VYZNAJTE SA V POČÍTAČOCH – dedikované grafické karty

Minulý týždeň sme uzatvorili opis integrovaných grafických kariet s tým, že ich samostatné konkurentky sa veru nemajú na čo tešiť. V súčasnosti však ešte rozhodne nemôžeme hovoriť o úplnom nahradení, pre niektorých používateľov je dedikovaná grafická karta stále nevyhnutnosťou. Ktorí sú to a ako majú postupovať pri výbere?

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – procesory

 

EVGA - Nvidia GeForce GTX 780

Počítač v počítači

Dedikovaná grafika plní rovnaké úlohy ako tá integrovaná: pripravuje obraz pre monitor, vykonáva grafické výpočty, akceleruje video a prípadne vykonáva ďalšie úlohy. V profesionálnom segmente a v superpočítačoch sa grafické karty dokonca používajú na zložité výpočty a simulácie – ich výkon je v tomto prípade mnohonásobne vyšší ako výkon procesorov. Dedikované karty sa však líšia konštrukciou, v podstate sú to počítače vnútri počítača – majú vlastné šasi, základnú dosku (dosku plošných spojov), vlastný procesor (grafické jadrá), vlastnú pamäť, vlastný systém napájania a samostatný chladič.

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – RAM

Výhody dedikovaných grafík priamo nadväzujú na ťažkosti tých integrovaných. Tým že sú oddelené, s vlastným chladením a vyšším limitom spotreby, môžu mať aj niekoľkonásobne väčší čip a vďaka tomu oveľa vyšší výkon. Integrovaná pamäť, pokiaľ teda ide o typ GDDR5, zasa zabezpečuje dostatočný dátový prietok. Ak by sme však postavili vedľa seba porovnateľnú dedikovanú a integrovanú grafiku (počet SP (stream procesorov), frekvencia, výrobná technológia, architektúra), lepšia by určite bola integrovaná, teda za predpokladu, že by disponovala dostatočným pamäťovým systémom. Kde však treba skutočne vysoký grafický výkon, tam zatiaľ integrované grafiky nemajú čo ponúknuť.

Nvidia GeForce GTX Titan

Nvidia GeForce GTX Titan – najvýkonnejšia jednočipová grafická karta súčasnosti

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – integrované grafiky

Grafické karty už len pre hráčov?

Čo však „vysoký výkon“ znamená v praxi a kde je deliaca čiara medzi konkurujúcimi riešeniami? Pre väčšinu používateľov sú to hry. Na najsilnejších integrovaných grafikách sa už síce dobre zahráte (najmä ak súhlasíte s tvrdením, že v hrách je dôležitejšia zábava a hrateľnosť než pôsobivá grafika), ale pokiaľ si potrpíte na prepracované grafické efekty, vyhladzovanie hrán, textúry vo vysokom rozlíšení, dokonalé grafické detaily, vysoké rozlíšenie monitora a celkovo ak chcete ísť s dobou, kúpe dedikovanej grafiky sa nevyhnete. V súčasnosti by sme hranicu mohli vyčísliť asi takto: ak sú vaším cieľom najnovšie akčné hry a chcete si ich vychutnať aspoň vo Full HD rozlíšení a na stredných až vyšších detailoch, voľte dedikovanú grafiku.

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – dedikované grafické karty

S integrovanou by ste museli aspoň z jedného parametra ubrať: buď si zahráte dvojročné a staršie hry, a/alebo z menej náročných žánrov (šport, preteky, stratégie), a/alebo znížite rozlíšenie na HD+ (1 600 x 900 px), a/alebo znížite úroveň detailov aspoň na strednú. Každá hra má však jedinečný mix požiadaviek, takže závisí od toho, čo budete hrať. Ešte raz zdôrazňujeme, že spomínaná Full HD méta platí pre tie najvýkonnejšie integrované grafiky (AMD Radeon HD 8670D, Intel Iris Pro), bežné modely taký potenciál nemajú.

