Tesla Model S dnes oslavuje 9 rokov

ZDROJ | Tesla

Tesla vyrába sedan Model S už 9 rokov. Aj keď nejde o okrúhle výročie, rozhodne stojí za pripomenutie spustenie sériovej výroby vozidla, ktoré sa stalo takmer okamžite najpredávanejšie (v kategórii elektromobil) v každej krajine na svete.

História Modelu S sa začala 30. júna 2008, keď bol predstavený jeho koncept. Prototyp vozidla bol vystavený o rok neskôr, 26. marca 2009. Pre zaujímavosť môžeme uviesť, že kódové označenie vozidla bolo WhiteStar.

Pozrite siTesla presne pred 5. rokmi predstavila Model 3

Tesla Model S bol plne elektrický automobil. Prvých desať motoristov ho získalo práve 22. júna 2012 ako súčasť jeho oficiálneho uvedenia na trh. Elektromobil sa vyrábal vo fabrike v Fremonte (Kalifornia). V auguste Tesla dokázala vyrobiť týždenne 15 až 20 kusov, o tri roky neskôr to už bolo tisíc kusov za týždeň.

ZDROJ | Tesla

Základná verzia ponúkala dojazd 335 km, vyššie modely si poradili so vzdialenosťou do 425 km. Odborníci vyrátali, že batérie sa podieľajú na cene vozidla takmer 22 %. Tesla ponúkala na 60 kWh batériu záruku 8 rokov, alebo prejdenie 200 000 km. 85 kWh verzia mala záruku osem rokov a neobmedzené množstvo najazdených kilometrov. Málokto vie, že pôvodne sa Model S ponúkal s troma verziami batérií. Pre minimálny záujem však najslabšia batéria s kapacitou 40 kWh z ponuky vypadla.

Prístrojovej doske dominuje 17“ dotykový displej, ktorý spája množstvo palubných prístrojov – od navigačného systému, cez internetový prehliadač až po multimediálne centrum. V navigácii nechýba aj poloha najbližších nabíjacích staníc Supercharger.

ZDROJ | Tesla

Viete, že…

Model S bol navrhnutý tímom vedeným Franzom von Holzhausenom, ktorý predtým pracoval pre Mazdu, ale spolupracoval aj na vývoji Mercedesu Benz CLS? Tesla Model S bol navrhnutý špeciálne pre elektrický pohon, iné automobilky v snahe ušetriť menili spaľovací motor za elektromotor.

Predaj Tesly Model S prekročil 250 000 kusov v septembri 2018. Model S bol najpredávanejším elektromobilom na svete v rokoch 2015 a 2016, neskôr toto prvenstvo prevzala ďalšia Tesla, Model 3.

Model S je luxusným automobilom s 5-dverovou karosériou typu liftback. Ponúka nadštandardný dojazd, výkon ale aj výbavu. Vďaka tomu si môžete kúpiť tento elektromobil aj za dvojnásobne vyššiu cenu, ako by ste zaplatili za základnú verziu.

ZDROJ | Tesla

Tesla Model S získal hneď v roku 2013 ceny World Green Car of the Year, Motor Trend Car of the Year či titul Car of th Yeat od časopisu Automobile. Time zaradil elektromobil medzi 25 vynálezov roka 2012.

Pozrite siTesla Model S Plaid – elektrická raketa s výkonom PlayStation 5!

Dnešný Model S je oveľa rýchlejší, ako jeho prvá generácia. Maximálna rýchlosť sa zvýšila o 51 km na 261 km/hod. Ponúka tiež väčší dojazd (o 40 %), vďaka väčšou batériou (100 kWh namiesto 85 kWh) a o 27 % lepšou efektivitou.

Model S sa priebežne aktualizuje, naposledy to bolo v januári tohto roku. Tesla Model S Plaid dostala nové pohonné sústavy a elektromotory s rotormi so špeciálnym uhlíkovým vláknom. Na špeciálnych kolesách a pneumatikách dosiahne zrýchlenie z nuly na sto za dve sekundy!

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Komentáre k článku