Videli sme ako sa vyrábajú reproduktory Bowers & Wilkins

Tak, ako sme sľubovali, prinášame vám reportáž z výrobného závodu Bowers & Wilkins, kde sme okrem predstavenia inovovaného produktového radu 800 Series Diamond mali možnosť nazrieť aj do kuchyne tohto prestížneho výrobcu zvukovej techniky. Zoznámili sme sa nielen s výrobnými procesmi či technológiami, ale dozvedeli sme sa aj, v čom spočíva pridaná hodnota ich výrobkov.

Pozrite siREPORTÁŽ | Bowers & Wilkins predstavil nové reproduktory série 800

Bowers & Wilkins vyroba 12

Batérie nabité, uši napnuté, plní očakávania. Aj takto vyzerala naša pracovná cesta do mestečka Worthing na juhu Anglicka začiatkom septembra. Po predstavení inováciami nabitej série 800 sme sa presunuli z administratívnej centrály firmy do asi 500 metrov vzdialených výrobných hál. Našimi sprievodcami boli tí najpovolanejší – Andy Kerr (senior produktový manažer) a Dave Ford (šéf výroby).

Bowers & Wilkins vyroba 18
Sklad brezových plátov.
Bowers & Wilkins vyroba 20
Dave Ford, šéf výroby, zdôrazňuje opatrnosť pri narábaní s brezovými plátmi. Každý pár plátov je unikátny, oba sú z rovnakej oblasti dreva, no z rôznych vrstiev. Pri poškodení jedného vyhadzujú oba, aby sa zachoval rovnaký vzor letokruhov na páre reproduktorov. Firma si ich necháva dovážať z Nemecka.

Začali sme úplne od začiatku – výrobou samotných drevených kabinetov. Žiadna švédska drevotrieska zo supermarketu, ale množstvo tenkých drevených plátov, ktoré sa vrstvia a lepia na seba v špeciálnom lise pri tlaku 150 bar. Samotné pláty sú údajne nie lacné a firma si ich necháva posielať priamo z Nemecka.

Bowers & Wilkins vyroba 21
Spevňovacia forma pre skelet reproduktorov.

Vrchné pláty sú z rovnakej oblasti dreva, no z rôznych vrstiev. Sú unikátne a pri poškodení jedného sa musí vyhodiť aj ten druhý. Dôvod je jednoduchý, pár budúcich reproduktorov musí mať rovnaký vzor letokruhov. Vo výrobnej časti sa všade udržuje predpísaná vlhkosť, aby sa zabezpečila potrebná pružnosť a ohybnosť dreva. Obrúsené a opracované kabinety smerujú do vopred pripravených hliníkových foriem, kde sa k nim dodatočne lepí vrchná a spodná časť.

Bowers & Wilkins vyroba 26
Vrstvy drevených plátov sa lepia a tvarujú pod tlakom 150 bar do požadovanej formy a skriňa reproduktora naberá prvé tvary.
Bowers & Wilkins vyroba 34
Jeden z mála robotov vo výrobe dôkladne opracuje každú hranu.
Bowers & Wilkins vyroba 40
Konštrukcia na finálne lepenie.
Bowers & Wilkins vyroba 43
Nanášanie laku funguje na báze pásovej linky.

Roboti v lakovacej linke zabezpečia rovnomerné nanesenie laku. Linka prešla pred pár rokmi výraznou inováciou miešania farieb. Zmena farebného programu trvala aj týždeň, vyžadovalo si to najmä vyčistenie všetkých potrubí. Kabinety sa striekajú v niekoľkých vrstvách, pričom každá vrstva musí schnúť 7 dní. Množstvo farby na jeden kabinet napr. modelu 803 D3 zodpovedá hodnote približne 200 libier.

Bowers & Wilkins vyroba 44
Miešacia linka, do ktorej firma značne investovala, šetrí množstvo času pri zmene farebného programu. Výmena a príprava trvala aj niekoľko dní.
Bowers & Wilkins vyroba 45
B&W venuje laku obzvlášť pozornosť. Nanáša sa niekoľko vrstiev a každá vrstva schne 7 dní.

Bowers & Wilkins vyroba 48

Bowers & Wilkins vyroba 54
Každučký detail je dotiahnutý k dokonalosti.

Firma nemá problém priznať, že niektoré súčiastky dováža priamo z Číny. Kondenzátory sú napríklad z Nemecka, no Andy Kerr potvrdil, že 90% všetkých dodávateľov sú britské firmy.

Britská je i diamantová kupola membrány reproduktora, vďaka ktorej nesie séria 800 prívlastok Diamond. Samotná kupola je veľmi krehká, prepravuje sa v špeciálnych plastových mušliach a jej hodnota je približne 1500 libier. Jej krehkosť si mohol vyskúšať aj jeden zo slovenských novinárov, ktorý ju skúsil na pokyn šéfa výroby prasknúť. Nebola to žiadna námaha, no zamrznutý úsmev po spomenutí jej hodnoty už taký vtipný nebol.

