Vymenia elektrické pick-upy elektrické SUV? Chystá sa ich množstvo

ZDROJ | Rivian

Včera GM predstavilo nový Hummer EV, ktorý už nie je off-road, ale pick-up. „Predvčerom“ plne elektrický pick-up predstavila aj Tesla či Ford, ale aj start-upy ako Bollinger, Nikola či Rivian. Nahradia plne elektrické pick-upy klasické kabíny typu SUV, resp. off-road?

ZDROJ | GM

Odpoveď je jednoduchá – nie. To iba drvivá väčšina z vyššie spomínaných firiem/automobiliek pochádza z USA. Z krajiny, kde pick-upy dominujú trhu a sú extrémne žiadané. Je to čosi podobné ako vo Východnej Európe, Slovensko nevynímajúc, kde za SUV sa pomaly považuje už aj Suzuki Jimny a SUV kupuje každý druhý.

Napriek tomu o elektrických pick-upoch prekvapivo počúvame čoraz častejšie. Výrobcovia ich v posledne dobe predstavili hneď niekoľko a niekoľko ďalších sa už chystá. Pozrite si ktoré to sú.

Bollinger Motors B2

Má mať 120 kWh batériu a dojazd 321 km. 520 koní vystrelí obrovský pick-up na stovku za 7 sekúnd. Unikátny je úložný priestor cez celé vozidlo.

Fisker pick-up

Okrem malého SUV americký Fisker chystá na rovnakej platforme aj v USA tak obľúbený pick-up. Zatiaľ nie sú známe žiadne ďalšie detaily.

Ford F-150 Electric

Aj Ford robí na svojom prvom elektrickom pick-upe. Bude to ale prerobený pick-up F-150.

Hummer EV

V úvode spomínaný plne elektrický Hummer má ponúkať 1 000 koní a zrýchlenie na stovku za 3 sekundy. Dojazd 560 km a 350 kW nabíjanie znejú veľmi vábne. Zaujímavá je možnosť zloženie strechy.

Lordstown Endurance

Ďalší americký pick-up, ktorý sa chváli výkonom 600 koní a dojazdom na úrovni 320 km. Veľkým plusom má byť priaznivá cena, zhruba polovičná oproti Hummeru či Bollingeru.

NEURON EV T/ONE

Americký výrobca s čínskym kapitálom predstavil nezvyčajný pick-up skoro pred rokom, odvtedy sa po ňom ale zľahla zem. Spoločnosť NEURON EV iba ukázala, čo má nakreslené, no z technickej špecifikácie sme sa nedozvedeli absolútne nič.

Nikola Badger

Jeden z mála elektromobilov na vodík. Obrovskou výhodou má byť dojazd 1 000 km, ale aj výkon 455 koní s krútiacim momentom 1 320 Nm. Stovku zdolá taktiež za zhruba 3 sekundy.

Rivian R1T

Druhá Tesla z Ameriky má aj SUV Rivian R1S je už aj v bielej farbe, získalo nádych elegancie, no teraz sa bavíme o pick-upoch. Tento má mať 180 kWh batériu, dojazd 650 km a výkon 800 koní. Aj tento kúsok má zaujímavé technické riešenia, ktoré doteraz nikto nepriniesol.

Tesla Cybertruck

Oceľový obor s dizajnom ako žiadny iný, taký je pick-up od Tesly. Má byť ako tank, zvládne prejsť 800 km na jedno nabitie a nerobí mu problém rýchlosť okolo 200 km/h.

Zoznam síce nie je extrémne dlhý, no zoznam elektrických SUV je podstatne kratší a okrem Tesly Model X, Audi e-tron, Mercedes-Benz EQC či Jaguar I-Pace ho veľmi rozšíriť nemožno ani očakávanými novinkami ako Rivian R1S či Bollinger B1. Aj keby sme pridali malé SUV ako Volvo XC40 ReCharge, Kia Niro EV, BMW iX3 či Hyundai KONA Electric, tak je zoznam stále kratší, ako zoznam pick-upov. Čoskoro sa ale dočkáme aj ďalších malých SUV ako Škoda ENYAQ či Mazda MX-30 a teda pokiaľ ich nevylúčime zo zoznamu „SUV“, tak ich bude aj viac ako elektrických pick-upov. Navyše, vyššie spomínané elektromobily sú, alebo čoskoro prídu na trh. To sa o pick-upoch zo zoznamu povedať nedá. Žiadny z nich neuzrie cesty ešte tento rok, máloktorý aj ten budúci.

Komentáre k článku