TOP testované smartfóny prvej polovice roka 2018 podľa nás

ZDROJ | Incipio

V TECHBOXe nám cez ruky prejde naozaj hromada smartfónov. Niektoré z nich sú lepšie, iné horšie. Prinášame vám preto prehľad tých, s ktorými sme boli najviac spokojní.

Inteligentné telefóny budú rozdelené do viacerých skupín podľa ich cenovej hladiny. Treba mať na pamäti, že ceny sú oficiálne, môže sa preto stať, že smartfón bude na porovnávacom vyhľadávači aj o pár desiatok či dokonca stoviek eur lacnejší. Na konci budú uvedené tie zariadenia, ktoré sa síce nedostali medzi TOP elitu v rámci hodnotenia, no vynikajú niečím iným.

Najlepšie smartfóny do 300 €

Dať 300 € za smartfón nie je najmenej. Hlavne keď zoberieme do úvahy, že omnoho vybavenejšie čínske smartfóny sa predávajú za polovicu. Ak sa nebojíte záruky či iných problémov, sú takisto voľbou. V redakcii sa však skôr spoliehame na overené značky, a preto sa do nášho výberu dostala reinkarnovaná Nokia či Motorola.

Honor 7x – 93 %

279 €

Dcérska spoločnosť Huawei nie je len o lacnejších smartfónoch, o čom sme sa mohli presvedčiť už viackrát. Honor 7x za cenu 279 € ponúkne kvalitné hliníkové telo, plynulý chod zariadenia bez zaváhaní, ale aj dobrú výdrž batérie, s ktorou pri troche obmedzovania prekonáte aj dva dni. Zamrzí ale starší MicroUSB konektor, pomalšie nabíjanie či viac predinštalovaných aplikácií, ktoré je ale možné odstrániť.

Honor 9 Lite – 89 %

249 €

O druhú priečku sa Honor 9 Lite delí s Motorola moto g⁶ plus. Pri tomto smartfóne nás rovnako ako v prípade Honor 7x zaujala kvalitná konštrukcia, ktorá však poteší skôr milovníkov zadnej strany zo skla. Bonusom je potom novší Android Oreo 8.0 priamo z krabice. Honor 9 Lite tiež trpí neduhom staršieho nabíjacieho konektora MicroUSB, pričom mu chýba aj rýchle nabíjanie. Problém sme mali aj so slabšou kvalitou vytvorených videí.

Motorola moto g⁶ plus – 89 %

299 €

Posledný smartfón pod 300 € síce hranicu podliezol len tesne, no jedná sa o strednú triedu bez kompromisov. Motorola už dlhšie ukazuje, že dobrý telefón sa dá urobiť aj za tretinu ceny vlajkovej lode. Budúci majiteľ sa môže tešiť na kvalitnú duálnu optiku, výbornú výdrž batérie či plnohodnotný Dual SIM slot. Poteší aj čistý Android Oreo. Šetrilo sa ale na notifikačnej dióde, ktorú tu nenájdeme a nepozdávali sa nám ani pomalšie reakcie aplikácie fotoaparátu.

Najlepšie smartfóny do 500 €

Maximálnu sumu nastavujeme o 200 € vyššie, pričom v tejto kategórii nájdeme už aj smartfón s hardvérovou výbavou vlajkovej lode. Prekvapí aj telefón od pôvodom kanadskej značky BlackBerry.

Honor 10 – 93 %

Od 439 €

Po úspechu Honor 9 čínska spoločnosť prichádza s aktualizovaným modelom. Honor 10 si nás získal elegantným dizajnom, kvalitným fotoaparátom, ale aj čoraz zriedkavejším 3,5 mm jackom. Mimochodom, novinka má rovnaký čipset, ako tohtoročná vlajková loď od Huawei, P20 Pro. Neduhy Honor 10 zahŕňajú absenciu slotu na MicroSD kartu aj chýbajúcu optickú stabilizáciu. Ak hľadáte totožný smartfón s väčšou uhlopriečkou, odporúčame pozrieť Honor View 10, ktorý od nás v teste dostal slušných 90 %.

Samsung Galaxy A8 (2018) – 91 %

499 €

Z modelového radu A smartfónov Galaxy od Samsungu sme sa doteraz stretávali iba s dvojicou A3/A5. Tento rok na Slovensko konečne dorazil aj najvyšší model tohto radu A8. Za cenu do 500 € si výrobca nachystal, ako je už zvykom, kvalitný AMOLED displej, dobrý pomer výdrže batérie a výkonu aj plnohodnotný Dual SIM. Aktívnych používateľov poteší aj odolnosť IP68. Za negatíva považujeme nevyužitý potenciál predných fotoaparátov, ale aj vyššiu cenu.

