Top 10 podcastov, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť

ZDROJ | Sony

Vzdelávanie je súčasťou celého nášho života a neplatí to len pre lekárov či právnikov. Vzdelávať by sa mal každý človek, keďže poznanie je to najcennejšie, čo môžete v živote dosiahnuť. Touto malou filozofickou vsuvkou by som chcel otvoriť tému podcastov. Akých 10 podcastov sa oplatí počúvať?

Podcasty sú podobne ako audio-knihy nedoceneným artiklom na našom trhu. Kým väčšina ľudí cestou do práce počúva v aute rádio alebo v MHD hudbu cez smartfón, už niekoľko rokov existuje bohatý výber audio nahrávok vo vysokej zvukovej kvalite od rôznych autorov na rôzne témy.

Predstavte si to ako reláciu z rádia, len s tým rozdielom, že vy si vyberiete, čo a kedy budete počúvať. Najlepšie na tom je, že sú zadarmo a ich spustenie je jednoduché. Stačí na to smartfón, na ktorom máte niektorú z podcast aplikácií.

ZDROJ | Apple

Apple na svojich zariadeniach má automaticky predinštalovanú aplikáciu Podcasty, no tiež môžete využiť hudobnú aplikáciu Spotify, ktorá ponúka široký výber podcastov. Okrem týchto aplikácií existujú ešte populárne appky ako Overcast, Pocket Casts, Podcast Addict alebo SoundCloud dostupné ako pre iOS, tak aj pre Android.

Vieme, že sme neobjavili Ameriku a o podcastoch množstvo z vás už určite počulo, no článok je venovaný aj tým, ktorí sa s podcastami stretli po prvýkrát. V náš rebríček sme vybrali desať zaujímavých podcastov, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

10. Český rozhlas

Náš rebríček otvárame jedným z najkvalitnejších podcastov, ktorý vznikol u našich susedov z Česka. Český rozhlas ponúka širokú paletu podcastov na rôzne témy a pre rôzne oblasti. Okrem podcastu Věda a technika môžem odporučiť Příběhy 20. století či Cestovatelský denník. Veríme, že niečo podobné vznikne aj v našich končinách.

Pozrite siSpotify bude mať vlastný hudobný seriál

9. British Accent Training: The 1,000 word challange

Tentokrát niečo pre milovníkov anglického jazyka. British Accent Training vás v krátkych epizódach naučí lepšiu výslovnosť britského prízvuku. Podcast je moderovaný lektorom, ktorý rozpráva pomaly a jasne, takže aj menej znalí angličtiny sa niečo naučia.

8. CoffeeBreak Spanish

Ak už angličtinu viete a chcete sa venovať inému jazyku, prečo nevyskúšať španielčinu? Radio Lingua Network ponúka svoje CoffeeBreak podcasty, z ktorých je najúspešnejšia práve španielčina.

Podcasty trvajú približne 20-30 minút a budú vás učiť od základov tento krásny jazyk pomocou rozhovoru učiteľa a študentky. Okrem španielčiny je dostupná aj francúzština v podcaste CoffeeBreak French, nemčina v CoffeeBreak German a taliančina v CoffeeBreak Italian.

7. Denník N – Newsfilter podcast

Iba nedávno spustený Dennik N Newsfilter podcast ponúka každodenné zhrnutie aktuálnych správ v približne desiatich minútach. Ak nemáte cez deň čas čítať noviny, v tomto podcaste sa dozviete všetky aktuálne informácie.

Pozrite siDenník N má exkluzívnu appku pre Android a iOS

6. The Daily

Ako už názov napovedá, The Daily sú denným podcastom od denníka The New York Times, ktoré prinášajú správy z USA v podobe zaujímavých rozhovorov a reportáží. Každý podcast má od 20 do 40 minút a vždy pozostáva z hlavnej témy, ktorá sa v priebehu podcastu rozoberá.

5. Travel Bible Podcast

Opäť podcast zo susednej Českej republiky, tentokrát zameraný na cestovanie. Každý z dielov ponúka unikátne interview z cestovateľského sveta. Ak vás zaujímajú témy ako digitálne nomádstvo, život v Číne či cestovateľské fotografovanie, tak potom je tento podcast práve pre vás.

4. Art of the Score

Tentokrát niečo zo sveta hudby a to filmovej a seriálovej. Tento zaujímavý podcast sa venuje analýze soundtrackov z filmov ako Star Wars či Harry Potter alebo seriálov ako Stranger Things.

Pozrite siDenník N spúšťa podcasty, čítané texty Newfiltra aj do smartfónu

3. TED Talks Daily

O TEDx prednáškach ste už určite počuli. Jedná sa o celosvetové podujatie, ktoré združuje zaujímavých ľudí zo všetkých oblastí a prináša ich pútavé prednášky a vystúpenia online. V TED Talks Daily si môžete vypočuť desiatky prezentácií na témy, ktoré vás zaujímajú.

2. Presidential

45 prezidentov USA v 45 epizódach rozoberajúcich život a vládnutie každého z nich. Okrem ich biografie sa dozviete aj množstvo zaujímavostí z histórie USA.

1. Serial

Pravdepodobne najpopulárnejší podcast v histórii týchto audio nahrávok. Serial je kompiláciou niekoľkých dielov. Príbeh vyrozprávaný pútavým spôsobom pomohol podcastom stať sa populárnymi vo svete. Určite si tento klenot medzi podcastmi nenechajte ujsť.

Ak vás náš rebríček zaujal, poďeľte sa s nami v diskusii, aké podcasty počúvate vy a čo si o tomto formáte myslíte?

Komentáre k článku