Synology Drive je užitočné riešenie na zdieľanie dokumentov

Riešenie Synology Drive je ideálne, ak potrebujete zdieľať dokumenty a v reálnom čase na nich pracovať viacerí naraz. Jednoduchý prístup aj zo smartfónu je obrovské plus.

Aplikácia Synology Drive je šikovnou alternatívou k ponukám od internetových gigantov a ich cloudovým úložiskám. Testovali sme ju v redakcii v kombinácii so Synology DS 118, vo viacerých smeroch veľmi milo prekvapila. Hneď na úvod však treba povedať, že nejde o riešenie, ktoré je výhradne určené pre firmy. Má veľmi príjemné a intuitívne prostredie, takže Synology Drive viete použiť aj ako rodinné riešenie.

Prvé pripojenie a jednoduché nastavenie nového zariadenia hravo zvládnete, aj keď ste doteraz nemali skúsenosť s NAS. Všetko je veľmi intuitívne. Ku zdieľaným dátam máte prístup okamžite. Synology Drive veľmi šikovne šetrí úložisko vášho počítača, pretože prezerané súbory nesťahuje, ale v podstate streamuje. Nie je problém však dáta stiahnuť.

ZDROJ | synology.com

Pri streamovaní, ale aj samotnom sťahovaní máte na výber z viacero možností nastavení, ktoré umožňujú šetriť dáta a miesto na domovskom disku. V redakcii sa nám obzvlášť páčili možnosti nastavení automatického zálohovania. To vás pri rozumnom nastavení absolútne neobmedzuje v práci.

Pozrite siSynology Diskstation DS118 – jednoduchý, ale praktický NAS do domácnosti

Vyzdvihnúť treba pracovné prostredie, ktoré je maximálne intuitívne. Synology Drive ponúka viacero prednastavených triedení dát, čo ak nie ste absolútny pedant alebo nemáte práve čas upratovať, výrazne pomôže a v budúcnosti ušetrí kopec času. Disky viete rozdeliť na tímové alebo súkromné.

ZDROJ | synology.com

Zálohovanie má viacero výborných funkcií. Okrem spomenutého plánovania času je to tiež duplicitné zálohovanie tých najdôležitejších dokumentov. Paradoxne práve počas testovania sa stalo, že nám časť dôležitých dát vypadla a získali sme ich z duplicitnej zálohy. Prácu v dokumentoch môžu vykonávať aj viacerí ľudia súčasne, nemusíte teda spraviť zmenu, uložiť a zavrieť dokument, aby ho niekto iný mohol používať. Dajte si však pozor na to, aby v jednom dokumente súčasne nepracovalo priveľa ľudí. Synology Drive to zvláda síce dobre, no zlyhať môže ľudský faktor.

ZDROJ | synology.com

Podpora zo strany poskytovateľa je pre Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Potešila história úprav, ktorá je veľmi podrobná a dajú sa z nej vytiahnuť staré dáta aj spred týždňa. Základné funkcie sú šikovne podporené možnosťou vyznačiť chcené súbory a pracovať s nimi aj offline. Poteší aj Synology Chat, či aplikácia do smart zariadení, pomocou ktorej budete mať prístup k dátam odkiaľkoľvek.

ZDROJ | synology.com

 

V zapracovanom menu nájdete viacero nástrojov, ktoré uľahčujú každodennú prácu s dokumentami.  Nám sa obzvlášť pozdávalo veľmi sofistikované zdieľanie dát, ktoré okrem tradičného vygenerovania linku na súbory ponúka tiež poslanie mailom, či zdieľanie pomocou QR kódu. Naviac zdieľanie viete časovo vymedziť. Nie je podmienkou aby príjemca používal Synology Drive. Do pozornosti by sme tiež dali možnosti získať naozaj podrobný prehľad o využití aplikácie ako v reálnom čase, tak spätne do histórie.

ZDROJ | synology.com

 

 

Komentáre k článku