Viete ako bezpečne používať váš smartfón?

ZDROJ | bruce mars

Smartfón nie je len mimoriadne šikovné zariadenie, ktoré uľahčuje život, ale aj potenciálny nástroj, cez ktorý sa môžu útočníci dostať k vašim údajom a financiám. Podľa slov bezpečnostného analytika Lukáša Štefanka z ESETu, v smartfónoch máte uloženú celú svoju históriu.

Chrániť svoj smartfón neznamená len to, že ho vložíte do pekného obalu a na displej nalepíte ochranné sklo. Chrániť ho musíte v prvom rade pred útočníkmi, ktorí vám môžu poriadne skomplikovať život. Poradíme vám ako na to.

Základy bezpečného používania smartfónu

Zamknutie smartfónu – dnes už existuje veľa spôsobov, ako si chrániť svoj telefón. Okrem klasického zadávania PIN-ka sa môžete chrániť biometricky – pomocou odtlačku prsta, alebo Face ID.

Používanie oficiálnych aplikácií – rovnako ako pri počítačoch, aj do smartfónov sťahujte aplikácie z oficiálnych obchodov, resp. z oficiálneho webu poskytovateľa služieb.

Aktualizácie a zálohovanie – nikdy neodkladajte ani jeden úkon. Najlepšie je, ak si nastavíte automatické aktualizácie systému, ako aj aplikácií. Práve aktualizácie totiž prispievajú k lepšej bezpečnosti a plátajú bezpečnostné diery. Podobne je to aj so zálohami vašich údajov, smartfón sa vám môže pokaziť, môžete ho stratiť, alebo napadnúť malvér. Ideálne je zálohovať na cloud.

Bezpečné internetové pripojenie – smartfón je perfektný aj vďaka svojim kompaktným rozmerom. Vezmete si ho všade a rovnako všade ho používate. Dbajte však na bezpečné pripojenie k Wi-Fi. Na verejne dostupnej sieti sa neprihlasujte do vášho bankového účtu cez prehliadač. Radšej použite oficiálnu mobilnú aplikáciu, ktorá poskytuje viac bezpečnostných prvkov. Ak je to skutočne nevyhnutné, využite radšej vaše mobilné dáta.

ZDROJ | Pixabay

Ako spoznáte, či sa niekto nenabúral do vášho smartfónu?

Sledovacie aplikácie predstavujú bezpečnostné riziko a mimoriadne nebezpečné narušenie vášho súkromia. Aby sa vám niekto do smartfónu nabúral, musí mať k nemu fyzický prístup. Útočník sa ničomu nepoteší viac, ako zisteniu, že nemáte zariadenie chránené (PIN, Face ID, odtlačok prsta).

Pozrite siViete ako mať svoje deti v bezpečí aj na internete?

Príznaky toho, že máte v smartfóne sledovaciu aplikáciu ľahko zistíte tak, že sa vám z ničo nič vybíja oveľa rýchlejšie, ako zvyčajne. Máte horúci mobil, aj keď ho nepoužívate? Zostane svietiť, keď sa pokúsite vypnúť obrazovku, alebo sa rozsvieti z ničoho nič? Spúšťajú sa vám aplikácie pomalšie ako obvykle? Sú na pozadí spustené neznáme aplikácie? Tieto signály nemusia nutne znamenať, že vás niekto sleduje. No ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali áno, niečo nie je v poriadku.

Kvalitný bezpečnostný softvér od dôveryhodného poskytovateľa je najjednoduchším spôsobom, ako mať istotu, že v smartfóne nemáte sledovaciu aplikáciu.

Sledovacie aplikácie a spyware vám pomôže odhaliť a odstrániť bezpečnostný softvér. V núdzi si poradíte obnovením pôvodných nastavení. Ak používate iPhone, výborným riešením je prechod na najnovšiu verziu systému iOS.

Viete rozpoznať škodlivú aplikáciu?

Najväčším bezpečnostným rizikom pri mobilných aplikáciách je nadmerné množstvo povolení, ktoré mnohé požadujú. A to bez ohľadu na operačný systém, ktorý používate (Android, iOS). Vždy keď dávate takéto povolenie, zamyslite sa, či je vhodné povoliť, napríklad kalkulačke, prístup ku kontaktom, alebo vašej polohe.

Ďalším rizikom môžu byť tzv. kontextové reklamy. Vďaka nim máte aplikáciu zadarmo, no zaznamenali sa prípady napadnutia reklamných sietí, ktoré mali na starosti vkladanie reklám do aplikácií. Takto mohli neoprávnené osoby získavať osobné informácie o používateľoch.

Neslávne známy je spyvér AhMyth, ktorý sa pokúša získať informácie o smartfóne. Zameriava sa na kradnutie zoznamu kontaktov, SMS správ, no aj súborov zo zariadenia. Tieto informácie môžu útočníci použiť na vydieranie používateľov, alebo ich predať na čiernom trhu. AhMyth sa našiel aj v aplikácii Radio Music, ktorá bola umiestnená v Obchode Google Play.

Ďalším trikom zločincov je vytvorenie aplikácie s veľmi podobným názvom inej, obľúbenej aplikácie. Aj keď sú obchody Google Play a iTunes vo všeobecnosti veľmi dobré pri identifikovaní škodlivých aplikácií, musíte byť opatrní a dávať si pozor na skrytý škodlivý softvér, ktorý môže vyzerať ako legitímna aplikácia. Nezaškodí si prečítať recenzie a hodnotenia od iných používateľov.

A čo smarthodinky? Aj tie predstavujú riziko?

Treba si uvedomiť, že aj tieto miniatúrne nositeľné zariadenia sú počítače s výkonom násobne väčším, ako mali kozmické lode Apollo pri pristávaní na Mesiac.

Achillovou pätou smarthodiniek sú aplikácie, presne povedané falošné aplikácie. Pomocou nich sa môžu dostať útočníci do vášho smartfónu. Ak je to možné, sťahujte aplikácie len z oficiálnych obchodov (AppStore, Google Play). Pred použitím akejkoľvek aplikácie si dajte pozor na povolenia, ktoré si aplikácia pýta. Ak sa vám zdá, že sú pre účel aplikácie zbytočné, aplikáciu nesťahujte.

Aj v prípade inteligentných hodiniek je dôležité sťahovať aktualizácie operačných systémov a aplikácií. Neposkytujte vaše osobné údaje v prípade, ak to nie je nevyhnutné a, samozrejme, používajte spoľahlivú bezpečnostnú aplikáciu. Tá vás okrem ochrany pred malvérom či phishingom upozorní na škodlivé appky, ktoré sa mohli dostať aj do Google Play.

Viac informácií o tom, ako mať svoj smartfón v bezpečí, vyvarovať sa škodlivým aplikáciam alebo zistiť, či nie ste sledovaní nájdete na stránkach bezpecnenanete.sk.

ZDROJ | ESET

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

ZdrojBezpečne na nete,ESET

Komentáre k článku