Nvidia Tesla K20

Silnú grafiku využijú aj profesionáli pracujúci so špeciálnym softvérom, ktorý dokáže výkon grafickej karty naplno využiť. Takíto ľudia samozrejme vedia, čo potrebujú. AMD aj Nvidia pre nich pripravujú špeciálne modely grafík určené priamo na výpočty – rady FirePro a Tesla. V skutočnosti sú to väčšinou len hardvérovo totožné verzie herných modelov s upravenými ovládačmi a niekoľkonásobne vyššou cenou.

Výrobná technológia, počet SP, frekvencia

Súčasné grafiky AMD Radeon HD 7000/8000 a Nvidia GeForce 600/700 sú štandardne vyrábané 28 nm procesom, na ďalšiu métu (20 nm) si ešte asi rok počkáme. Pozor si treba dať na to, že low-end modely (po Radeon HD 7600/8600 alebo GeForce GT 630 vrátane), ktoré prišli na svet starším 40 nm procesom, rozdiel je veľký. Okrem toho AMD v rovnakých generáciách „mieša“ aj integrované grafiky, najnižšou dedikovanou je Radeon HD 7750. Veľký problém je s neprehľadnosťou vo sfére dedikovaných grafík pre notebooky, tu sa tiež miešajú staršie 40 nm a novšie 28 nm karty. Tie staršie ignorujte, lepšou voľbou sú takmer vždy integrované.

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – SSD a všetko okolo nich

Gigabyte - AMD Radeon HD 7990

Gigabyte – AMD Radeon HD 7990 má až 2x 2 048 SP

Diskrétne grafiky sa neoplatia ani v tom prípade, že by mali malý počet SP (stream procesorov, zhruba do tých 384 v prípade AMD, v prípade Nvidie ešte o niečo menej). Žiaľ šialený marketing niekedy dokáže urobiť aj to, že v notebooku dostanete dve grafiky, pričom tá dedikovaná je ešte slabšia ako integrovaná – ale má 2 GB (slimačiu) pamäť, vďaka čomu sa výborne predáva. Vráťme sa ale k počtu SP: ten najviac vypovedá o hrubom výkone grafiky. Dedikované grafiky AMD začínajú s 512 SP (Radeon HD 7750) a končia na 2 048 (Radeon HD 7970, dvojčipový model 7990 má ešte dvakrát toľko). Kartám od Nvidie stačí na rovnaký výkon ako AMD o niečo nižší počet SP, ktoré Nvidia nazýva jadrá CUDA. Karta GeForce GT 640 má 384 CUDA jadier, čím dosahuje asi 80 % výkonu Radeonu HD 7750 s 512 SP. Top model GeForce GTX 780 ich má až 2 304, doslova brutálny GTX Titan (ktorý je hojne využívaný v superpočítačoch) dokonca až 2 688. V mobilnom segmente platí, že karta s prídavkom „M“ na konci má vždy menej SP ako jej desktopový ekvivalent s rovnakým číslom.

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – HDD a hybridné disky SSHD

Zaujímavou otázkou sú frekvencie SP. Súčasné modely sa pohybujú medzi 800 a 1 200 MHz (v mobilnom segmente nižšie, asi 600 – 900 MHz), vyššia frekvencia je lepšia (pri konštantnom počte SP, ten je totiž prvoradý). Avšak aj AMD, aj Nvidia v súčasných generáciách používajú funkciu automatického pretaktovania Boost. Grafika tak má okrem základnej udanú aj maximálnu frekvenciu, na ktorú sa dostane za ideálnych podmienok – ak nenapĺňa limit maximálnej spotreby, ak má dostatočne nízke teploty atď. Na vysokých taktoch však nevydrží bežať dlhodobo. Štandardom býva pribalenie softvéru pre jednoduchšie pretaktovanie, obyčajne získate asi 10 % výkonu naviac, ale za cenu výraznejšieho zvýšenia spotreby. V možnostiach pretaktovania sa jednotlivé kusy aj zhodného modelu karty môžu mierne líšiť – každý kus kremíku sa podaril inak, jeden vás pustí vyššie, druhý už bude na rovnakých taktoch nestabilný.

