Reklama

Viete ako mať svoje deti v bezpečí aj na internete?

Zdroj | Kelly Sikkema
TECHBOX
Zdroj | Kelly Sikkema
Zdroj | Kelly Sikkema

Na prvý pohľad sa zdá, že internet ponúka všetko a navyše zadarmo. Bohužiaľ, pravda je taká, že nikto vám nedá obed zadarmo, dokonca ani vašim deťom. V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko tipov, ako ochrániť vašich potomkov aj v digitálnom priestore.

Tejto problematike sa venujeme dlhodobo, ak by ste však radi získali ešte podrobnejšie informácie, nájdete ich na portáli bezpecnenanete.sk, kde okrem textu nájdete aj videá  určené pre deti. Príbehy Astera patria najmladším (od 8. rokov), deťom od 11. rokov sa prihovára komiks Elias medzi dvoma svetmi. Pre rodičov je určený vlog s expertom.

Zdroj | ESET

Sťahovanie súborov na internete

Každý, kto sa pohybuje na internete, potrebuje z času na čas stiahnuť nejaký súbor. Ak máte menšie deti, netreba zabúdať na výhody overenej aplikácie rodičovskej kontroly. Tá vám môže okrem iného ušetriť peniaze, ak by sa dieťa rozhodlo prevetrať vaše peňaženky a urobilo on-line nákupy, alebo nakúpilo niektoré prvky do svojej obľúbenej hry.

Zdroj | ESET

Porozprávajte sa s deťmi. Nikto učený z neba nespadol. Aj keď sa vám často zdá, že vaši potomkovia sa pohybujú v internetovom svete lepšie ako vy, neznamená to, že vedia všetko. Bezpečnosť im totiž v ich veku veľa nehovorí. Potreba objavovať, ísť do rizika je jednoducho príliš veľká.

Najprv myslieť, potom klikať. Naučte deti, že je dôležité zamyslieť sa pred každým kliknutím na potvrdenie sťahovania nad tým, z akej stránky sa má súbor stiahnuť. Mnoho zaujímavých linkov v skutočnosti vedie k podvodným stránkam a nebezpečnému obsahu. Vysvetlite deťom, že programy sa majú sťahovať len od oficiálnych vývojárov, resp. z internetových obchodov. Len vtedy majú istotu, že si nestiahnu aj škodlivý softvér.

Zdroj | Pixabay

Internetové hviezdy

Podľa nedávneho prieskumu by sa chcelo stať influencerom až 17 % detí, čo znamená druhé miesto, tesne za lekármi (tí dosiahli 18 %). Nečudo, ich svet sa im môže zdať taký lákavý, ako kedysi nám život rockových či filmových hviezd.

Skľučujúce pre dieťa je zistenie, že za každým úspešným príspevkom sa skrývajú doslova tisícky tých, ktoré nikoho nezaujali.

Ak vaše dieťa sleduje nejakého influencera, začnite odoberať jeho príspevky aj vy. Dieťa si tiež musí uvedomiť, že len málokto uspeje a za každým, aj malým úspechom, je veľmi veľa práce, ktorá je náročná a vyčerpávajúca.

Zdroj | Pixabay

Dôležité je aj prekonanie generačnej priepasti. Rozprávajte sa s dieťaťom, no hlavne ho počúvajte. Je dôležité, aby cítilo, že vás zaujíma, čo hovorí. Ak sa naozaj chce stať tvorcom internetového obsahu, pozorujte, čo je medzi mladými obľúbené, aké sú najnovšie trendy. Ste síce za svoje dieťa zodpovedný, no nesprávajte sa k nemu povýšenecky a autoritatívne.

Sledovatelia nie sú skutoční priatelia. Deti si musia uvedomiť, že pre influencera sú len anonymnými divákmi. Priateľ je niekto, s kým sa navzájom poznáme a vieme si v ťažkých chvíľach pomôcť. Influencer, samozrejme, nemôže byť s každým sledovateľom priateľ, nech by sa snažil akokoľvek, fyzicky to jednoducho nie je možné.

Zaujímavé profily neukazujú celú realitu. Skutočný život nie je na sociálnych sieťach, aj keď sa mnohí influenceri snažia, aby to tak vyzeralo. Príspevky sú zvyčajne starostlivo naplánované, natáčajú sa na niekoľko pokusov a môžu mať za cieľ niečo iné, ako navonok vyzerajú. Deti sa so svojimi idolmi porovnávajú, často sa cítia menejcenné a majú pocit, že ich život je príšerne nudný.

Zdroj | Pixabay

Viac o tom, ako pomôcť svojim ratolestiam s nástrahami internetu a zrozumiteľne im vysvetliť možné hrozby, či hlavné zásady nájdete na stránkach bezpecnenanete.sk.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.