Ultrabook – budúcnosť prenosných počítačov prichádza

Slovo ultrabook, ktoré je ochrannou známkou Intelu, sa v technologickom svete objavilo len nedávno. Poznať by ho ale rozhodne mal každý IT nadšenec, Intel a jeho partneri majú s touto triedou obrovské plány. Hovorí sa dokonca aj o takých pojmoch, ako je redefinícia prenosných počítačov. Na prvý pohľad sú ultrabooky dokonalé – a čo detailnejší pohľad?

Apple MacBook Air

Kde sa vzali, tu sa vzali

Na začiatok musíme zodpovedať základnú otázku: prečo sa ultrabooky začali vyvíjať až teraz, a pritom sa Intel tak intenzívne snaží, aby sa rýchlo presadili? V posledných rokoch všeobecne platí, že čoho sa Apple chytí, z toho sa razom stane bestseller. Určitú inšpiráciu teda výrobcovia určite načerpali aj pri predstavení jeho MacBook-ov Air. Druhým dôvodom je samotný Intel – s príchodom Windowsu 8 mu poriadne tečie do topánok. Microsoft totiž v tomto systéme podporuje aj ARM procesory (bežne používané v tabletoch a smartfónoch), ktoré dokážu zaujať predovšetkým svojou energetickou efektivitou. Ak k tomuto vážnemu dôvodu pripočítame úspechy AMD Fusion platformy, správaniu Intelu sa už vôbec nemôžeme čudovať. Ak chce svetoznámy výrobca hardvéru zostať jednotkou, nemôže zostať stáť so založenými rukami.

Ultrabook Toshiba

Ultratenký, ultraľahký

Všeobecná definícia ultrabooku síce neexistuje, všetky však majú niekoľko spoločných čŕt. Niektoré sú viditeľné už na prvý pohľad – predovšetkým je to nízka hrúbka (obyčajne do 20 mm v najhrubšom mieste) a hmotnosť (do 1,4 kg). Keďže zatiaľ ide o zariadenia prémiovej triedy, štandardom sú aj ušľachtilé materiály, často unibody telo z kvalitnej a ľahkej zliatiny. Ultrabooky sa snažia vyzerať ako dokonalý kompromis medzi výkonnými notebookmi a úspornými netbookmi a túto tendenciu badať aj pri uhlopriečkach displeja. V tejto triede sa pohybujeme v rozmedzí 11-14 palcov. Vzhľadom na cenu je samozrejmosťou HD rozlíšenie, najčastejšie 1 336 x 768 bodov.

Intel Sandy Bridge

Výkonný a zároveň úsporný – je to vôbec možné?

Väčšina súčasných procesorov použitých v notebookoch sa pohybuje s parametrom spotreby niekde medzi hodnotami 25 a 45 W. Ako je teda možné, že Intel dokáže vyrobiť rovnako výkonný (ak nie ešte výkonnejší) procesor s TDP iba 17 W? Staré príslovie hovorí, že všetko sa dá, len treba chcieť. A že Intel chce, dokonca musí, vieme. Výrobca teda použil to najlepšie zo svojej technologickej dielne a vytvoril necelú desiatku najefektívnejších Sandy Bridge procesorov a vôbec najhospodárnejších, aké kedy z jeho výrobných liniek vyšli. Čipy radu Core i3/i5/i7 s označením 2xx7M (i3-2357M, i7-2677M a ďalšie) sa zhodne pýšia spotrebou 17 W a nadpriemerným výkonom. Tajomstvo ich úspechu sčasti zostáva zahalené, nie však celkom. Všetky spomínané čipy majú dve jadrá (4 vlákna) s relatívne nízkou frekvenciou (1,3-1,8 GHz), v radoch i5 a i7 určite svoju prácu odvedie aj technológia Turbo Boost 2.0, ktorá v záťaži obe jadrá pretaktuje na frekvenciu vyššiu o niekoľko stoviek MHz. Výsledkom je úžasne nízka spotreba bez straty výkonu. Samozrejme to má háčik – cena týchto čipov je poriadne vysoká. Za cenu samotného procesora i7-2677M by ste si mohli kúpiť celý 15,6“ notebook nižšej triedy.

Čo sa týka ostatných komponentov, aj tu výrobcovia kladú dôraz na minimálnu spotrebu popri aspoň priemernom výkone. Používajú teda najvyspelejšie riešenia súčasnosti. Dedikované grafické karty sú v ultrabookoch tabu (hoci sa niekoľko nimi vybavených modelov predsa len objavilo), ako grafika slúži integrovaný čip Intel HD Graphics 3000. Ten si poradí aj so stredne náročnými úlohami (Full HD video, jednoduchšie hry) a má veľmi nízku spotrebu. Pracuje v dvoch režimoch – jeho jednotky sú štandardne taktované len na 350 MHz, v záťaži frekvencia stúpne k hranici 1 GHz. Aj operačné pamäte sú preferované v úspornejších Low-Power DDR3 variantoch. SSD disky sú pre ultrabooky ako stvorené – sú úspornejšie, menšie, nehlučné, rýchlejšie a kapacita 64-128 GB pre mobilný počítač postačí. Jediným problémom je opäť cena.

Ultrabook Toshiba

Výdrž batérie, cena, budúcnosť

Ultramobilné počítače samozrejme musia disponovať dlhou výdržou batérie. Paradoxne, tu nejde o žiadne revolučné riešenia. Predĺžená výdrž (5-8 hodín) je výsledkom práce úsporného hardvéru. Vďaka malým súčiastkam si výrobcovia tiež môžu dovoliť použiť články vyššej kapacity. Stále však ide o klasické batérie, žiadne revolučné technológie používané nie sú.

