Ten, ktorý zadefinoval normy e-shopov! Jeff Bezos

ZDROJ | cnet.com

Chcete uspieť v IT svete? Začnite podnikať v garáži. Po všetkých velikánoch technologického sveta, ktorí presne takto začínali, tu máme ďalšieho. Zakladateľa Amazon, Jeff Bezos.

Jeffrey Preston Bezos sa narodil 12. januára 1964 v americkom Novom Mexiku. Dnes americkému podnikateľovi nepovedia inak ako Jeff Bezos. Osobnosť internetového sveta, ktorá vytvorila najväčší e-shop v histórii a zadefinovala model internetového predaja.

ZDROJ | wired.com

Prvý projekt Jeffa Bezosa sa datuje ešte na roky jeho stredoškolského štúdia. Pre svojich spolužiakov vytvoril Dream Institute, ktorý slúžil na podporu tvorivého myslenia. V roku 1986 získal inžiniersky diplom na Princeton University z elektrotechniky a informatiky. Nasledovalo obdobie častého vymieňania zamestnaní, až v roku 1990 Jeff prichádza do new yorskej investičnej banky D. E. Shaw and Co.

Netrvalo dlho a z Jeffa Bezosa sa stal viceprezident banky. Zapísal sa do histórie spoločnosti ako najmladší viceprezident vôbec. Jeho polom pôsobnosti bolo skúmanie investičných možností na internete. V tom období internet zažíval používateľský boom, čo v číslach znamenalo 2 000% medziročný nárast používateľov siete. Bezos v tomto trende videl podnikateľské možnosti.

ZDROJ | Fox Business

V roku 1994 končí v D. E. Shaw, sťahuje sa do Seattlu vo Washingtone a otvára online kníhkupectvo. V garáži spolu so zopár zamestnancami vyvíjal prostredie kníhkupectva. V júli 1995 predáva online kníhkupectvo Amazon svoju prvú knihu. Obchod bol pomenovaný po juhoamerickej rieke.

Popularita Amazonu rýchlo rástla a onedlho sa kníhkupectvo stalo lídrom v online predaji.  Dôvod? Hneď niekoľko! Otvorené 24 hodín denne, obchod bol používateľsky prívetivý, zákazníci mohli písať vlastné recenzie na produkty a mnoho iného. V roku sa ponuka rozširuje o CD, chvíľu na to aj o filmy.

Pozrite siOd umývania riadu až na technologický a biznis vrchol. Michael Dell

Bezos v roku 1999 pridáva na Amazon aukcie, investuje do ďalších online obchodov a je doslova vzorom pre ostatných podnikateľov. Podľa jeho vzorca otvárajú online obchody od malých podnikateľov až po gigantické reťazce takmer všetci.

Ak si v týchto momentoch predstavujete Jeffa Bezosa ako večne nestíhajúce podnikateľa, ktorý svoj život doslova zasvätil svojim projektom, môžete mať pravdu. Avšak, stále si našiel dostatok času aj na postranné projekty. Blue Origin rozhodne nie je skromný projekt. Bezos totiž vyhlásil, že zrealizuje lety do vesmíru pre bežných ľudí. Krátko po predstavení odvážneho plánu kupuje Bezos pozemky v Texase, kde sa začína realizovať veľkolepá vízia.

ZDROJ | wired.com

S rastúcou konkurenciou začal cítiť Bezos potrebu diverzifikovať ponuku produktov. V roku 2005 ste už na Amazone kúpili tiež elektroniku alebo oblečenie, v roku 2006 už amazon ponúka dokonca cloudovú službu amazon Web Services, ktorá sa stala najväčšou na svete.

Aby toho nebolo málo Amazon na čele s Jeffom Bezosom sa pustili aj do vlastného hardvéru. V roku 2007 predstavujú prvú generáciu čítačiek kníh Kindle, ktorá je v tej dobe revolučným riešením. A to až tak, že o tri roky neskôr Amazon oznámil, že predaj online kníh prekonal predaj tých tradičných tlačených.

Pozrite siNové doručovanie dronom od Amazonu chce doručiť balík do 30 minút

Okrem toho, že Amazon v roku 2010 začal vlastne nenápadne vypisovať parte tradičným knihám,  oznámi ďalšie rozširovanie služieb. Predstavené sú Amazon Studios, ktoré majú na starosti originálnu filmovú produkciu pod značkou Amazon. Ak by ste hľadali v Bezosovom konaní niečo, na základe čoho by ste ho chceli obviniť, že nemá rád tradične tlačené informačné média, vytiahol by na vás silný argument. V roku 2013 kúpil legendárne noviny Washington Post, spolu s pridruženými publikáciami za 250 miliónov dolárov. Dodnes vychádzajú.

ZDROJ | The Washington Post

Ak sa vrátime k vízií turistov vo vesmíre, tak minulý rok Blue Origin predstavili raketu New Glenn, ktorá je v takom štádiu vývoja, že v roku 2020 by mala mať prvý testovací let.

Po revolučných čítačkách Kindle Amazon rozhodne netrpí na nedostatok technologických nápadov. Surfuje na módnej vlne hlasových asistentov a v roku 2014 predstavuje Amazon Alexa, hlasového asistenta, ktorý v tej dobe fungoval na Amazon Echo a Amazon Ego Dot.

ZDROJ | Moen

Zhrnieme to v číslach. Jeff Bezos dosiahol pomocou Amazonu ročný obrat 510-tisíc amerických dolárov v roku 1995. Teda rok po otvorení obchodu. V roku 1998 v účtovníctve v kolónke ročný obrat svieti veľmi zaujímavé číslo 600 miliónov amerických dolárov a v roku 2018 v tej istej kolónke je číslo 223 miliárd dolárov. Úspešný biznis, rozhodne! Ušlo sa samotnému zakladateľovi? V roku 2018 zosadil Jeff Bazos Billa Gatesa z trónu najbohatšieho muža planéty s majetkom okolo 112 miliárd amerických dolárov. V súčasnosti sa majetok amerického podnikateľa odhaduje na 156,8 miliárd amerických dolárov.

Z množstva ďalších aktivít, do ktorých Jeff Bezos investoval financie a čas rozhodne stojí spomenúť spolupráca s Berkshire Hathaway a JPMorgan Chase, ktorými predstavili projekt zdravotnej starostlivosti o amerických zamestnancov.  Ten má byť absolútne neziskovou organizáciou, čím sa má zvýšiť kvalita starostlivosti a zdravotných služieb.

ZdrojBritannica,biography,Wikipedia

Komentáre k článku