TOP 5 funkcií macOS Catalina pre produktivitu

ZDROJ | Apple

Používatelia počítačov a notebookov spoločnosti Apple od včerajšieho dňa intenzívne aktualizujú na najnovší operačný systém macOS Catalina. Ten prináša celý rad vylepšení a vychytávok. My sme vybrali 5 najlepších pre zvýšenie produktivity.

Sidecar

Apple vypočulo túžby používateľov, ktorí na prácu používajú ako Mac tak iPad, a ponúklo možnosť využiť iPad ako druhý aktívny displej. Áno, takáto možnosť tu bola pomocou aplikácií tretích strán, no vždy poteší, keď sa funkcia stane natívnou.

Mac s iPadom veľmi jednoducho prepojíte pomocou AirPlay. Ikonku nájdete na Macu v pravom hornom rohu, tam kde je zvyčajne čas, stav batérie a Spotlight vyhľadávanie. Je to obdĺžnik, so šípkou smerom nahor. Bohužiaľ, Sidecar je obmedzené len na novšie zariadenia od Apple. Konkrétne ide o 27-palcový iMac Late 2015 a novší, MacBook Pro Mid 2016 a novší, Mac mini Late 2018 a novší, MacBook Air Late 2018 a novší, MacBook Early 2016 a novší, Mac Pro 2019 a iMac Pro 2017.

Pozrite siAko používať Sidecar v macOS Catalina

Ak otvoríte AirPlay, stačí kliknúť na iPad a zariadenia máte spárované. Medzi displejmi môžete pohodlne presúvať okná, iPad využívať ako sekundárny displej, tiež ho môžete použiť ako grafický tablet ak máte Apple Pen. Zariadenia sa vidia do vzdialenosti 10 metrov.

Blokujte nežiaduce e-mailové adresy

Opäť funkcia, ktorá je inde bežne dostupná, no až teraz prišla ako natívna vlastnosť do aplikácie Mail od Apple. Príchodom macOS Catalina dokážete blokovať konkrétne e-mailové adresy priamo v aplikácii. Správy od zablokovanej e-mailovej adresy sa budú ukladať priamo do koša.

Takýmto spôsobom sa môžete zbaviť spamu najrôznejšieho druhu. Tiež zablokovať e-mailovú adresu žiarlivého bývalého, či žiarlivej bývalej alebo reklamné e-maily, ktoré nedodržujú pravidlá a neponúkajú možnosť odhlásiť sa z mailinglistu.

Pozrite si15 najlepších noviniek, ktoré prinesie macOS Catalina

Ak chcete e-mailovú adresu zablokovať, otvorte mail, ktorý ste od nežiaducej e-mailovej adresy dostali. Na odosielateľa kliknte pravým tlačidlom myšky, alebo na symbol mäkčeňa, ktorý sa objaví vedľa odosielateľa ak na pole prejdete kurzorom, a z ponuky vyberte Blokovať kontakt. Aplikácia ako novinku ďalej ponúka možnosť stlmiť vlákno alebo sa odhlásiť z reklamných mailov priamo v apke.

Inteligentnejší tmavý režim

Tmavý režim, alebo Dark Mode, sa stal veľmi žiadanou funkciou naprieč všemožnými zariadenia a aplikáciami. Dokonca až do tej miery, že mnohí používatelia experimentovali, napríklad, s inverziou farieb, len aby tmavé pracovné prostredie získali. Hlavnou myšlienkou je vyššia produktivita, šetrenie očí a v neposlednom rade aj monitora, keďže čierna je pre displeje menej namáhavá ako biela.

ZDROJ | apple

Už s príchodom macOS Mojave ste mali možnosť na svojom Macu vybrať, či chcete svetlý alebo tmavý režim. Nevýhodou bolo, že ak ste chceli medzi režimami prepínať, museli ste to robiť ručne.

Pozrite simacOS Catalina pochoval iTunes, zblížil sa s iPadom a príde na jeseň

Catalina ponúka Automatický režim, ktorý vás na deň nastaví svetlý režim a večer ho automaticky prepne na tmavý. Ak chcete režim nastaviť, kliknite na symbol nahryznutého jablka v ľavom hornom rohu obrazovky, vyberte Systémové nastavenia, ďalej ikonu Všeobecné, hneď prvá v ponuke a tu už máte na výber aký vzhľad chcete zvoliť.

Čas pred obrazovkou

Funkcia, ktorá prišla s iOS 12 je na prvý pohľad mätúca. Prečo by samotný výrobca inteligentných zariadení ponúkal funkciu, ktorá nás má „oslobodiť“ od smartfónov a najnovšie aj notebookov? Aby sme boli produktívnejší, získali vačšiu kontorlu nad svojim časom, prípadne dokázali kontrolovať naše ratolesti.

ZDROJ | apple

Čas pred obrazovkou prichádza spolu s macOS Catalina aj do Mac-u. Ponúka v podstate tie isté funkcie ako poznáme z iPhone a iPadu. Môžete nastaviť čas, ktorý chcete maximálne stráviť na sociálnych sieťach, zamedziť prístup k vybraným aplikáciám a, samozrejme, získate aj prehľad, koľko času ste čomu za určitú dobu venovali.

Apple avizovalo, že aktualizáciou macOS Catalina, ktorá príde do konca roka, bude Čas pred obrazovkou ešte inteligentnejší. Má ponúknuť možnosť nastavovať limity aj na FaceTime a Správy.

Nájsť

Spolu s macOS Catalina Apple upratalo v lokalizačných službách. Aplikácie Nájsť priateľov a Nájsť iPhone spoločnosť zlúčila do aplikácie Nájsť.

ZDROJ | apple

Výhoda? Apple takto vytvorilo zo svojich zariadení akési Bluetooth majáčiky, ktoré dokážete lokalizovať, aj keď sú vypnuté alebo off-line. Ak je teda zariadenie v blízkosti iného zariadenia. Aj napriek tomu, že Apple zaradienaia takto dokážu medzi sebou komunikovať, aj keď sa ich majitelia nepoznajú, komunikácia je bezpečná a šifrovaná.

Komentáre k článku