Vedci našli náhradu za titán, stojí desatinu

Problémom špičkových materiálov je väčšinou vysoká cena. Platí to rovnako o uhlíkových nanorúrkach, ako o diamantoch, či drahých kovoch.

Pozrite si: Opäť unikátny uhlík – carbyne prekoná grafén aj diamant

Teraz sa vedcom z Pohang University of Science and Technology v Južnej Kórei podarilo vyvinúť materiál zo zdokonalenej zliatiny železa a hliníka, ktorý má vynikajúcu pevnosť pri nízkej špecifikej hmotnosti. Materiál, ktorý je rovnako silný a ľahký ako titán, ale pritom je desaťnásobne lacnejší, môže zmeniť strojársky priemysel od výroby bicyklov, po lietadlá.

al-fe

Oceľ je vďaka výbornej pevnosti a nízkej cene už od doby železnej prestížnym a kľúčovým materiálom. Pre niektoré aplikácie je však príliš ťažká. V náročných zariadeniach sa preto používa titán, alebo jeho zliatiny. Tento kov je však drahý. Ľahký hliník ho zas nedokáže priamo nahradiť, lebo nemá potrebnú pevnosť, ani tvrdosť, preto sa v technike aplikuje väčšinou vo forme zliatin.

al-fe2

Zliatina hliníka so železom nie je novinkou, pre použitie v strojárstve je však príliš krehká. Výskumný  tím z Južnej Kórey pridal do zmesi kovov nikel. Tento kov reaguje s hliníkom a vytvára takzvané kryštály B2 na rozhraní zŕn ocele v zliatine. Vytvárajú sa kryštály veľké len niekoľko nanometrov, ktoré zvyšujú odolnosť pri namáhaní materiálu na strih.

Pozrite si: Materiál PVDF prinesie ultra-tenké reproduktory. Zlepšia televízny zvuk?

Pevnosť zliatiny sa údajne vyrovná titánu, je však desať krát lacnejšia. Háčik spočíva v tom, že materiál bol zatiaľ vyrobený len v laboratórnych podmienkach, takže s priemyselnou revolúciou budeme musieť trochu počkať. Možno však nebudeme čakať dlho, pretože portál The Economist uviedol, že veľký oceliarsky koncern POSCO by mal začať už v tomto roku s testovacou výrobou novej zliatiny. Ak skúšky dopadnú dobre, nasledovať bude priemyselná výroba, ktorá prinesie ľahšie a pevnejšie karosérie a mnoho iných produktov.

Zdroj a foto: GIZMODO, Nature

Komentáre k článku