Sapphire Radeon HD 7970

Sapphire Radeon HD 7970 s až 6 GB GDDR5

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – displeje, monitory a zobrazovacie technológie

Pamäť – kľúčová výhoda

V minulosti sme sa v dedikovaných kartách stretali s dvomi typmi pamätí: rýchlej typu GDDR5 a pomalej DDR3, ktorá obsluhovala low-end karty. Keďže integrované grafiky svoje low-end konkurentky vytlačili, kariet s DDR3 pamäťou je minimum. Aj tak vás ale pred nimi varujeme, osadenie pomalej pamäte už stredne výkonné karty zabíja a kupovať low-end model nemá zmysel, viac sa oplatí integrovaná. GDDR5 pamäte sa vyznačujú frekvenciou (do asi 6 GHz, viac je lepšie) a šírkou zbernice. 256-bitová zbernica pri rovnakej frekvencii dosahuje dvojnásobný dátový tok ako 128-bitová, ide teda o rovnaký efekt ako dvojkanálová pamäť procesora. Pamäťová priepustnosť má aj na dedikované grafiky veľký vplyv, výrobcovia našťastie väčšinou vedia, čo robia a osádzajú primerané zbernice. Marketingovo najobľúbenejší, hoci určite nie najdôležitejší parameter je veľkosť vyhradenej pamäte. Aj bežný 1 GB stačí skoro každému, náročným hráčom (a prípadne aj ostatným v záujme morálnej životnosti) sa oplatí priplatiť za 2 GB. Pokiaľ budete hrať na zostave s viacerými monitormi, pamäte treba ešte viac (na obyčajnú prácu s viacerými monitormi však stačí aj lepšia integrovaná grafika). Platí však, že mnohonásobne lepšia je karta s i len 512 MB GDDR5, ako model s 4 GB DDR3.

ASUS - Nvidia GeForce GTX 760

Výrobca karty a návrhár čipu

Ako to bolo u procesorov, aj tu je takzvaný výrobca grafického čipu (AMD alebo Nvidia) v skutočnosti len jeho návrhárom, fyzicky waffery vyrába kremíková továreň, najčastejšie firma TSMC. Pri dedikovaných kartách do hry vstupuje ešte tretia firma, a to je výrobca grafickej karty. AMD a Nvidia totiž len pripravia grafické procesory, ale ich osadenie, návrh dosky, chladenia či pamäte je na výrobcoch ako sú ASUS, Gigabyte, MSI, Sapphire a ďalší. Tí môžu čiastočne ovplyvniť výkon (existujú pretaktované edície) a celkom určujú vzhľad karty či systém chladenia. Aktuálne grafiky sú pri bežnej práci väčšinou nepočuteľné a v záťaži je hluk ventilátora irelevantný, pokiaľ teda nehráte s vypnutými reproduktormi. Platí, že vhodnejší je menší počet ventilátorov s väčšími rozmermi, vo výkonnejších modeloch sú nutnosťou medené chladiace rúrky heatpipe. Na druhej strane existujú aj pasívne chladené karty úplne bez ventilátorov. Pre chladenie je určujúca spotreba, v ktorej grafické karty výrazne prevyšujú procesory a navyše v záťaži bežia často úplne naplno (čo sa o procesoroch nedá povedať). Treba mať preto dostatočne výkonný zdroj a prípadne nejaké drobné odložené na účet za elektrinu :)

