Vedeli ste, že portál Mapka skončil? Nahradil ho podrobnejší portál ZBGIS

ZDROJ | ZBGIS

Začalo to KaProm, inak povedané Kataster Portálom, ktorý bol pre bežného používateľa absolútne neprehľadný a takmer nepoužiteľný. V roku 2015 ho nahradil portál Mapka, ktorý bol síce v Beta verzii prakticky celú svoju životnosť. Človek, ktorý si pamätal výborný názov Mapka ale už o dva roky naň musel zabudnúť a zapamätať si krkolomný názov ZBGIS.

ZDROJ | Úrad geodézie, kartografie a katastra SR

Portál Mapka bol síce kontroverzný počin Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, no dokázal byť informačnou bránou pre všetkých, ktorí čokoľvek potrebovali na Katastrálnom úrade.

V roku 2017 ho však nahradil ešte prepracovanejší portál ZBGIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém), ktorý je je na rovnomennej doméne zbgis.sk. Ten tak už štvrtý rok ponúka pomerne podrobné prehľady máp nie len z katastra, ale aj terénnych máp, geodetických základov či archívnych máp.

ZDROJ | ZBGIS

Prečo vám pripomíname 4 roky starú správu? Pretože v roku 2021 vám budeme každú stredu pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali.

Aj pre nás je prekvapením, že práve články o Mapke a ZBGIS sú najčítanejšími za celú históriu, takže im právom patrí prvé miesto v novom seriáli.

Komentáre k článku