Všetko o platforme Facebook Gaming: od prihlásenia až po streamovanie

ZDROJ | Facebook

Facebook v snahe zabaviť ľudí v ich domácich karanténach urýchlil vývoj svojej novej hernej aplikácie Facebook Gaming, ktorou chce konkurovať známym platformám YouTube, Twitch, Mixer a ďalším. Ako ju používať?

Čo je to Facebook Gaming?

Facebook Gaming je nová bezplatná mobilná aplikácia, ktorá vám umožní sledovať živé vysielania a klipy z vašich obľúbených hier, vysielať vlastné herné zážitky z vášho počítača alebo smartfónu pre vašich priateľov alebo aj celý svet a pripájať sa k skupinám venovaným rôznym titulom, herným udalostiam a komunitám.

Ak teda patríte medzi fanúšikov počítačových alebo mobilných hier, cez Facebook Gaming sa môžete spojiť s hernou komunitou z celého sveta, vrátane známych streamerov.

ZDROJ | SCREEN POST

Aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať, Facebook nevytvoril novú hernú sociálnu sieť. Aplikácia je priamo prepojená s klasickým Facebookom, čomu odpovedá napríklad aj to, že živé vysielania, klipy a komunity z platformy Facebook Gaming sú štandardne prístupné aj cez web a klasickú mobilnú aplikáciu sociálnej siete Facebook.

Ako sa pripojiť k Facebook Gaming?

Hry na Facebooku nie sú žiadnou novinkou a nejakú dobu sa na tejto sociálnej sieti objavujú aj herné streamy a klipy pod záložkou Herné video. Facebook postupne túto hernú sekciu prerába na plnohodnotú platformu Facebook Gaming, no lepšie mu to zatiaľ ide na smartfónoch a tabletoch.

Kým platforma Facebook Gaming na svoju vlastnú webovú stránku ešte stále čaká, vo forme mobilnej aplikácie pre operačný systém Androidsi ju môžete do vášho smartfónu alebo tabletu stiahnuť už dnes. Vydanie tejto aplikácie pre operačný systém iOS by mal byť na spadnutie, podľa denníka The New York Times sa údajne čaká iba na jej schválenie zo strany spoločnosti Apple.

Aplikácia vás pri prvom spustení priváta prihlasovacou obrazovkou, kde môžete použiť vaše existujúce prihlasovacie údaje zo sociálnej siete Facebook. Ak na Facebooku ešte účet nemáte, aplikácia vás presmeruje priamo na registračnú webstránku sociálnej siete. Bez účtu na Facebooku bohužiaľ aplikáciu nie je možné používať.

Po úspešnom prihlásení sa vás aplikácia opýta na niekoľko otázok, podľa ktorých vám bude ponúkať herný obsah. Vybrať si môžete preferované jazyky obsahu, obľúbené hry na sledovanie, ako aj obľúbených streamerov. V tom poslednom prípade vás aplikácia môže upozorniť notifikáciou na to, keď vami sledovaný streamer spustí živé vysielanie.

Používanie platformy

Prostredie aplikácie je rozdelené do niekoľkých častí. Na hlavnej obrazovke uvidíte vami sledovaných streamerov, priateľov, skupiny a hry. Druhá záložka v poradí s ikonou herného ovládača je venovaná Facebookovým hrám, ktoré môžete cez aplikáciu priamo spustiť.

Tretia záložka s ikonou zmrzliny je podobná záložke Discovery v aplikácii Instagram. Slúži totiž na objavovanie nových hier, živých vysielaní, klipov, streamerov a herných skupín. Posledná záložka s ikonou četovacích bubliniek slúži na hranie hier a četovanie s vašimi „facebookovými“ priateľmi.

Do aplikácie Facebook Gaming môžete prispieť vašimi živými vysielaniami samozrejme aj vy. Ak plánujete streamovať mobilné hry, v aplikácii stačí klepnúť na tlačidlo „Vysielať naživo“, po čom si od vás aplikácia vypýta povolenie k prekrývaniu iných aplikácií. Následne si stačí vybrať, ktorú hru z vášho smartfónu alebo tabletu chcete do sveta vysielať.

Pre streamovanie z počítača odporúča Facebook použiť program Streamlabs OBS, klasické OBS alebo XSplit. Presný postup nastavenia týchto programov nájdete v špeciálnom štúdiu Facebook Gaming Creators, no zamieriť môžte aj rovno na stránku Facebook Live Producer. Na tomto mieste si budete môcť detailne nastaviť vaše vysielanie, vrátane jeho správneho párovania s jedným z odporúčaných programov.

Prostredie aplikácie je skutočne intuitívne a vďaka jeho plnej slovenskej lokalizácii sa v ňom určite nestratíte. Aplikácia je navyše plne kompatibilná s dátovými balíkmi, v rámci ktorých za používanie aplikácie Facebook neplatíte nič navyše a nemíňate si ani vaše dáta z predplateného balíka k paušálu. Ak takýto paušál máte aj vy, Facebook Gaming môžete naplno využívať aj na mimo dosah Wi-Fi sietí.

Facebook Gaming: Watch, Play, and Connect89%

Platforma:
Android - líši sa v závislosti od zariadenia
Cena:
0,00 €

Facebook Gaming je nová mobilná aplikácia, ktorá priamo konkuruje platformám YouTube, Twitch alebo Mixer. Umožní vám sledovať herné streamy, klipy, pripájať sa k herným komunitám a samozrejme aj zdieľať herné zážitky s vašimi priateľmi alebo aj celým svetom.

Komentáre k článku