSD-čko doplníte hardiskom ľubovoľnej (dostatočne veľkej) kapacity a naň si uložíte ostatné programy a užívateľské dáta, najmä tie vyšších veľkostí. Toto riešenie sa v súčasnosti javí ako najlepšie – veď kto by nechcel mať rýchly, tichý a úsporný počítač naraz?

Jedinou nevýhodou je zatiaľ cena, avšak aj tá, ako už je jej dobrým zvykom, bude postupne klesať. Dovtedy ešte môžu karty zamiešať aj „mráčiky“, teda vzdialené cloud úložiská.

ZdrojAcer,Intel,Western Digital,Wikipédia

Komentáre k článku