Svet kryptomien | Burzy, peňaženky a základné informácie

ZDROJ | REUTERS / Dado Ruvic

Kryptomeny. S týmto pojmom ste sa dozaista už stretli. Vo verejnom diskurze sa vyskytuje čoraz častejšie a neprešiel by deň, aby sa na internete neobjavila nejaká analýza Bitcoinov či správa o regulácii kryptomien. Dnes je našim cieľom vysvetliť čo vlastne kryptomeny sú, aké druhy poznáme a ako sa dajú získať. 

Začalo to s Bitcoinom

Pôvodnou myšlienkou kryptomien neboli investície, ale nápad, ktorý mal nahradiť tradičný finančný systém. Zároveň mal ponúknuť alternatívu ku klasickým menám, ktoré častokrát strácajú svoju hodnotu, nie sú ničím kryté a keď ich chcete poslať niekomu, musíte čakať, kým platbu vybaví banka. To častokrát trvá viac ako jeden deň, a to nehovoriac o poplatkoch, ktoré si banka účtuje. 

Bitcoin vznikol v roku 2009 a stojí za ním anonymná osoba, alebo skupina osôb pod označením Satoshi Nakamoto s cieľom vytvoriť menu, ktorá nebude závislá na bankách, finančných inštitúciách, firmách a ich špekuláciách. Táto decentralizovaná mena má známe celkové množstvo peňazí v obehu a toto množstvo je konečné, to znamená, že po vypustení všetkých 21 000 000 Bitcoinov nemôže dôjsť k tomu, že sa jednoducho vytvorí nové množstvo.

Bitcoin slúži na pohodlnú a rýchlu výmenu financií bez vysokých poplatkov medzi ľuďmi. O výmenu sa stará technológia Blockchain a na jej funkciu je potrebný výkon počítačov. Blockchain je možné predstaviť si ako rebríček, kde je zaznamenaná každá platba, platnosť a verifikácia autora. Každú informáciu overujú tisícky počítačov po celom svete, takže sa nemôže stať, že dôjde k podvodu. 

Bitcoiny pôvodne slúžili ako odmeny pre tých, ktorí ponúkli výkon svojho počítača na fungovanie Blockchainu. Tento proces sa nazýva ťaženie (mining) a spočiatku bolo možné pomocou ťaženia na osobnom počítači získať relatívne veľké množstvo Bitcoinov. Trh však formujú ponuka a dopyt a Bitcoinu za posledné roky závratne stúpla jeho hodnota. Kým v roku 2013 Bitcoin dosahoval hodnotu cca 10 €, v roku 2014 to už bolo 500 € a koncom roku 2017 dosiahol hodnotu viac ako 16 000 €.

Aktuálna hodnota Bitcoinu. ZDROJ | Coinbase

S každým výraznejším rastom ale dochádza aj k pádom, tzv. korekciám, ktoré vždy vystrašia investorov a skeptikom dajú možnosť hovoriť, ako bublina praská. Na druhej strane, po každej korekcii dochádza k opätovnému rastu, ktorý niekoľkonásobne prekoná pôvodnú hodnotu. 

Ako sa Bitcoin stával populárnejší, začali postupne vznikať aj iné kryptomeny, ktoré ponúkali rýchlejšie transakcie, menšie poplatky či nové technológie. K dnešnému dňu môžeme zrátať viac ako 1 500 druhov kryptomien a kryptotokenov. 

Ako získať kryptomenu? 

Keďže kryptomena je virtuálna mena, je potrebné si založiť virtuálnu peňaženku, alebo tzv. kryptopeňaženku. Existujú tri druhy takýchto peňaženiek – hardvérové, softvérové a on-lineové.

Na internete sa stretnete aj s pojmom papierová peňaženka, ktorá predstavuje tiež bezpečný spôsob manipulácie s kryptomenami.

Taktiež existujú mobilné peňaženky, no pre veľkú bezpečnostnú zraniteľnosť smartfónov by sme ich používanie neodporúčali.

Hardvérová peňaženka 

Hardvérové peňaženky sú považované za najbezpečnejšie. Ide o malé zariadenie, ktoré k počítaču pripojíte ako USB kľúč a následne prevediete kryptomeny. Na trhu existujú rôzne značky v rôznych cenách (60 € a viac).

  • Výhody: vyššia bezpečnosť v porovnaní s ostatnými druhmi peňaženiek, jednoduchá a efektívna manipulácia
  • Nevýhody: vyššia cena, rôznorodá podpora kryptomien
ZDROJ | Ledger

Softvérová peňaženka 

Ak sa vám nechce za kryptopeňaženku platiť, no zároveň chcete mať peniaze bezpečne uložené v PC, potom sa poobzerajte po niektorej zo softvérových peňaženiek, ktoré si v podobe programu stiahnete do počítača. 

