SÚBOJ | 4 fotokalendáre z pohodlia domova

Čo môže byť krajší darček pod stromček, ako ten, ktorý budete vidieť celý rok? Fotokalendár taký presne je. Vyskúšali sme preto 4 rôzne on-line služby, ktoré fotokalendáre tlačia už roky. Ktorý z nich je najlepší?

Vytvoriť fotokalendár nie je nič náročné. Stačí mať ideálne 12-13 fotografií vo vysokom rozlíšení. Ideálne, aby ste si ich aspoň trochu upravili, napríklad aj Fotky Google ponúkajú základné úpravy fotiek, ktoré z nich vedia spraviť krajšie zábery. Pokojne pritom môžete použiť aj fotky zo smartfónu, pokiaľ sú dostatočne kvalitné.

Na test sme si vybrali klasiku, kalendár veľkosti A3, no chceli sme aj kalendárium s menami. Známych a rodiny máme veľké, je dobré vedieť kedy kto má meniny. Vo všetkých prípadoch sme použili upravené fotografie vo vysokom rozlíšení, ktoré bežne používame aj v tlačenom TECHBOXe.

Problém nastal ale pri samotnej tvorbe kalendárov, kde sme zistili, že je lepšie mať fotografie v pomere strán 3:2, nie 16:9 ako používame v TECHBOXe. Zbytočne totiž ostáva voľné biele miesto okolo fotky, alebo je zo strán fotografie odrezané čo nemá byť.

Aké služby sme testovali?

Hoci je na Slovensku obrovský výber najrôznejších spoločností, ktoré tlačia fotokalendáre, vybrali sme si mix dvoch profi firiem – CEWE a HappyFoto, ale skúsili sme aj malú sieť copycentier Anwell a on-line predajcu MôjKALENDÁR.sk. V prípade všetkých štyroch spoločností sme kalendár vytvárali a objednávali v rovnakom čase, v štyroch rôznych kartách prehliadača.

Rozdiel medzi odoslaním bol tak minimálny, no neskôr sme zistili, že rozdiel v dodaní je podstatne väčší. Kým lokálne copycentrum nám kalendár dodalo do 3 dní, on-line predajcovi to trvalo 9 dní!

Testovanie nebolo ľahké

Pomerne veľké rozdiely sme zistili už v cenách. Kalendár Anwell stojí 16,00 € (čím viac ale objednáte, tým nižšiu cenu dostanete), kalendár od HappyFoto v akcii kúpite za 15,93 € (bežne 19,92 €). Podobnú cenu má MôjKALENDÁR.sk, ale aj CEWE.

Veľké rozdiely sú už ale v prípade dodania. Ak ste z Bratislavy, môžete si v Anwell vyzdvihnúť kalendár v jednej z 5 predajní zadarmo. Za doručenie kuriérom zaplatíte 5 €. Necelé 4 eurá stojí kuriér v CEWE a MôjKALENDÁR.sk. Na celom Slovensku. Opačný extrém je v prípade HappyFoto. Za doručenie kuriérom zaplatíte až 6,31 €!

Takmer vo všetkých prípadoch sú kalendáre tlačené na tvrdý papier s hmotnosťou 250 g/m2, jedine MôjKALENDÁR.sk má 300-gramový papier. Zaujímavosťou je celková hmotnosť kalendára. Každý ju má inú, hoci rozmerovo aj hmotnosťou papiera sú identické.

Kalendáre sa dodávajú s 12+1 stranami, iba CEWE pridáva jednu stranu na začiatku a na konci. Výraznejší význam to ale nemá, poslúži jedine na ochranu v prípade, že máte na kope veľké množstvo kalendárov.

Samotná tvorba kalendárov je tiež zaujímavým zážitkom. V Anwell sme mali kalendár odoslaný ani nie za 5 minút. Stačilo vybrať predlohu, vyplniť osobné údaje a pripojiť súbor s fotkami. Anwell akceptuje akékoľvek cloudové úložisko, takže pokojne aj link na album vo Fotkách Google.

O pár hodín nám prišiel prvý návrh kalendára. Ten sme kvôli výrazným orezom fotiek ale zamietli, v druhom boli taktiež zle orezané fotky, no do tretice sa to grafikom podarilo podľa našich predstáv.

V prípade CEWE proces nie je ťažký, no je zdĺhavý. Na výber je až 93 rôznych predlôh kalendárov. Pre niekoho plus, pre iného mínus. Žiaľ, jednoduchý (v jednoduchosti je krása) kalendár s menami v kalendáriu nie je jednoduché nájsť. CEWE by ich pri takom kvante návrhom mohlo mať aj viac. Hlavne čo sa týka veľkosti mien, pretože na prečítanie miniatúr musíte prísť ku kalendáru na stene na vzdialenosť niekoľkých centimetrov.

Mínusom je tiež fakt, že v titulnej stránky nezrušíte nápis 2019, teda označenie roka. Zrušiť neviete ani logo CEWE z každého jedného listu. Úprimne, nechcem dávať rodine, známym či obchodným partnerom kalendár, na ktorom svieti logo inej spoločnosti.

Aj HappyFoto má on-line aplikáciu, cez ktorú viete jednoducho vytvoriť kalendár. Žiaľ, to je len teória. HappyFoto poctivo ignoruje, že súčasné fotografie môžu mať nad 10 MB a nenahrá ich do rozhrania on-line aplikácie. Tvorba kalendára tak trvá výrazne dlhšie. A to aj preto, že každú jednu fotku musíte upraviť do pomeru strán ako vám vyhovuje, inak je natiahnutá na celú výšku kalendára.

