Vianoce 2015 | Ako vybrať správnu zrkadlovku do 1 000 €?

ZDROJ | Canon

Vianoce nie sú len o darčekoch, no ak chcete potešiť začínajúceho fotografa, zrkadlovka je jedným z najlepších darčekov „ever“. Ako vybrať ale tú správnu?

Pripravili sme prehľad tých najlepších zrkadloviek do 1 000 €, aké momentálne môžete nájsť na našom trhu. Keďže výrobcov zrkadloviek spočítate aj na prstoch jednej ruky, od každého sme vybrali jeden model atakujúci hornú hranicu cenového obmedzenia a jeden dostupnejší model, ktorý sa hodí aj pre začiatočníkov. Určite neprehliadnite ani rady v texte nižšie. 

Pozrite siVianoce 2015 | Ako vybrať kompaktný foťák do 399 €?

canon_eos_1200d_14
ZDROJ | Canon

V prípade, že nie ste profesionál, ktorý presne vie čo chce a potrebuje, najskôr by ste mali vedieť, že tak ako kompakty, ultrazoomy či CSC fotoaparáty, aj zrkadlovky majú svoje delenie. Samotné zrkadlovky sa delia na tie najjednoduchšie s minimom funkcií, ktoré výrobcovia vytvorili hlavne pre tých, ktorí rozmýšľajú nad prechodom z kompaktu do triedy zrkadloviek.

Potom je tu stredná trieda, ktorá je už omnoho zaujímavejšia. Aj tá sa však ešte delí na nižšiu a vyššiu strednú triedu. Na najvyššom stupni stoja zrkadlovky pre profesionálov takmer výlučne s veľkým full-frame snímačom. O tých sa však baviť nebudeme, sú úplne mimo nášho cenového stropu.

Milým prekvapením aj tohto roka je opätovné zníženie cien. Kým v minulom roku stály niektoré kity okolo 1 000 €, v súčasnosti ich nástupcov nájdete i za 700-800 €.

sony_a77_ii_1
ZDROJ | Sony

Mega megapixle

Tak, ako pri kompaktoch, tak aj pri zrkadlovkách sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie v prípade zrkadloviek je marketingové ohurovanie o čosi menšie, čipy výrazne väčšie a prevažujú rôzne iné funkcie, ktorými sa chcú výrobcovia odlíšiť od konkurencie.

Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. V praxi a po lopate, čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno.

CMOS snimace
Grafické znázornenie veľkosťí najpoužívanejších snímačov.

Hlavným rozdielom oproti kompaktom je už na prvý pohľad to, že zrkadlovky majú výmenné objektívy a mohutné telo. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné. Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom).

Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív).

Stabilizácia je väčšinou riešená priamo v objektíve, pozor však na staršie kúsky bez stabilizácie. Hoci vás možno v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv najmä za slabých svetelných podmienok, kedy potrebujete výšiť čas uzávierky.

Displej a hľadáčik

S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či CSC. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED displeje.

Osobne sa veľmi divím, prečo renomovaní výrobcovia stále lipnú na TFT displejoch a neponúknu zákazníkom niečo lepšie. Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla.

nikon_d5500_26

Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3=230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov.

Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ktorý sa začína udomácňovať aj v zrkadlovkách. Ideálny je plne výklopný a otočný displej, horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.

Zrkadlovka je však aj o hľadáčiku, ktorým sledujete scénu. Hoci sa za nimi ukrývajú rôzne riešenia, delia sa v základe na optické a elektronické (EVF – electronic viewfinder). Cez optický hľadáčik uvidíte snímanú scénu okamžite a aj vo vypnutom stave, jedine pri sklopení zrkadla (počas fotenia) scénu nevidíte na časť sekundy.

Elektronický hľadáčik je však iný. Je to vlastne miniatúrny displej s jemným rozlíšením (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Výhodou je nepotrebnosť optického systému a možnosť zobrazenia viacerých informácií priamo na displeji.

Najlepšie EVF súčasnosti sú dokonca tak jemné a rýchle, že dokážu plnohodnotne nahradiť optický hľadáčik. Elektronický hľadáčik má však nevýhodu v tom, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok.

Sony A77
ZDROJ | Sony

Pozrite siVianoce 2015 | Ako vybrať smartfón do 150 €?

Funkcií je stále viac

Donedávna by ste v zrkadlovkách zbytočne hľadali softvérové vychytávky známe z kompaktov či ultrazoomov. Konkurujúca kategória CSC však výrobcov veľkých tiel prinútila obohatiť svoje modely o nové funkcie, ktoré prilákajú nových zákazníkov.

