Týchto 5 užitočných funkcií v iOS vám výrazne uľahčí život

Operačný systém iOS za takmer 12 rokov od svojho vzniku dostal veľké množstvo užitočných funkcií, o ktorých často nevedia ani tí najskúsenejší používatelia. Poďme sa teda pozrieť na niektoré z nich, ktoré vám môžu uľahčiť váš každodenný život.

Písanie jednou rukou

Obrazovky smartfónov neustále narastajú, no naše ruky nie. Písanie na virtuálnej klávesnici jednou rukou tak môže byť občas problémové, no iOS pre tento problém ponúka celkom jednoduché riešenie. Po dlhšom podržaní ikony zemegule uvidíte možnosť stlačiť klávesnicu na pravú, alebo ľavú stranu. Ak chcete písať správy jednou rukou, klávesy budete mať vďaka tejto funkcií ľahšie dostupné.

Diktovanie textu

Ak už hovoríme o klávesnici, všimli ste si, že jej súčasťou je aj tlačidlo v tvare mikrofónu? Mnoho ľudí túto funkciu prehliada, no ide o pomerne dobrú pomôcku, ktorá vám umožní diktovať text hlasom. Áno, aj po Slovensky. Po stlačení ikony stačí hovoriť a na obrazovke okamžite začne naskakovať text. Samozrejme, pri bodkách a čiarkach je potrebné tieto interpunkčné znamienka naozaj vysloviť, inak vaša správa nemusí dávať požadovaný zmysel.

Pozrite siS týmito trikmi dostanete z kalkulačky v iOS maximum

Meradlo

Ak už roky ignorujete predinštalované aplikácie od Apple a skrývate ich do jednej zložky niekde na poslednú stranu s aplikáciami, celkom ľahko vám mohlo uniknúť, že medzi nimi od iOS 12 nájdete aplikáciu Meradlo. Táto aplikácia využíva rozšírenú realitu na meranie reálnych objektov v priestore s pomerne prekvapivou presnosťou. Meradlo je súčasťou iOS 12 na zariadeniach iPhone SE, iPhone 6s alebo novšom, iPad 5. generácie a iPad Pro.

Skener dokumentov

Aplikácií na skenovanie dokumentov do iPhonu je mnoho a na niektoré z nich sme sa pozreli aj v našich recenziách. Apple však túto funkciu od iOS 11 ponúka aj priamo v aplikácii Poznámky. V otvorenej poznámke stačí tapnúť na tlačidlo „+“ a následne na možnosť „Skenovať dokumenty“. Aplikácia otvorí fotoaparát, ktorý dokáže automaticky rozpoznať okraje dokumentu. Naskenovaný dokument môžete dodatočne upraviť, alebo zdieľať.

„Aké je tu heslo na Wi-Fi?“

Kto z vás túto vetu nikdy nepočul, alebo ju sám nepovedal, nech hodí kameňom. Občas sú heslá od Wi-Fi príliš dlhé, niekedy si ich ani majitelia daných Wi-Fi sietí nepamätajú. Apple však našťastie do iOS zabudovalo šikovnú funkciu, ktorá vám umožní pripojiť sa na Wi-Fi aj bez hesla.

Jedinou podmienkou je, aby sa už niekto s Apple zariadením (od iOS 11 a macOS High Sierra) na danej sieti nachádzal a mal zapnutý Bluetooth. Teraz už len stačí tapnúť na požadovanú Wi-Fi sieť, poprosiť druhého človeka, aby odomkol svoj iPhone, iPad alebo Mac a klikol na tlačidlo „Zdieľať heslo“ a… voilà, ste na Wi-Fi aj bez zadania hesla.

Komentáre k článku