Blackberry Motion – 89 %

459 €

Kanadská značka, ktorá sa preslávila svojou pohodlnou klávesnicou mení priority. Dokazuje to aj novinka Blackberry Motion, ktorá je už bez klávesnice. To ale výrobcovi nebránilo staviť na kvalitnú konštrukciu, ale aj veľmi dobrú výdrž batérie s kapacitou 4 000 mAh, ktorá umožní dva dni aktívneho používania. Zamrzia ale hrubšie rámiky, nie veľmi vydarené tlačidlo domova či len 32 GB vnútorného úložiska. To sa dá ale v prípade potreby rozšíriť.

Najlepšie smartfóny nad 500 €

Dnes už pomerme široký pojem. Kým v minulosti sa ceny vlajkových lodí pohybovali okolo 600-700 €, dnes už nie je problém natrafiť na smartfóny s cenou viac ako 1 000 €. Za takúto sumu už každý čaká skutočne prémiové zariadenie, ktoré spĺňa všetky kritéria.

Samsung Galaxy S9 – 99 %

Od 849 €

Tohtoročná iterácia populárnej série Galaxy S síce nepriniesla výrazné zmeny, no konieckoncov nie je ani veľmi čo meniť. Ako každý rok, tak aj tento smartfón ponúkne spracovanie na jednotku vrátane odolnosti IP68, dostatok výkonu aj špičkový fotoaparát. Za negatíva by sme mohli označiť vysokú cenu a priemernú výdrž batérie.

Huawei P20 Pro – 98 %

849 €

Tesne za vlajkovou loďou od Samsungu sa umiestnil konkurent z ďalekej Číny. Novinka si chce používateľa získať zaujímavým dizajnom, ktorý najlepšie vyniká v dúhovej farbe. Okrem toho má ale najlepší fotoaparát súčasnosti a poteší aj výdržou batérie. Naopak medzi závažné nedostatky zaraďujeme UHD video bez stabilizácie, nie veľmi ostré fotografie selfie kamery a absenciu bezdrôtového nabíjania.

Sony Xperia XZ2 – 98 %

799 €

Podobne ako v kategórii najlepších smartfónov do 300 € aj tu sa delia o druhú priečku až dve vlajkové lode. Sony Xperia XZ2 je príjemným prekvapením, ktoré môže konečne konkurovať aj tým najlepším na trhu. Hlavnými zbraňami bude špičkový výkon, svieži redizajn či nadpriemerná výdrž batérie. Nič ale nie je dokonalé a zmena dizajnu priniesla aj klzký povrch, nepoteší ani vyššia hmotnosť či slabo optimalizovaná aplikácia fotoaparátu.

ZDROJ | Sony

Stoja za zmienku

Kategória „Stoja za zmienku“ je venovaná zariadeniam, ktoré sa z dôvodu nižšieho hodnotenia nedostali do zoznamu, no ich prednosti sú inde.

Cat S31 – 82 %

309 €

CAT nebojuje s konkurenciou špičkovým výkonom a high-tech vychytávkami, ani vyšperkovaným, no krehkým dizajnom. Novinka sa sústredí na skutočne dlhú výdrž batérie, odolnosť IP68 a MIL-SPEC 810G, HW programovateľné tlačidlá či plnohodnotný dualSIM. Hlavné nedostatky zahŕňajú slabší procesor ktorý znamená pomalšie reakcie, absencia notifikačnej lišty aj vyššia hmotnosť.

Nokia 2 – 80 %

109 €

Nasledujúci smartfón sa do nášho výberu dostal hlavne kvôli nízkej cene, čo z neho robí ideálneho kandidáta pre začínajúcich používateľov Androidu, akými sú deti či starší ľudia. Telefón vyniká odolnou konštrukciou, výdržou batérie, ktorá vystačí na dva dni či čistým Androidom. O pohon sa ale stará slabší procesor, menšia pamäť RAM a 8 GB úložisko. To je však možné rozšíriť.

Sony Xperia XZ2 Compact – 92 %

599 €

Nestáva sa často, že na trhu nájdeme smartfón s uhlopriečkou 5 palcov a menej. Ešte zriedkavejšie ale je, ak je telefón s takýmito rozmermi vybavený ako vlajková loď. Preto nás Xperia XZ2 Compact oslovila poriadnym výkonom v malom tele, ale aj výborným fotoaparátom či IP68. Pochvalu si ale nezaslúži odstránenie 3,5 mm jacka, vyššia hrúbka aj hmotnosť.

Komentáre k článku