Výlet do prírody v rámci okresu? Hodiť sa vám budú tieto stránky a appky

ZDROJ | Holly Mandarich

Výlet do prírody je aj v čase lockdownu nielen povolený, ale pri dodržaní všetkých opatrení môže byť aj zdraviu prospešný. Ak sa na výlet v rámci okresu v tomto čase chystáte aj vy, hodiť sa vám nemu môžu tieto mobilné aplikácie a webové stránky.

Pri ceste mimo domácej izolácie nezabudnite na aktuálne platné opatrenia, ako aj preventívne hygienické zásady. Ak sa v rámci výletu do prírody nedokážete vyhnúť ľuďom, zostaňte radšej doma alebo si vyberte inú destináciu či iný čas. Všetky aktuálne informácie o pandémii nájdete na webe korona.gov.sk.

Mapy Google

Mapy Google patria medzi povinnú výbavu moderného smartfónu, aj preto sú v mnohých priamo predinštalované. Pri ich používaní však často zabúdame na všetky šikovné funkcie, ktoré táto aplikácia obsahuje. V týchto časoch môže ísť najmä o možnosť zobrazenia hraníc okresu, v rámci ktorého aktuálne môžete vyraziť do prírody, ale aj možnosť stiahnutia máp do zariadenia, aby ste ich mali k dispozícii aj v režime bez pripojenia k internetu. Ak chcete dať vedieť vašej rodine a blízkym kde sa budete zdržiavať, v aplikácii si určite nezabudnite aktivovať zdieľanie polohy, ktoré si môžete aktivovať aj na limitovaný čas.

Google Maps – Transit & Food97%

Veľkosť:
186.3 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší, Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Mapy Google sú už dnes vďaka celosvetovému pokrytiu kvalitnými mapami a používateľskými dátami neodlúčiteľnou súčasťou každého smartfónu. Zobrazenie máp navyše obohacujú o možnosť zdieľania polohy a ďalšie šikovné funkcie, ktorých ponuka sa neustále rozširuje.

Mapy.cz

Synonymom pre mobilné mapy sú je mnohých mobilná aplikácia Mapy Google, no ak sa neplánujete pohybovať primárne po cestách, mimo nich vám vďaka detailným turistickým mapám poslúži aplikácia Mapy.cz. Vďaka funkcii Moje Mapy, ktorá sa postará o plánovanie a synchronizáciu výletov medzi zariadeniami, sa môžete pripraviť na akúkoľvek cestu do prírody bok po boku možnosti stiahnuť si vopred všetky mapové podklady priamo do zariadenia aj pre ich dostupnosť bez čerpania mobilných dát.

Mapy.cz90%

Veľkosť:
127.8 MB
Platforma:
iOS 10.3 a vyšší, Android 4.1 a vyšší
Cena:
0,00 €

Hiking.sk

Pokiaľ ide o výber konkrétnej trasy, na hľadanie v rámci okresov je najnovšie pripravená aj Turistická mapa Hiking.sk. Do vyhľadávania môžete zadať napríklad „okres Banská Bystrica“ a stránka vám tento okres vyznačí na mape fialovou farbou. Na mape už následne uvidíte vyznačené aj turistické trasy.

Hikemates.com

Takmer rovnaké vyhľadávanie ako Hiking.sk s ešte krajším používateľským prostredím ponúka aj webová stránka Hikemates.com. Nenechajte sa odradiť medzinárodnou príponou „.com“, stránka je kompletne v slovenčine, stojí za ňou totiž slovenská spoločnosť, čomu odpovedá aj bohatá databáza turistických trás aj s dôležitými informáciami a recenziami od ostatných používateľov.

Ventusky

Súčasťou plánovania výletu do prírody samozrejme musí byť aj sledovanie predpovedí počasia. Ak sa však chystáte na miesta mimo väčších miest a obcí, bežná predpoveď vám nemusí dať presný obraz o tom, aké počasie vás na výlete skutočne zastihne. Lepšou voľbou je preto pohľad na satelitné snímky a grafické modely s mapovými podkladmi, na ktorých môžete presnejšie vidieť, či vás náhodou na lúke či v lese nezastihne dážď. V takýchto zobrazeniach predpovede počasia patrí medzi špičku nepochybne aplikácia Ventusky.

Ventusky98%

Veľkosť:
139 MB
Platforma:
iOS 9.0 alebo vyšší
Cena:
3,49 €

Ventusky je meteorologická aplikácia nabitá obrovským množstvom dát o počasí po celom svete. Pekná grafika a animácie zaručia, že sa v množstve informácií bude vedieť vyznať aj úplný amatér.

Komentáre k článku