V čom robí drvivá väčšina začiatočníkov chybu pri investovaní do kryptomien?

ZDROJ | coindesk

Dnes sa pozrieme na otázku aký je rozdiel medzi investovaním do malej a veľkej kryptomeny. Keď nováčik vstúpi do sveta kryptomien, tak samozrejme ako prvý spozná Bitcoin. Jeho cena je momentálne na úrovni 35 000 USD čo nováčika môže celkom odradiť.

ZDROJ | tradingview.com

Potom však zistí, že existujú aj iné kryptomeny. Dokonca aj také ktoré stoja napríklad 0,50 USD. Čo ak táto kryptomena porastie z 0,50 USD práve na 35 000 USD ako Bitcoin? Práve tento problém si vysvetlíme v dnešnom článku.

Čo je vlastne veľká a malá kryptomena?

Bitcoin je najväčšia a najznámejšia kryptomena. O tom niet pochýb. Jeho cena sa pohybuje na úrovni okolo 35 000 USD v čase písania tohto článku. Existujú však aj kryptomeny, ktoré majú dokonca vyššiu cenu za jednu mincu ako Bitcoin, ale napriek tomu nie sú väčšie. Ako je to možné?

Veľkosť kryptomien sa totiž neurčuje podľa ich ceny, ale podľa ich kapitalizácie. Kapitalizácia znamená, že koľko celkovo finančných prostriedkov je investovaných v danej kryptomene. Úplne rovnako to funguje pri akciách. Napríklad v Bitcoine je investovaných cez 700 miliárd dolárov.

Takže ak sa bavíme o veľkosti kryptomien, tak rozhodujúca nie je cena či daný coin stojí 1 000 USD alebo 1 USD, ale rozhodujúca je kapitalizácia. Koľko prostriedkov je už v danej minci nainvestovaných.

ZDROJ | Coindesk

Ako je teda možné, že niektoré kryptomeny majú veľkú kapitalizáciu, ale nízku cenu?

Toto je veľmi dobrá a správna otázka a odpoveď je veľmi jednoduchá. Rozdiel je v počte mincí. Zatiaľ čo Bitcoin má 21 miliónov mincí a z toho momentálne vyťažených je zhruba 18 miliónov mincí, tak existujú kryptomeny, ktoré majú aj 500 miliónov mincí. Ak by sme si teda aj zobrali teoretický príklad, že tu máme Bitcoin a ten má kapitalizáciu 700 miliárd dolárov a potom tu máme nejakú inú mincu a tá ma kapitalizáciu rovnako 700 miliárd dolárov, ale niekoľko násobne vyšší počet mincí, tak cena jednej mince teda bude rozdielna.

A to je práve háčik o ktorom množstvo ľudí nevie. Veľa ľudí si totiž myslí, že kryptomena ktorá stojí pár centov raz môže stať toľko čo Bitcoin, ale rozdiel je práve počet mincí.

Všetky tieto štatistiky ohľadne toho ktorá minca je ako veľká, kapitalizácie či počtu mincí si môžete pozrieť na stránke coinmarketcap.com. Na tomto webe sú zoradené kryptomeny práve podľa kapitalizácie.

ZDROJ | Coindesk

Za všetkým hľadaj marketing

Teraz si možno poviete, že prečo niekto vydá tak veľa mincí a jeho minca má napríklad hodnotu 0,50 USD? Je to hlavne psychologický ťah na investora. Človek, ktorý je absolútny nováčik a pozrie si cenú Bitcoinu, ktorý stojí 35 000 USD, tak práve jeho vysoká cena môže investora odradiť.

Predsa len ak by nakúpil za 100 USD, tak bude mať 0,00 niečo Bitcoinu a to je dosť málo. Ale ak sa pozriem na kryptomeny, ktorá stojí len 0,50 USD, tak oproti Bitcoinu je samozrejme veľmi lacná. Čo ak táto minca stúpne na 10 USD? Ak to kúpim za 100 USD, tak budem vlastniť 200 mincí a to je predsa lepšie ako mať 0,00 niečoho.

Tak ako pri akciách, aj pri kryptomenách majú začiatočníci skôr tendenciu kupovať ,,lacnejšie“ mince, pretože majú pocit, že ich majú viac a majú vyššiu šancu zarobiť.

 

Komentáre k článku