Samozrejmosťou sú polo a plne manuálne režimy PASM, v tejto triede aj plná automatika, no už prakticky vo všetkých modelov nájdete aj efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry.

Aj v tomto segmente pomaly ustupuje minuloročný hit – zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Nahrádza ho pripojený smartfón cez Wi-Fi, ktorý GPS čip už má v sebe.

Vo väčšine modelov už nájdete i spomínaný Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu. Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením.

nikon_d5500_16

Full HD hrá prím, Ultra HD zatiaľ nie je

Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime. HD video (720p) je už automatika. Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px) v súčasnosti neponúka ešte žiadna zrkadlovka, čo je na jednej strane škoda, no na druhej ušetríte miesto na karte a drahocennú energiu batérie.

Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite preto na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je taký základ.

Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.

Pentax K-S2 32

Batérie potešia

Medzi silné devízy zrkadloviek patrí výdrž. Vďaka veľkým telám môžu výrobcovia používať objemnejšie batérie (1 000 mAh a viac), ktoré vydržia aj niekoľko dní fotenia. Pri natáčaní videí je to ale horšie. Batéria zvládne zhruba hodinu-dve natáčania.

Pri zrkadlovkách s EVF, GPS a Wi-Fi, kde energiu potrebuje takmer každá súčiastka je to už horšie a je lepšie sa pre istotu dovybaviť náhradnou batériou.

 

Tipy na zrkadlovky do 1 000 €

Canon EOS 750D
ZDROJ | Canon

Canon EOS 750D

Hoci sa na trhu objavuje aj o čosi lepší model EOS 760D, 750-tka je stále šikovnou zrkadlovkou pre začínajúcich fotografov. Má 24,2 Mpx snímač, 19-bodový hybridný autofókus, ktorý sa hodí aj pri natáčaní Full HD videa, procesor DIGIC 6, ktorý zas okrem iného dovoľuje snímať rýchlosťou 5 fps. Novinke nechýba ani dotykový displej s WVGA rozlíšením či Wi-Fi modul s NFC čipom.

620,00 € (telo) / 750,00 € (telo + objektív 18-55 mm) 

Canon EOS 70D
ZDROJ | Canon

Canon EOS 70D

Top model výrobcu v segmente dostupný zrkadloviek z roku 2013 zatiaľ nepozná svojho nástupcu, no stále patrí k tým najlepším. Okrem špičkového spracovania, výklopného jemného dotykového displeja či Wi-Fi modulu určite zaujme nový APS-C CMOS snímač – Dual Pixel CMOS AF, ktorého všetky efektívne pixle sú schopné nielen zachytávať obraz, ale i fungovať ako základ pre AF fázovej detekcie pri Live View režime.

899,00 € (telo)

nikon_d5500_2
ZDROJ | Nikon

Nikon D5500

Tohtoročná novinka je prakticky rovnaká, ako minuloročný model D5300, jedine 3,2-palcový výklopný VGA displej je teraz dotykový. Prekvapivo a veľmi nenápadne z výbavy zmizol GPS modul, ktorý si môžete už len dokúpiť ako externý kúsok GP-1. Škoda.

Wi-Fi modul ostal, takže na geotagovanie môžete použiť pripojený smartfón. Ak sa chcete o Nikon 5300, resp. jeho nástupcovi s dotykovým displejom dozvedieť viac, stačí kliknúť na našu recenziu z marca minulého roka.

660,00 € (telo) / 960,00 € (telo + objektív 18-55 mm)

nikon_d7200_3
ZDROJ | Nikon

Nikon D7200

Hoci sa hermeticky uzavreté telo (odolnosť voči prachu a vlhkosti)  prakticky nezmenilo, vnútro prešlo viacerými úpravami. APS-C CMOS snímač bez low-pass filtra má rovnaké rozlíšenie 24,2 Mpx, no jeho citlivosť výrobca zvýšil až na ISO 100 – ISO 25 600 (ISO 102 400 v rozšírenom režime).

Aj napriek lepšiemu hybridnému automatickému zaostrovaniu Multi-CAM 3500 II s 51 ostriacimi bodmi a procesoru EXPEED 4, vie novinka snímať do rýchlosti 6 fps (6 fps má aj predchádzajúci Nikon D7100) v plnom rozlíšení (do 100 záberov JPEG alebo 27 RAW).