Zatiaľ najväčšou prekážkou presadenia sa ultrabookov je ich vysoká cena. Pravdaže, je opodstatnená – za štíhly a luxusne vyzerajúci notebook z kvalitného materiálu, navyše osadený výkonným a zároveň úsporným hardvérom je pre výrobcov ťažké pýtať menej. Navyše ide o mladý trh so slabou konkurenciou. Súčasní hráči sa pohybujú medzi hranicami 700 a 1 000 € (za základný variant). Intel však tlačí na výrobcov aj tu a dokonca investoval 300 miliónov dolárov aj preto, aby s cenou výrobcovia niečo urobili.

Do budúcnosti majú však ultrabooky veľmi dobré vyhliadky. S príchodom Ivy Bridge platformy (na jar budúceho roka) s pokročilejšou 22 nm výrobnou technológiou Intel plánuje navýšiť grafický výkon o 30 % a výpočtový o pätinu, samozrejme pri zachovaní nízkej spotreby. V roku 2013 zasa príde architektúra Haswell, ktorá má spotrebu zraziť na polovicu. Medzitým sa určite objaví viacero nových ultrabookov, ktoré si začnú aspoň ako-tak konkurovať a znižovať ceny. S príchodom Windows 8 používatelia zrejme začnú o niečo viac preferovať tablety s ARM procesormi. Najzaujímavejšie však bude sledovať, čo sa stane s klasickými notebookmi.

Súčasní hráči

Na záver uvádzame krátky prehľad v súčasnosti alebo v blízkej budúcnosti dostupných modelov. Nie všetky spĺňajú kritériá pre označenie „ultrabook“ v plnej miere. Niektoré napríklad hrúbkou mierne prevyšujú 2 cm, prípadne sú vybavené iba štandardným mobilným procesorom s vyššou spotrebou. V každom prípade, zatiaľ na trhu skutočných ultrabookov veľa nie je, a tak uvádzame aj niekoľko „poloultrabookov“.

Acer Aspire S3

Acer Aspire S3

Plnohodnotný 13,3“ ultrabook s hmotnosťou 1,4 kg a hrúbkou iba 13 milimetrov. Batéria v kombinácii s SSD diskom a ULV procesorom vydrží 7 hodín. Na trhu by sa mal objaviť v najbližších týždňoch, cena bude medzi 799 a 1 199 €.

Apple MacBook Air

Apple MacBook Air

Dá sa povedať prvý ultrabook je dostupný v dvoch veľkostiach – 11,6“ a 13,3“. Hrúbka je zhodne 17 mm, hmotnosť 1,08/1,35 kg. Základný menší model kúpite za približne 900 €, za čo dostanete 2 GB RAM, SSD disk a 5-hodinovú výdrž batérie. Za ULV procesor si musíte priplatiť. Apple ako jediný nepoužíva operačný systém Windows, ale vlastný Mac OS.

ASUS U46

ASUS U36, U46

Polo-ultrabooky s 13,3“ alebo 14“ displejom a hrúbkou 19/24,6 mm. Z hľadiska hardvéru však nemajú s ultrabookmi veľa spoločného, vybavené sú štandardnými Intel procesormi s vyššou spotrebou, klasickými hardiskami a často aj dedikovanou grafickou kartou. Napriek tomu určité konfigurácie nemajú problém s 10-hodinovou výdržou. Cena štartuje na približne 800 €.

ASUS UX21

ASUS UX21, UX31

Drobec z ušľachtilých materiálov (hliníkové telo, sklený touchpad, kovová klávesnica) s 11,6“ displejom, hrúbkou 17 mm, ULV procesorom, SSD diskom a výdržou 7 hodín. Na trhu sa objaví pravdepodobne budúci mesiac s cenou 800 € za základný model. V predaji bude aj 13,3“ variant UX31 s vyšším výkonom a cenou od 1 000 €.

Lenovo IdeaPad U300s

Lenovo IdeaPad U300s

Elegán s 15 mm hrúbkou a 13,3“ displejom. Strop výbavy tvoria 256 GB SSD disky a ULV procesory Intel Core i7. Na batériu vydrží 8 hodín, oranžové vyhotovenie môže osloviť aj ženy. Cena začína na 1 000 €.

Sony VAIO SB

Sony VAIO SB

Ďalší polo-ultrabook s 13,3“ displejom. Hrúbka mierne prevyšuje hranicu 2 cm (23,9 mm), hmotnosť už je relatívne dosť vysoká, 1,75 kg. Z hľadiska výkonu ide o plnohodnotný notebook s dedikovanou grafikou a dokonca DVD mechanikou, čo v tejto triede vôbec nie je štandardom. Batéria vydrží 8 hodín, po pripojení sekundárnej si môžete užiť až 14 hodín mimo prúdu. Výrobca tento model predáva za približne 900 €.

Toshiba Portege 830

Toshiba Portege Z830

Plnohodnotný 13,3“ ultrabook s hrúbkou 16 mm a hmotnosťou iba 1,1 kg. Výber procesorov zahŕňa viacero spomínaných ULV jednotiek, úložiskom budú SSD disky. Toshiba prekvapí kvalitným horčíkovým telom a vodotesnou klávesnicou, ale aj cenou začínajúcou na hranici 700 €.

Foto: Acer, Apple, ASUS, Intel, Lenovo, Sony, This is my next, Toshiba

Komentáre k článku