Bowers & Wilkins vyroba 61
Kupola membrány je asi tým najvzácnejším, je vyrobená z priemyselného diamantu jej hodnota je okolo 1500 libier. Podľa nej dostala séria 800 prívlastok Diamond Series.
Montáž výškového meniča.
Montáž výškového meniča.
Zadný panel série 800.
Zadný panel série 800.
Bowers & Wilkins vyroba 74
Ručná montáž plošných spojov – žiadni roboti, žiadna Čína.
Dave Ford predstavuje pevnosť membrány Aerofoil, ktorá je neskutočne ľahká a pevná.
Dave Ford predstavuje pevnosť membrány Aerofoil, ktorá je neskutočne ľahká a pevná.
Firma nemá problém priznať, že niektoré súčiastky dováža z Číny.
Firma nemá problém priznať, že niektoré súčiastky dováža z Číny.
Pásová výroba basových reproduktorov.
Pásová výroba basových reproduktorov.
Šikovné riešenie vybalenia reproduktora, ktorý zbehne po polystyrénovej nakladacej rampe.
Šikovné riešenie vybalenia reproduktora, ktorý zbehne po polystyrénovej nakladacej rampe.

Osádzanie a montáž reproduktorov do kabinetu je čisto ručná záležitosť, ktorá si vyžaduje cit a pevné nervy. Plošné spoje sú takisto vyrábané ručne, žiadna robotická výroba. Podobne, ako aj následná finalizácia laku, ktorá prebieha ako niekoľko dôkladných ručných leštení s rôznymi stupňami hrubosti brúsenia.

Leštiči sú doslova majstri svojho remesla, výsledok je ohromujúci. Človek až na mieste pochopí, že ceny reproduktorov B&W nie sú až také prestrelené, ako sa zdajú a vysoko kvalitná ručná práca je hodná svojej ceny.

Lakované diely prejdú mnohonásobnou úpravou povrchu a leštením, výsledkom je zrkadlovo čistý lak.
Lakované diely prejdú mnohonásobnou úpravou povrchu a leštením, výsledkom je zrkadlovo čistý lak.
Informačná tabuľa o dennom pláne a percente plnenia. Podľa slov šéfa výroby nie je prvoradé množstvo, ale 100-percentná kvalita.
Informačná tabuľa o dennom pláne a percente plnenia. Podľa slov šéfa výroby nie je prvoradé množstvo, ale 100-percentná kvalita.

Nad hlavami nám svieti tabuľa s denným plánom a percentom plnenia. Na moju otázku, čo je priorita, šéf výroby jednoznačne reaguje, že kvalita je pre nich prvoradá a tabuľa má len informatívny charakter.

Zvukové skúšky neobídu žiaden reproduktor. Systém kontroly kvality rozmerov, povrchovej úpravy či zvukových parametrov nebeží na báze náhodného výberu, kontroluje sa každý jeden výrobok.
Zvukové skúšky neobídu žiaden reproduktor. Systém kontroly kvality rozmerov, povrchovej úpravy či zvukových parametrov nebeží na báze náhodného výberu, kontroluje sa každý jeden výrobok.

Systém kontroly kvality povrchovej úpravy, rozmerov či zvukových parametrov nebeží na báze náhodného výberu reproduktora, ale kontroluje sa každý jeden výrobok. Kvalita musí byť stopercentná. Nie je preto náhodou, že model Nautilus s nadčasovým dizajnom vyrábajú síce na objednávku, no dopyt po ňom je nepretržitý od roku 1992!

Kvalitu zvuku inovovanej série sme si mali možnosť naživo vypočuť v ich štúdiu. Rozdiel medzi generáciami bol skutočne rozoznateľný. Zvuková nahrávka bola precízne čistá a dal sa rozoznať dokonca dych klaviristu. Dokonalú precíznosť zvuku nám potvrdil aj jeden z výskumných inžinierov.

Pri testovaní novej série poslal Bowers & Wilkins pár reproduktorov do prestížneho štúdia Abbey Road, odkiaľ sa bedne vrátili s tým, že niečo v nich jemne praská. Po týždňovom skúmaní prišli na to, že v Abbey Road použili klavírnu nahrávku, v ktorej sa klaviristov náramok jemne dotýkal klávesov. To v nahrávke odkryla až nová 800 Series.

Bowers & Wilkins vyroba 86

Bolo zaujímavé pozorovať aj zamestnancov firmy rôznych vekových kategórií, s akým pokojom pristupujú k práci. Uponáhľanosť sa u nich nenosí, kvalita je prioritou. Spokojnosť nám potvrdil aj Dave. Podľa jeho slov je totiž v danom regióne prestíž pracovať pre B&W a firma eviduje dlhé čakacie listiny záujemcov.

Niet divu. Spoločnosť, ktorá mala za rok 2014 obrat takmer 2 miliardy libier, musí mať určite zaujímavý sociálny program. Napriek tomu, že oficiálne predstavenie novej 800 Series Diamond bolo v septembri, výroba začala už oveľa skôr (v marci tohto roka), aby sa stihli naplniť distribučné kanály a okamžite po predstavení mohol byť uspokojený dopyt.

Bowers & Wilkins vyroba 71

Sme nesmierne radi, že sme mohli byť súčasťou tohto oficiálneho predstavenia, a zároveň sme mohli nazrieť do útrob úspešnej firmy, kde vznikajú skutočné umelecké diela.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou ešte raz ďakujeme spoločnosti BIS Audio.

Komentáre k článku