Mimochodom, HappyFoto má k dispozícii iba jeden návrh grafiky kalendára a je bez mien. Škoda. Aj HappyFoto sa rado pochváli tým, že tlačilo kalendár, no našťastie iba na titulnom liste.

MôjKALENDÁR.sk ponúka 21 rôznych návrhov kalendárov, na výber sú aj s menami. Niektoré sú pritom veľmi vydarené a asi najkrajšie spomedzi všetkých 4 spoločností. V tomto prípade nahrávate každú jednu fotku pre jednotlivé listy samostatne. Maximálne môže mať 96 MB(!). Aj preto nahranie kalendára trvá dlhšie, ako v prípade Anwellu. Po nahraní nám na druhý deň prišla správa od grafika MôjKALENDÁR.sk na schválenie návrhu. Ten bol ok, takže sme ho potvrdili. Žiaľ, ak počítame aj víkend, dodanie zo Spišskej Novej Vsi trvalo neuveriteľných 9 dní! V porovnaní s konkurenciou je to aj trojnásobok.

Nie je kalendár ako kalendár… Zľava: MôjKALENDÁR.sk, Anwell, HappyFoto, CEWE.

Po krátkom či dlhom čakaní…

Dorazili kalendáre. Ako sme očakávali, každý je iný. Nie obsahovo, ale spracovaním. Od takých malicherností ako farba špirály a háčika, cez lesk papiera (všetky sú prekvapivo rovnako biele) až po kvalitu tlače a farebnú vernosť fotografií.

Detaily sú v poradí Anwell, CEWE, HappyFoto, MôjKALENDÁR.sk.

Všetko sme podrobne preskúmali a zistili, že najhoršiu tlač má HappyFoto a Anwell. Cena sa akosi odrazila na kvalite tlače. Tlač od Anwellu je iná aj čo sa týka podania farieb. Sýtomodrá napríklad ušla do fialových odtieňov, no napríklad červená ostala červenou.

Detaily sú v poradí Anwell, CEWE, HappyFoto, MôjKALENDÁR.sk.

Kalendár od MôjKALENDÁR.sk je taký dobrý priemer čo sa týka kvality tlače i podania farieb. Tradične na vrchole kvality je CEWE, ktoré si verí natoľko, že práve ono navrhlo tento súboj. Po stránke kvality tlače je jednoznačne najlepšie, ale v celkovom hodnotení je to už iné.

Rozdiel medzi kalendáriom Anwell a CEWE (vpravo).

Anwell CEWE HappyFoto MôjKALENDÁR.sk
Počet strán 12+1 12+3 12+1 12+1
Cena (A3) 16,00€ od 19,99 € 15,93 € (v akcii) 19,90 € (v akcii)
Celková cena (kuriér) 21,00€ 23,98€ 22,24€ 23,80€
body 4 1 3 2
Počet druhov papiera 1 4 2 1
body 2 4 3 2
Hmotnosť papiera 250 g 250 g 250 g 300 g
body 3 3 3 4
Celková hmotnosť kalendára 413,9 g 412,5 g 411 g 482,8 g
Počet možných návrhov 5 + vlastné 93 1 21
body 2 4 1 3
Kalendárium s menami áno áno nie áno
body 4 4 0 4
Rýchlosť on-line vytvorenia v praxi do 5 min + e-maily cca 15 minút cca 25 minút do 10 minút
body 3 3 2 4
Čas dodania od objednania 3 dni 4 dni 5 dní 9 dní
body 4 3 2 1
Logo výrobcu na titulnom liste/jednotlivých listoch nie/nie áno/áno áno/nie nie/nie
body 4 0 2 4
Možnosti vytvorenia on-line, osobne on-line, appka on-line, appka on-line
body 3 4 4 2
Kvalita spracovania a dodania výborná výborná výborná výborná
body 4 4 4 4
Kvalita tlače titulky veľmi dobrá výborná veľmi dobrá výborná
body 3 4 3 4
Kvalita tlače fotografií veľmi dobrá výborná veľmi dobrá veľmi dobrá
body 3 4 3 3
Podanie farieb fotografií priemerné veľmi dobré veľmi dobré veľmi dobrá
body 2 3 3 3
Kvalita tlače kalendária veľmi dobrá veľmi dobrá priemerná veľmi dobrá
body 3 3 2 3
Maximálny počet možných bodov 56 56 56 56
Celkový počet bodov 44 44 35 43
Hodnotenie (v %) 78,57 78,57 62,50 76,79

Anwell (hore vľavo), MôjKALENDÁR.sk (hore vpravo), CEWE (dole vľavo), HappyFoto (dole vpravo).

Nakoniec totiž neexistuje jasný víťaz, sú totiž dvaja. Anwell a CEWE získali v celkovom hodnotení rovnaký počet bodov. Aj kvôli tomu nie je možné jasne povedať, že tá a tá služba je najlepšia. Ak totiž dbáte na cenu a osobný prístup, Anwell je ideálny. Ak chcete vysokú kvalitu tlače a nevadí vám logo na každej strane kalendára, zvoľte CEWE. Bližšie by som sa však pozrel aj na MôjKALENDÁR.sk, ktorý okrem veľmi pekných návrhov stratilo iba jeden bod oproti prvým dvom službám.

Komentáre k článku