990,00 € (telo)

Pozrite siNikon D7200 – top amatérska zrkadovka má konečne aj Wi-Fi a NFC

Pentax K-S2
ZDROJ | Pentax

Pentax K-S2

Vo vodeodolnom tele novinky je 20,1 Mpx snímač typu APS-C CMOS bez low-pass filtra, ktorý využíva 11-bodový systém ostrenia SAFOX X s 9 kríženými bodmi. Spracovanie obrazu má na starosti PRIME M II procesor, ktorý pomáha aj pri kontinuálnom snímaní rýchlosťou 5,4 fps v plnom rozlíšení.

Stabilizovaný CMOS snímač zvláda pracovať pri citlivostiach od ISO 100 do ISO 51 200 v rozšírenom režime, kompenzácia expozície je na úrovni +/- 5EV. Okrem optického hľadáčika môžete použiť na zobrazenie snímanej scény aj 3“ TFT LCD displej s VGA rozlíšením. Displej dotykový nie je, ale zato ho môžete vyklápať do všetkých strán.

700,00 € (telo) / 750 € (telo + objektív 18-55 mm)

Pozrite siTestujeme Pentax K-S2, pozrite si ho naživo

Pentax K-3 II

Pentax K-3 II

Aprílová novinka stavia na úspechoch modelu K-3 z pred dvoch rokov. Ponúka rovnako kvalitne spracované telo zo zliatiny horčíka, ktoré je odolné voči prachu a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Nechýba mu ani rýchle sekvenčné snímanie (8,3 fps), alebo obľúbený APS-C snímač s rozlíšením 24,4 Mpx a bez AA filtra.

Okrem toho sa však nástupca dočkal niekoľkých zmien. Tou najhlavnejšou je technológia Pixel Shift, ktorá využíva priamo v tele zabudovanú redukciu otrasov a umožňuje štvornásobné vyhodnotenie každého jedného pixlu. Novinka prináša aj zabudovaný GPS snímač, Wi-Fi modul či Full HD video.

990,00 € (telo)

Pozrite siPentax K-3 II – Žeby najlepšia zrkadlovka pre astrofotografov?

sony_slt_a58_4
ZDROJ | Sony

Sony SLT-A58

Jednoduchší a starší model, no stále špičkovo vybavený zástupca „nezrkadloviek“, ktoré ako jediné vyrába Sony. Namiesto mechanického zrkadla používa polopriepustné zrkadlo a tým nevyžaduje takú starostlivosť.

Poteší stabilizovaný 20,1 Mpx APS-C CMOS snímač, OLED EVF s rozlíšením 800 x 600 px a výborné video v AVCHD formáte. Miernym sklamaním je však 2,7-palcový displej s rozlíšením len 480 x 320 px. Ak by ste chceli čosi novšie, no stále dostupné, môžete počkať na nástupcu, model SLT-A68 predstavený len nedávno.

360,00 € (telo + objektív 18-55 mm)

Pozrite siSony a68 pre nenáročných má až 79-bodový autofókus

sony_a77_ii_11
ZDROJ | Sony

Sony SLT-A77 II

Model A77 II je prakticky na nerozoznanie s predošlým modelom, no vnútro je úplne nové. Dizajnovo i rozmerovo sú si obe novinky ako vajce vajcu. APC-C CMOS snímač má rozlíšenie ako predchodca (24,3 Mpx), no Sony vylepšilo jeho citlivosť na ISO 25 600, resp. ISO 52 000. Novinkou je i 79-bodový autofókus, 12 fps snímanie do 60 JPEG, resp. 28 RAW obrázkov či Full HD video pri 60 fps alebo 24 fps vo formáte AVCHD 2.0.

Vylepšenia sa dostalo i 3″ plne výklopnému displeju s VGA rozlíšením. Po novom je typu WhiteMagic TFT. Typu OLED je však elektronický hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 800 pixlov. Hoci má novinka zabudovaný Wi-Fi modul a NFC čip, výrobca vyradil z výbavy GPS modul.

990,00 € (telo)

Pozrite siFotili sme so Sony A77 II. Pozrite sa čo dokáže rýchly autofókus a 12 fps snímanie

Hľadáte iný tech darček? Pozrite si náš vianočný seriál Čo pod stromček o top a 150-eurových smartfónoch, kompaktoch, zrkadlovkách, Ultra HD TV, smart hodinkách, tabletoch a bezdrôtových gadgetoch a notebokoch.

Komentáre k článku