  • Výhody: jednoduché na použitie, netreba pripojenie k internetu
  • Nevýhody: rôzna dostupnosť pre rôzne operačné systémy, riziko spojené s vírusmi 

On-line peňaženka 

Pravdepodobne najpoužívanejší typ peňaženky. Väčšina z používaných internetových peňaženiek ponúka aj možnosť kúpy a predaja coinov na burze. Najznámejšie sú napr. Coinbase či Binance. 

  • Výhody: pohodlnosť pri kúpe/predaji a veľký výber kryptomien
  • Nevýhody: náchylné na hacknutie, nad kryptomenou má kontrolu tretia strana

Obchodovanie na burze

Kryptomeny sa dajú samozrejme predávať aj klasickými spôsobmi, napríklad medzi kamarátmi či od nejakej inštitúcie, ktorá sa predajom kryptomien zaoberá, napríklad burza. Obchodovanie na burze so sebou ale prináša riziká v podobe straty peňazí, prípadne hacknutia burzy, na ktorej sú uložené kryptomeny, takže je vhodné investovať len také množstvo, o ktoré sme ochotní prísť.

V poslednom čase došlo k hacku niekoľkých veľkých búrz a nie vždy máte istotu, že burza po hackerskom útoku vložené peniaze vráti. Kryptomeny sú zároveň extrémne nestále, to znamená, že ich hodnota sa môže zo dňa na deň prepadnúť aj o 30%. Rovnako to platí aj opačne. 

Na trhu existuje množstvo inštitúcií a búrz, ktoré ponúkajú svoje služby. Spomeniem napríklad Bitstamp, Kraken, Binance, alebo Coinbase. Najjednoduchšie používateľské rozhranie má Coinbase, no v porovnaní s ostatnými burzami ponúka najmenší výber kryptomien a relatívne vysoké poplatky.

Pri registrácii na burzu je potrebné prejsť verifikáciou, ktorá väčšinou spočíva v zaslaní kópie občianskeho preukazu, alebo pasu. Po registrácii je vhodné zaviesť dvojfaktorovú autentifikáciu pre zvýšenie bezpečnosti.

Pre sledovanie informácií o kryptomenách je vhodné sa zamerať na mediálne správy, ktoré častokrát píšu o reguláciách, ako aj na stránky zamerané na kryptomeny, napr. news.bitcoin.com, alebo coindesk.com. 

Čo sa oplatí kupovať? 

Otázka za milión, ktorú nájdete vo všetkých možných fórach a diskusiách.

Faktom zostáva, že každá investícia do kryptomien môže byť riziková, čo sme videli v neustálom páde kryptomien počas celého roka 2018. Zároveň platí, že kedykoľvek sa môže trh s kryptomenami rozpadnúť ako domček z kariet. 

Na druhej strane treba podotknúť, že momentálne majú kryptomeny relatívne vysokú podporu zo strany bežných ľudí a investorov, a tiež inštitúcií. Jednotlivé krajiny sa snažia o reguláciu kryptomien, no skôr kvôli bezpečnosti a daniam, než kvôli ich zákazu.

Základnou stránkou, ktorú sa oplatí sledovať, je coinmarketcap.com. Ponúka prehľad o vývoji jednotlivých kryptomien, informácie o trhovej hodnote spoločnosti a aktuálnu cenu danej kryptomeny. Kryptomeny sú zoradené podľa tzv. Market Cap, čiže trhovej hodnoty.

ZDROJ | CoinMarketCap

Ide o hodnotu peňazí, ktorú všetci ľudia investovali do danej spoločnosti. Táto hodnota môže slúžiť do istej miery ako faktor úspešnosti a dôveryhodnosti kryptomeny. V prvej trojke preto nájdeme Bitcoin, Ethereum a Ripple, ktoré ponúkajú relatívne bezpečnú investíciu. Ak chcete podporiť úspešnú slovenskú firmu, na trhu nájdete aj kryptomenu Decent. Výber je skutočne široký, no ako pri každej investícii, treba byť opatrný. 

Kryptomeny sú zaujímavým trhom, ktorý má pred sebou nejasnú budúcnosť. Buď sa etabluje ako skutočná alternatíva ku klasickému finančnému systému, alebo dôjde k pádu podobnému tomu z 90. rokov, kedy bol boom investícií do internetových spoločností. Nie nadarmo sa technológia Blockchain prirovnáva k podobne revolučnej technológii, akou bol internet. 

Komentáre k článku