Toyota podporí vývoj lietajúceho auta. V roku 2020 má zažať olympijský oheň

Pridať doprave tretí rozmer a cez virtuálne vzdušné križovatky prekonať všetky dopravné zápchy. To je vízia, ktorou by mali lietajúce autá, ale aj malé lietajúce stroje s kolmým štartom priniesť revolúciu vo veľkomestskej doprave. A nielen tam.

Pozrite siFuturistické Lilium rozkvitne na oblohe o dva roky

Medzi firmami, ktorých prototypy lietajúcich áut miera do predkomerčnej fázy je aj slovenský Aeromobil. Jeho lietajúce auto Aeromobil 3.0 zároveň patrí medzi najelegantnejšie, ale kým začne brázdiť cesty a oblohu, dostane zdatnú konkurenciu. Nemáme pritom na mysli len firmy ako Uber, Lilium, alebo Terrafugia.

Lietajúci trpaslík má ambície

Japonská automobilka Toyota oznámila, že podporí skupinu technikov Cartivator, ktorá v Japonsku vyvíja lietajúce auto nazvané Skydrive.

https://www.youtube.com/watch?v=6-rlA_M2yWo

Automobilka poskytne 40 miliónov jenov (353 000 dolárov) a ponúka odborné znalosti svojich inžinierov. Cartivator získal prísľub pomoci aj od Taizo Suna, zakladateľa japonskej firmy vyvíjajúcej hry GungHoOnline Entertainment, ktorý projekt v rámci crowdfundingovej kampane podporí sumou zhruba 2,5 milióna jenov (22 000 dolárov).

Pozrite siŠéf Tesly chce autá ako James Bond a Fantomas

Skydrive jeho tvorcovia označujú za najmenšie lietajúce vozidlo na svete a podľa BBC na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020 zapáli olympijský oheň.

https://www.youtube.com/watch?v=5r3kpl5Ao5s

Skydrive využíva technológiu dronov, teda bezpilotných lietadiel. Má tri kolesá a štyri rotory a meria 2,9 krát 1,3 metra. Plánovaná najvyššia rýchlosť vo vzduchu má dosiahnuť 100 km/hod a lietať má zhruba desať metrov nad zemou.

ZDROJ | Cartivator

Na kolesách sa má toto jednomiestne lietajúce vozítko pohybovať rýchlosťou až 150 km/hod. Vzhľadom na jeho subtílnosť to môže byť v hustej premávke aj dosť nebezpečné. Pre obmedzené deformačné zóny by pri kolíziách s bežným SUV Skydrive asi nedopadol dobre. Takže po ceste radšej pomaly, alebo rýchlo do vzduchu!

ZDROJ | Toyota

Vývoj vozidla bol zatiaľ financovaný formou crowdfundingu, čo je spôsob, pri ktorom väčší počet jednotlivcov prispieva k potrebnej sume menšími čiastkami peňazí. Pracuje na ňom tím 30 dobrovoľníkov spolu s expertom na drony Masafumi Miwaom z Tokušimskej univerzity.

Pozrite siLilium Jet – Nemci úspešne otestovali budúcnosť dopravy

Cieľom je ukončiť vývoj vozidla do budúceho roku a včas ho komercializovať tak, aby mohlo zapáliť oheň olympijských hier v roku 2020 v Tokiu. Skydrive od Cartivatora by mal byť schopný vzlietnuť z akejkoľvek verejnej cesty a má byť „intuitívne“ a ľahko ovládateľný.

Toyota naleje do inovácií miliardy

Na lietajúcich autách pracuje veľa spoločností – okrem spomínaných firiem Cartivator a Aeromobil napríklad Uber, startup Larryho Pagea Kitty Hawk, alebo čínsky Ehang. Kým však budú môcť vzlietnuť, musia absolvovať náročný certifikačný proces. Ten si vyžaduje veľa času, aj financií.

ZDROJ | Cartivator

Spoločnosť Toyota však mieni podporovať nové nápady a minulý týždeň oznámila, že plánuje investovať až  neskutočných 1,05 bilióna jenov (9,3 miliardy dolárov) do nových technológií.

Pozrite siAeroMobil sa bude vyrábať a predávať, poznáme jeho cenu

„Veci sa nebudú rozvíjať, ak budete len čakať a poskytnete peniaze až vtedy, keď bude technológia pripravená“, povedal pre Nikkei Asian Review prezident Toyoty Takeshi Ichiyamada. Nedá sa inak, než súhlasiť.

Zdroj Nikkei Asian Review

Komentáre k článku