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – stolné PC

Radeon HD 7970 Crossfire

Výrobca karty tiež rozhoduje o tom, aké obrazové výstupy bude mať. V základe dostanete buď analógový VGA alebo digitálny DVI a k tomu HDMI, drahšie grafiky majú DisplayPort. Vďaka viacerým výstupom sa dedikované grafiky hodia na prácu s viacerými monitormi naraz. S tým súvisí maximálne podporované rozlíšenie. Poslednou hardvérovou záležitosťou, ktorú si spomenieme, je možnosť spolupráce dvoch či dokonca viac rovnakých grafických kariet (prípadne dedikovanej karty a výkonom podobnej integrovanej), kedy tieto spolupracujú – v prípade AMD, ktoré je v tomto lepšie, dosiahnete v ideálnom prípade až 1,9-násobok výkonu jednej karty. Avšak ideálne prípady sú zriedkavé a toto riešenie pôsobí viacero problémov (nefunguje v starších hrách, spôsobuje problémy s chladením a často aj vykresľovacie nedokonalosti), preto ho neodporúčame. Lepšia voľba je jedna výkonnejšia grafika.

Nvidia GeForce Driver

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – klasické, lacné a herné notebooky

Softvér – prekvapivo spraví veľa

Mohlo by sa zdať, že softvér je v tejto oblasti nepodstatný, ale v poslednom čase badať zaujímavé trendy. Niekoľko dní až týždňov po vydaní nových hier sa Nvidia a AMD predbiehajú, kto skôr prinesie optimalizované ovládače. Ich vylepšením totiž dosahujú v top hrách aj o desiatky percent vyšší výkon. V prípade notebookov sú zaujímavé technológie Nvidia Optimus a ekvivalent AMD Enduro, ktoré mimo záťaže prepínajú na integrovanú grafiku, ktorá je úspornejšia ako dedikovaná. V prípade AMD je to však skôr papierová funkcia, pretože v pokoji jej diskrétne grafiky spotrebujú len 3 W. Vo svete stolných PC sa tento rok stalo štandardom, že obaja výrobcovia prakticky ku všetkým svojím desktopovým grafickým kartám pribaľujú hry zdarma (konkrétne licenčné kódy, hru si stiahnete z internetu) a rovno tie najžiadanejšie tituly. AMD dokonca hry pribaľuje aj ku svojim APU.

Sapphire Radeon HD 7750 Ultimate

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – Ultrabooky, malé notebooky a netbooky

Ktorú si vybrať?

Začnime desktopom. Ak máte Full HD monitor a ste ochotní v prípade náročnejších aktuálnych hier znížiť detaily, postačí vám aj AMD Radeon HD 7750 alebo GeForce GT 650 TI od Nvidie. Ak chcete Full HD bez kompromisov, voľte Radeon HD 7850 alebo GeForce GTX 660/760. Vyššie už sa oplatí ísť iba tým najnáročnejším hráčom a v prípade ešte vyššieho rozlíšenia (viacero monitorov). Mimochodom, podobné GPU ako Radeon HD 7850 majú aj nové herné konzoly. V notebookoch odporúčame aspoň GeForce GT 650M a Radeony série 7700M/8700M, inak oproti integrovanému riešeniu získate minimálny prírastok výkonu.

 

Pozrite siVyznajte sa v počítačoch – tablety a hybridné zariadenia

Dedikované grafické karty sa teda pomaly porúčajú a nechávajú čoraz viac priestoru integrovaným. To si dobre uvedomuje aj Nvidia, ktorá integrované riešenia využíva zatiaľ iba v rámci ARM platformy Tegra. Minulý mesiac ohlásil výrobca zaujímavý krok – partnerom ponúkne možnosť licencovať si jeho grafickú architektúru, jednotlivé technológie aj celé čipy. Ak by sa nechal presvedčiť napríklad Intel, mohlo by v PC svete dôjsť k zaujímavým zmenám. O týždeň sa pozrieme na SSD disky, ktoré tiež majú ambíciu vytlačiť klasické HDD, hoci v tomto prípade nie sme vo vývoji tak ďaleko.

ZdrojAMD,ASUS,EVGA,Gigabyte,NVIDIA

Komentáre k článku