Top 10 podcastov, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť – časť II.

ZDROJ | Apple

Minulý rok sme vám priniesli výber 10 podcastov, ktoré by sa vám mohli páčiť. Tento rok sme tu s druhou časťou našej výberovky zaujímavých podcastov, ktoré si nesmiete nechať ujsť.

Kým minulý rok som písal o podcastoch ako o nedocenenom artikle na našom trhu, tento rok toto tvrdenie musím zmeniť. Podcasty počúva čoraz viac ľudí z môjho okolia a miesto televíznych novín alebo rádia si skôr vypočujú niektorý z Newsfiltrov, ktoré ponúkajú slovenské mienkotvorné médiá.

Pre počúvanie podcastov vám stačí niektorá z aplikácií pre smartfóny či PC – či už je to aplikácia Podcasty pre iOS, alebo streamovacia služba Spotify. Obľúbené sú aj aplikácie ako Overcast, Pocket Cast, Podcast Addict či SoundCloud, ktoré sú dostupné ako pre Android, tak pre iOS.

Do výberu sme zaradili 5 anglo-jazyčných podcastov a 5 podcastov, ktoré sú v slovenčine a v češtine. Pokiaľ vás náš výber zaujal, podeľte sa s nami v komentároch o vaše obľúbené podcasty.

ZDROJ | Apple

Pozrite siOvercast – bezplatný, no prepracovaný prehrávač podcastov pre iOS

1. BBC Earth podcast

Britská spravodajská spoločnosť BBC ponúka niekoľko desiatok kvalitných podcastov vrátane každodenného spravodajstva. My sme do rebríčka zaradili dokumentárny podcast, ktorý sa venuje prírode a vede. Podcast má zatiaľ 2 série a 14 epizód. Každá má približne 30 minút. Ak hľadáte niečo oddychové a zároveň poznávacie, tento podcast je ideálnou voľbou. Počúvať vtáky v lesoch Senegalu z pohodlia domova je perfektnou relaxáciou.

ZDROJ | BBC

2. Caliphate

Jeden z najlepších podcastov, aké kedy vznikli. Novinárka z The New York Times, Rukmini Callimachi, vás zoberie do centra Islamského štátu a pri jej ceste Sýriou budete mať pocit, že ste skutočne vo vojnou zmietanej krajine. Podcast zároveň ponúka silný rozhovor s údajným bývalým členom Islamského štátu, ktorý odišiel z Kanady do Sýrie bojovať. 10-dielny podcast zároveň detailne opisuje náročnú novinársku prácu vo vojnovej zóne.

ZDROJ | The New York Times

3. The Chernobyl Podcast

Fenomén seriálu Chernobyl spôsobil celosvetovú senzáciu. Málokto vie, že okrem seriálu, HBO vydalo ku každému z 5 dielov seriálu jeden podcast, v ktorom bude hlavným hosťom producent a tvorca seriálu –  Craig Mazin. Každý diel má približne 50 minút a okrem rozhovorov nechýbajú ukážky zo seriálu a tiež kvalitný soundtrack. Ak si chcete rozšíriť obzory o najväčšej jadrovej katastrofe, tento podcast určite odporúčame.

ZDROJ | HBO

4. Dobré ráno

Slovenský podcast, ktorý každý deň okrem víkendu prináša najnovšie spravodajstvo vrátane rozhovorov a komentárov. Každý diel má približne 20 minút a ponúka kvalitný prehľad aktuálnych správ. Denník SME vydáva ako podcasty aj zaujímavé rozhovory novinárky Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktoré sú aj na YouTube. Okrem toho, ak ste milovník Game of Thrones, denník SME vydal k poslednej sérii seriálu veľmi dobrý podcast Pozeráme Game of Thrones.

ZDROJ | SME

5. EURACTIV Slovensko

Podcast, ktorý vznikol v spolupráci s RTVS ponúka týždenný podcast Európsky týždeň o dianí v Európskej únii a tiež na Slovensku. Nevýhodou je, že podcast má dlhšie diely, ktoré nemusia byť vždy záživné a tiež to, že momentálne má podcast letnú prestávku. Rozhlas a televízia Slovenska by sa mohla inšpirovať Českým rozhlasom a priniesť radšej kratšie a pravidelnejšie epizódy podcastu na rôzne témy.

ZDROJ | Euractiv

Pozrite siTop 10 podcastov, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť

6. Financial Times News Briefing

Krátke 10-minútové diely zo sveta ekonomiky a politiky. Podcast vychádza každý pracovný diel a zasvätí vás do najnovších ekonomických správ od rešpektovaného denníka Financial Times. Denník ponúka aj iné podcasty ako napríklad týždenné zhrnutie najdôležitejších správ či podcast zameraný na politiku – FT World Weekly a FT Politics.

ZDROJ | Financial Times

7. Matematika zločinu

Prvý český podcastový kriminálny seriál, ktorý ponúka pohľad na justíciu Českej republiky. Reportérka Magdaléna Sodomková v spolupráci s dánskou dokumentaristkou Brit Jensen sa vydávajú po stopách súdneho znalca, ktorý si hovorí matematik zločinu. Počúvanie tohto podcastu je lepšie než pozerať krimi seriál a vyvoláva podobné pocity ako keď čítate kvalitnú detektívku.

ZDROJ | Matemaika Zločinu

8. .pod lampou

Diskusie .pod lampou Štefana Hríba z týždenníku .Týždeň vychádzajú už niekoľko rokov aj ako podcasty. Každý týždeň tu tak nájdete zaujímavé rozhovory s osobnosťami kultúry, politiky a športu. Podcasty trvajú približne 40 minút až 1,5 hodiny, no pokiaľ obľubujete intelektuálne relácie na rôzne témy so zaujímavými hosťami, nudiť sa rozhodne nebudete.

ZDROJ | .Týždeň

9. Today, Explained

Pokiaľ poznáte YouTube kanál Vox, vašej pozornosti by nemalo ujsť ani to, že tento spravodajský kanál vydáva aj perfektné relácie na všetky možné témy v rámci Today, Explained. Každodenný 20-minútový podcast vám stručne a prehľadne vysvetlí aktuálne témy ako napríklad občiansku vojnu v Líbyi, čínsku cenzúru či obľúbenú detskú aplikáciu TikTok.

ZDROJ | VOX

10. Vinohradská 12

Spomínali sme podcasty Českého rozhlasu. Ten tento rok začal vysielať nový podcast Vinohradská 12, ktorý vychádza každý pracovný deň. Ten vysvetlí aktuálne témy v súvislostiach na konkrétnu tému. Podcast je skvele ozvučený a doplnený o rozhovory a komentáre. Jeden diel trvá približne 20 minút.

ZDROJ | Český rozhlas

Komentáre k článku